Anhydritovou podlahu tvoří samonivelační směs (voda, pojivo – anhydrit, a další příměsi), kde je garantovaná pevnost v tlaku i ohybu výrobcem, a která může mít různé parametry. Jednotlivé druhy směsi se liší zejména pevností. V případě betonových podlah je pojivem cement. Nedá se říct, že by anhydritové podlahy byly ve 100% případů vhodnější než betonové. Jsou i situace a místa, kam je vhodnější použít beton. Podívejme se na použití a výhody jednotlivých typů podlah podrobněji.

Anhytop - anhydritové podlahy

Výhody anhydritové podlahy

Rychlost realizace – asi nejviditelnějším je rychlost realizace anhydritové podlahy, která je vhodná i na velké plochy. Za jediný den lze aplikovat až 1500 m2 plochy, což ocení zejména majitelé větších objektů. Za 48 hodin je povrch pochozí.

Anhytop - anhydritové podlahy

Samonivelace – nivelace podlahy neboli vyrovnání do vodorovné roviny je velmi důležité pro další stavební práce, pokládku podlahové krytiny apod. Anhydritové podlahy mají samonivelační schopnost, což znamená, že se vyrovnávají samy. Jsou totiž daleko tekutější než cementové podlahy. U cementových (betonových) podlah by více vody a větší tekutost vedla k následnému popraskání.

Tepelná vodivost – jednou z hlavních výhod anhydritových podlah je rychlost přenosu tepla. Vzhledem k oblíbenosti podlahového topení nejen v rodinných domech, je anhydrit využívaný ve spojení s podlahovým vytápěním. Cementovým podlahám je často přisuzována schopnost větší akumulace tepla. Toto je částečně pravda, pokud se jedná o betonovou podlahu dostatečné tloušťky. Pokud ale srovnáme betonovou a anhydritovou podlahu stejné tloušťky, rozdíl v akumulaci bude nepostřehnutelný.

Anhytop - anhydritové podlahy

Aplikace bez nutnosti dilatace - anhydritové podlahy se při zrání smršťují daleko méně než betonové podlahy. Díky tomu lze aplikovat velké plochy bez nutnosti dilatačních spár.

Cena – ceny anhydritových podlah klesly v posledních letech o desítky procent. Nyní jsou ceny srovnatelné nebo dokonce nižší než u betonových podlah.

Mechanická odolnost a výztuž – způsob aplikace samonivelační směsi a její vysoká tekutost ovlivňují také pevnost a odolnost hotové podlahy. Ta je vyšší než u betonových podlah a při aplikaci není nutné používat žádné výztuhy, kari sítě apod.

Anhytop - anhydritové podlahy

Nevýhody anhydritu

Ne do všech míst a situací se anhydrit hodí a někde je lépe použít betonovou podlahu. Jedná se především o vlhké prostory, kde dochází ke kontaktu s vodou. Anhydrit při kontaktu s vodou ztrácí pevnost. Po vysušení se ale opět vrací do původního stavu. Nehody v koupelně nebo rozlitého kbelíku se bát nemusíte, ale použití anhydritu kolem bazénu, v garážích apod. není vhodné. Tam se mnohem lépe uplatní beton.

Anhydrit silně reaguje s kovy a způsobuje jejich korozi. Není tedy možné použít kovové trubky pro podlahové topení a další kovové prvky.

Nejste si jisti, jakou podlahu použít? Nechte si poradit od odborníků. Kompletní informace o anhydritových i cementových podlahách najdete na stránkách https://www.anhydrit-podlahy.cz/.

Přečtěte si také článek
Anhydritové podlahy, jejich aplikace a výhody

- PR článek -