Pro celoplošné koberce, které lze použít jako náhradu za linoleum, hovoří také velmi jednoduchá a rychlá pokládka a lehká údržba. Doba, kdy jsme ze svých domovů hromadně „vyhazovali“ koberce a nahrazovali je plovoucími podlahami a dlažbami, ještě zcela nepominula. Přece jen se však mnozí ke kobercům vrací nebo na ně ani nikdy nezanevřeli. Vkusně zvolený koberec působí elegantně, moderně a neudělá žádnému interiéru ostudu. Vybírat lze od levnějších zátěžových koberců až po dražší, luxusní koberce z přírodních materiálů. Čím dražší a luxusnější koberec, tím větší pozornost bychom měli věnovat jeho pokládce. Práci značně zkomplikují nerovné stěny či nestandardně provedené rohy místnosti.
Koberec lze na podklad napevno nalepit nebo pouze nasucho položit. Položení nasucho je většinou provizorní varianta nebo dočasné řešení, pro případ, že chceme například ochránit drahou podlahu před dětmi a počkat, až dorostou. Koberec pokládaný nasucho by měl být upevněn oboustrannou lepící páskou, která zabrání posouvání a vlnění koberce. Pozor však na možné poškození podkladu nevhodně zvolenou lepící páskou. Celou místnost bychom měli před řezáním důkladně zaměřit a řezání naplánovat. Pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“ zde platí doslova. Spoje by nikdy neměly být v místech, kde je hustý provoz – u dveří, kolem sedací soupravy, pod židlemi apod. Ideální umístění spojů je pod nábytkem. Na řezání drahých vpichovaných koberců bychom měli raději povolat odborníka s patřičnými zkušenostmi a nástroji.
Koberce se prodávají obvykle v šířce 4 metry, méně obvyklá je šíře 5 metrů. Při pokládce koberce v místnosti širší než je šířka koberce je nutné koberec spojovat (nejlépe po vlase). Zbytkový materiál lépe využijeme, pokud použijeme stejný koberec ve více místnostech. Nemluvě o tom, že se interiér opticky sjednotí.
Lepení koberce je poněkud náročnější proces a vyžaduje také jistou přípravu. Podlaha by měla být dokonale vyschlá a vytopená alespoň na 15 °C. Podkladová vrstva by měla být co nejrovnější, i když struktura koberce a jeho tloušťka mnohé lokální nerovnosti skryje. Ideální je kvalitní potěr z prostého betonu. Při výběru různorodých podlah myslete také na jejich tloušťku, a tedy také na výšku podkladu. Centimetrový rozdíl mezi výškou koberce a dřevěné podlahy by nás jistě nepotěšil a velmi špatně se ve dvou sousedících místnostech maskuje.
Pro lepení koberců se nejčastěji používají ekologická disperzní či akrylová lepidla.
Při lepení koberce bychom neměli zapomenout ani na sokly ze stejného materiálu (pokud se ovšem nerozhodneme pro jiné kobercové lišty - dřevo, plast). Řežou se na výšku zhruba 6 centimetrů a na stěnu se lepí silikonovou páskou.
Trendy velí celoplošným kobercům návrat přibližně o 50 let zpět, kdy byly v „in“ drobnější geometrické tvary. Mimo to jsou v módě také bordury a intarzie, tedy vzory kladené do plochy koberce. Nic však nezkazíme ani kobercem jednobarevným.