Žula a mramor Mramor a žula jsou luxusními materiály, kterou jsou svou kresbou a hlavně strukturou vhodné jako kamenná dlažba, obklady stěn nebo parapetní a pracovní desky. Tyto kameny mají nádhernou kresbu a originální zabarvení od bílých a smetanových odstínů až po tmavě zelenou či antracitovou. Dlažbu lze díky barevné rozmanitosti výborně kombinovat s nábytkem. Obecně platí, že v místnosti, kde je dlažba tmavá by měl převládat spíše světlý nábytek a naopak.

 

Nejžádanější povrchovou úpravou mramoru a žuly je vysoký lesk. Ošetřuje se suchou cestou (zametání, vysávání) a při mytí se používají nejčastěji přípravky s obsahem polyetylenových vosků, které současně s mytím posilují a renovují lesk. Dokonalého lesku lze dosáhnout také pomocí speciálních leštících past s obsahem parafínových a syntetických vosků.

Aby byl výčet vlastností mramoru a žuly kompletní, jistě vás zajímá také cena. Ta je samozřejmě závislá na kvalitě a druhu těženého kamene, na českém trhu se pohybuje od 2 tisíc korun za metr čtvereční, může být však mnohem vyšší.

Tavený čedič
I vlastnosti taveného čediče jsou natolik vynikající, že jej lze použít v podstatě všude. Nalezneme jej v průmyslových podnicích i zahradách jako dlažbu s protiskluzovou úpravou. Čedič odolává vysokým teplotám, znečištění i agresivním chemikáliím, proto se také velmi dobře čistí a udržuje. Je velmi tvrdý a pevný v tlaku, mrazuvzdorný a otěruvzdorný. Čedič lze bez problémů tavit, čehož se využívá při výrobě nejrůznějších tvarovaných odlitků.

Obrovskou výhodou čediče je tepelná vodivost i akumulační schopnost. Vyplatí se do něj zabudovat elektrické či teplovodní podlahové vytápění, které šíří příjemné sálavé teplo od podlahy vzhůru.

Na trhu je k dostání široká škála povrchových úprav čediče i rozmanitých tvarů. Do interiérů se používají spíše hladké dlaždice, do venkovních prostor jsou vhodné dlaždice s protiskluzovou úpravou. Čedičová dlažba se pokládá podobně jako ta keramická. Protože se tavený čedič tepelně roztahuje, doporučuje se dělat mezi dlaždicemi asi dvojnásobné spáry, než je běžné.

Technistone
Konglomerovaný kámen technistone nabízí nečekané možnosti tvarů i barev pro všechny, kteří se nebojí experimentovat a vítají novinky. Výborně ladí především s kovovými prvky, proto se hodí zejména do moderních interiéru s prvky funkcionalismu či industrialismu. Díky drceným kouskům skla, které se někdy do konglomerátu přimíchávají, vypadá plocha kamene velmi efektně (řada s názvem Starlight). Technistone dokáže rovněž odolávat zvýšenému provozu, chemikáliím i zvýšené vlhkosti, hodí se proto také do koupelen a kuchyní. Oproti klasickému kameni při manipulaci nepraská a neláme se.

Technistone je z více než 90 % tvořen přírodním materiálem, především drcenou žulou. Zákazník si může vybrat i povrchovou úpravu kamene, přičemž nejžádanější je stále vysoký lesk.

Teraco
Teraco je vlastně litá zbroušená podlahovina z kamenné drtě v cementové maltě, bez spár. Nejčastější použití nalezneme na hodně namáhaných místech – schodiště, balkony, terasy apod. I díky minimu spár je teraco velmi jednoduché na údržbu. V žádném případě nemusíme při úvaze o pořízení teraca zůstat u hrubé podoby drceného kamene, ale můžeme sáhnout také po kombinaci s vloženým kovem či sklem a vybrat si rovněž povrchovou úpravu dle vlastního vkusu.