Na úvod si udělejme trochu pořádek v pojmech. Anhydritové podlahy jsou vlastně druhem betonových podlah, které obsahují vodu, pojivo a další příměsi. Betonové podlahy dále dělíme na cementové, kde je pojivem cement, a anhydritové, kde je pojivem anhydrit neboli síran vápenatý vyrobený z energosádrovce, který se získává při odsiřování uhelných elektráren. V praxi se většinou setkáme s tím, že pod pojmem betonové podlahy se myslí cementový potěr a anhydrit je prostě anhydrit.

Pro své vlastnosti se v dnešní výstavbě používá zejména anhydrit, i když jsou místa a podmínky, kam není vhodný. Nepřítelem anhydritu je zejména voda.

Anhydritové versus betonové podlahy

Výhody anhydritových podlah

Rychlost aplikace – oproti betonu je aplikace anhydritové podlahy velmi rychlá a podlaha je v krátkém čase pochozí. Za jeden den lze aplikovat až 1500 m2 podlahové plochy, za 48 hodin je povrch pochozí.

Samonivelace neboli samovyrovnání podlahy - anhydritová směs se díky vysoké tekutosti, ve které je směs aplikována, vyrovnává sama. Naopak cementová podlaha takto tekutá být nemůže, protože větší množství vody ve směsi vede k popraskání podlahy.

Anhydritové versus betonové podlahy

Vysoká tepelná vodivost – jednou z hlavních výhod anhydritových podlah je rychlost přenosu tepla. Velmi oblíbený je proto anhydrit zejména ve spojení s podlahovým vytápěním. Vysoce tekutá směs zatéká do všech mezer a vytváří dokonalou rovinu.

Anhydritové versus betonové podlahy

Mechanická odolnost a výztuž – způsob aplikace samonivelační směsi a její vysoká tekutost ovlivňují také pevnost hotové podlahy. Ta je vyšší než u betonových podlah a při aplikaci není nutné používat žádné výztuhy, karisítě apod.

Výhody cementových podlah

Kromě dalších vlastností, pro které se beton s cementovým pojivem, využívá ve stavebnictví, jsou hlavní přednosti cementových podlah odolnost vůči vodě a slabá reakce s kovovými prvky.

Slabinou anhydritu a výhodou cementu jsou vlhké prostory. Anhydrit po kontaktu s vodou ztrácí pevnost, i když po vysušení se jeho vlastnosti opět vrací do původního stavu. Není tedy problémem, když se vám doma rozlije trochu vody, ale do trvale vlhkých nebo mokrých prostor, jako jsou garáže, prádelny nebo okolí bazénu je vhodnější cementová podlaha.

Anhydrit velmi silně reaguje s kovy, které pak začínají korodovat. Není tedy možné použít kovové trubky pro podlahové topení a pak je zalít anhydritem. U cementu to problém není, stejně jako jakékoliv kovové výztuhy. U anhydritu se kovové výztuhy nepoužívají, protože jednak nejsou potřeba a také by opět došlo k jejich rychlé korozi.

Kompletní informace o betonových, cementových i anhydritových, podlahách najdete na stránkách https://www.anhydrit-podlahy.cz/.

- PR článek -