Nejprve se zaměřte na členění bytu. Prostor malé domácnosti lze zvětšit probouráním stěn a instalací posuvných příček či polopříček, v ideálním případě z průhledným materiálů. Čím méně dveří v bytě bude, o to větším dojmem bude působit. Abyste pak skutečně i fyzicky ušetřili místo a mohli využít prostor, kam se dveře otevírají, pořiďte si dveře posuvné anebo je zcela vybourejte a nechejte jen volný průchod z jedné místnosti do druhé.

Hned poté, co vyřešíte dispozici jednotlivých místností, zaměřte se na barvy. Ty hrajou v každém interiéru obrovskou roli. Důležité je si uvědomit, že zatímco světlé barvy prostor opticky zvětšují, tmavé odstíny jej zmenšují a ubíjejí a zároveň pohlcují mnohem více světla. Vhodnou kombinací jednotlivých barev a odstínů je možné pokoje různě rozšířit nebo zúžit, případně i na první pohled zvýšit či snížit jeho strop.

Než se pustíte do zařizování pokoje nábytkem a doplňky, je třeba zamyslet se nad barvami podlahy, stěn a stropu. Platí pravidlo, že podlaha by měla být nejtmavší (vhodná je třeba tmavě modrá), stěny pokoje světlejší a strop nejsvětlejší, nejlépe pak bílý. Pokud jsou podlaha a stěny (a rovněž třeba i dveře) stejné barvy, bude místnost působit ještě o něco prostorněji.

Buďte však nápadití a nesázejte jen na bílou barvu. Pokud ji použijete na stěny, dveře i strop, bude sice byt působit rozlehlým dojmem, zároveň však může nudit a vypadat sterilně. Nebojte se kombinovat bílé stěny s barevnými, vždy však barvu použijte na kratší zeď, abyste například nechtěně nezúžili ještě více pokoj, který vypadá jako nudle. Stejně tak není vhodné vymalovat tmavším odstínem strop, aby vám "nepadal" na hlavu.

Pomocí barev na stěnách lze zároveň opticky vytvořit zajímavé výklenky a útulné kouty. Do každého pokoje však nakombinujte na zdi maximálně dvě barvy, aby nepůsobil přeplácaně a až příliš roztříštěně. Obecně pak dejte přednost spíše klasické malbě před tapetami a už úplně zapomeňte na obložení stěn dřevem a jinými materiály.

V každém případě byste se měli rovněž vyvarovat vzorů a dát přednost spíše jednolitým plochám. Stejně jako tmavé barvy, také velké vzory místnost ubíjejí a zmenšují. Pokud už se nechcete vzdát vzorkované podlahy nebo stěn, pak volte spíše menší motivy. S drobnými vzorky anebo jednobarevnými plochami se pak také mnohem snadněji kombinuje jakýkoliv nábytek než s mohutným a výrazným potiskem. O tom, jaký nábytek a doplňky jsou vhodné do malých bytů, si povíme ve druhém díle seriálu Zvětšujeme malý byt.

Autor: efa