Historie houpacích sítí je poměrně dlouhá, kdysi se používaly hodně ke spánku, později také k relaxaci na zahradě. V roce 1973 pak jeden osmnáctiletý student vyrobil na univerzitě v americké Minnesotě první závěsné křeslo. Profesoři byli jeho výtvorem uneseni a i následné testy kvality i bezpečnosti potvrdily, že jde o unikátní vynález.

Podle vědců nabízí závěsná křesla neobyčejnou pohodlnost při sezení, u něhož má člověk ideální sklon zad. Relaxační poloha páteře umožňuje hluboké a uvolněné dýchání a houpání má navíc příznivý a uklidňující účinek na lidskou psychiku. Některé ženy si křesla chválí díky úlevě od bolavých zad také během těhotenství a doporučují je jako ideální místo pro kojení.

O tom, že jsou závěsná křesla velice oblíbená, svědčí několik faktů. Jedním z nich je první cena v mezinárodní soutěži designu nábytku v japonském Tokiu, kterou si křeslo odvezlo jen rok po sestrojení prvního kusu, tedy v roce 1974.

Produkt se pak rychle rozšířil do celého světa. Dnes už jen v samotném Česku existuje hned několik specializovaných firem, které se zaměřují na výrobu a distribuci alternativních typů posezení, a tedy i na závěsná křesla a sítě.

Jednodušší typy křesel mají tvar vymezen jen horní rozpěrnou tyčí a jejich velikost se vždy přizpůsobí tělesným proporcím sedícího. Propracovanější druhy se pak skládají z několika rozpěrných tyčí, podhlavníku a podnožky. Vyrábějí se také menší křesla pro děti.

Většina křesel, které pořídíte ve většině případů okolo dvou až tří tisíc korun, ale samozřejmě také dráž, se dá prát. Křesla, která unesou váhu až přes 100 kilogramů, také bývají přenosná, dají se složit na malý rozměr a převézt v autě třeba na dovolenou na chalupu i k moři.

Autor: efa

Foto: archiv firmy Amazonas