Vedle klasických papírových tapet si dnes můžete koupit také omyvatelné vinylové tapety, korkové či dokonce i hedvábné nebo bavlněné tapety, výjimkou nejsou ani tapety z juty či s kovovými fóliemi. Některé tapety se lepí klasicky lepidlem na tapety, jiné jsou samolepící.
Při výběru tapety se řiďte typem místnosti, do které ji chcete použít. Do koupelny či kuchyně se hodí spíše plastové omyvatelné tapety, na potažení skříněk nebo dveří jsou zase lepší tapety samolepící. Vždy se o vhodnosti daného typu pro jistotu poraďte s prodavačem.
Tapety můžete nalepit v podstatě kamkoliv, některé druhy jsou dnes již schopny i překrýt určité nerovnosti stěn a další kazy. Pokud však plánujete na zdi nalepit tapety jen dočasně a poté se vrátit ke klasické malbě, pak tapetování zvažte, neboť s omítkou by mohly být při malování problémy.
Předtím, než začnete tapetovat, se ujistěte, zda máte dostatek tapety se stejným výrobním číslem, abyste měli shodný odstín. Důležité je si uvědomit, že odpad tapet kvůli překrytí vzorku bude větší u tapet s větším vzorem. Připravte si rovněž lepidlo na tapety, kbelík na lepidlo, nůž, tužku, vodováhu, štětec k nanášení lepidla, kartáč a houbu, případně váleček. Pokud plánujete tapetovat i strop, budete potřebovat i žebřík nebo štafle a nejlépe také pomocníka, neboť tapetování stropu je poněkud obtížnější než tapetování stěn.
Před tapetováním je vhodné strhat staré tapety. Lépe půjdou dolů, když je navlhčíte teplou vodou. Pokud byla předtím na zdi malba, je vhodné ji umýt mýdlovou vodou, případně ji obrousit. Pokud budete nalepovat tapety dvouvrstvé, tzv. duplexy, není nutné používat podkladovou vrstvu. U jednovrstvých tapet se doporučuje použít podkladový papír, zvláště pak, pokud netapetujete na savý povrch.
Poté už se můžete směle pustit do samotného tapetování. Připravte si podle návodu lepidlo a nejprve vytapetujte strop (pokud jej však nemáte již vymalovaný a tapetovat ho nechcete). Poté postupujte od té stěny, která jde směrem od zdroje světla, tedy od zdi, v níž jsou okna. Tapeta vám tak nebude vytvářet stíny.
Při stříhání tapet vždy ustřihněte pásy o 5 až 10 centimetrů delší než je délka stěn, u větších vzorů to však bude více. Při nalepování tapet je dobré začít vždy odshora, odkud postupně tapetu kartáčem či houbou uhlazujte. Vzduchové bubliny je možné odstranit propíchnutím a vyhlazením. Při tapetování okolo vypínačů a zásuvek nejprve nalepte tapetu přes ně a poté vyřízněte otvor a uhlaďte.
Pořizovací cena tapet je sice o něco vyšší než u klasické malby, práce je s tapetováním také o něco více než při klasickém malování, ale v dnešní záplavě barev, druhů a zajímavých materiálů jsou některé tapety určitě pozoruhodným a osobitým příspěvkem do vašeho bytu. A navíc vám ještě i odpadne zdlouhavý úklid po stříkancích barvy.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Barvy v interiéru
Barvy a osvětlení
Barvy s našem podvědomí
Rolety se vrací do módy!
Půvab bytových textilií
Výběr bytové textilie může být věda
Ubrousková metoda
Rafinovaná barevnost