Vlna nemá ráda mokro

Na kelimy, ručně i strojově vázané koberce ze střižní vlny nepoužívejte „šampon na koberce“, protože byste z vlny odstranili přirozený tuk odpuzující nečistoty. K oživení barev a odstranění špíny se na vlněné koberce používá prášek, který na sebe naváže prach. Nechá se podle návodu působit a pak se odsaje. Odborníci doporučují koberec vysávat po směru vlasu. Jediné co vlněnému koberci uškodí je klepací hlavice na vysavači.

Suchá metoda je vhodná na koberce všívané a tkané s nízkým vlasem. V huňatých kobercích s vysokým vlasem prášek zůstává, proto je vhodné je nechat vyčistit chemicky. Rovněž buklé a jutové koberce nechte vyčistit chemicky u odborné firmy. Mokrá cesta by neprospěla apretuře, kterou je napuštěna rubová strana. Koberec by „zhadrovatěl“ a mohl by se srazit.

Spolehlivá metoda: mýdlo a voda

Koberce z umělých vláken, velury, plyšáky a smyčkové koberce můžete bez obav čistit „namokro“ mýdlovou vodou. Roztok se připraví smícháním jednoho dílu pracího přípravku na vlnu a patnácti dílů vlažné vody. Můžete použít i přípravky určené k čištění koberců, ale nikdy nezkoušejte experimentovat s univerzálními saponáty nebo tekutým mádlem. Tyto přípravky většinou obsahují čpavek, který ve vyšší koncentraci způsobí vyblednutí barev. Čistící roztok se na koberec rovnoměrně nanáší houbičkou po celé ploše tak dlouho, dokud nezůstává houbička čistá. Pak se koberec nechá vyschnout. Nevýhodou mokrého čištění je, že by se po vlhkém koberci nemělo šlapat minimálně čtyřiadvacet hodin.

Po parní lázni bude koberec jako nový

Pro čištění koberců jsou výkonným pomocníkem vysavače s režimem mokrého vysávání. Princip čištění párou spočívá ve vstřikování roztoku horké vody se saponátem pod tlakem. Špínu nasává voda, která je okamžitě odsáta výkonným agregátem mokrého vysávání. Takto vyčistíte velmi znečištěný a „zašlapaný“ koberec od bláta. Jen je potřeba se řídit návodem výrobce čističe a dodržovat doporučenou koncentraci čistícího přípravku. Pokud si však nejste jisti, zda pára koberci neuškodí nebo nemáte čas, svěřte jej odborné firmě. Koberec vyčistí u vás doma a za metr zaplatíte od deseti do pětadvaceti korun.

Jak na skvrny

  • Používejte prostředky určené přímo na koberce nebo na čištění vlny
  • Každý přípravek nejdřív vyzkoušejte na rubu nebo okraji koberce
  • Tekutinu vylitou na koberec odsajte čistým hadříkem. Koberec nikdy neutírejte třetím, mohlo by dojít k poškození vláken.
  • Mastné skvrny z koberce odstraníte vlažnou mýdlovou vodou nebo suchou cestou – suchou pěnou.
  • Čistící přípravek nanášejte od okraje skvrny ke středu, nechte několik minut působit a pak jej odsajte. Skvrna se tak nezvětšuje.
  • Vosk ukápnutý ze svíček se z koberců špatně odstraňuje. Jediný způsob je léty prověřený – savý papír a vlažná žehlička.

    Autor: Irena Forejtová