Kdo si udržuje v domě či bytě pořádek, dosahuje tím jakési harmonie, kterou následně přenáší i do svého života. Pokud se však cítíte být neustále unavení, nic vás nebaví a nemotivuje, rozhlédněte se kolem sebe. Jestliže je oslabena energie vašeho domova nepořádkem, chaosem či přebytkem věcí, které není kam dát, přenáší se tento nesoulad i na vás, jako jeho obyvatele a ubírá vám sílu. Je třeba tedy zapátrat po příčinách a důvodech tohoto nesouladu.
Foto: Ikea
Nejvíce pozornosti byste samozřejmě měli věnovat místnostem, v nichž trávíte nejvíce času – tedy ložnici, obýváku a kuchyni. Zapomínat by se však nemělo ani na pomocné místnosti, jako jsou různé komory, sklady, spíže, sklepy, prádelny, dílny, sušárny, technické místnosti, nebo také místnosti pro naše koníčky. Právě ty bývají nepotřebnými věcmi zahlcovány nejvíce. Děje se tak proto, že nejsou příliš na očích, nezveme do nich návštěvy a tak v nich až tak často neuklízíme. Špinavé komory, sklepy, garáže nebo nepoužívané místnosti se postupem času proměňují na skladiště odložených věcí a vyzařují zápornou energii „čchi“.
I tyto místnosti bychom proto měli uspořádat tak, abychom se v nich cítili příjemně a neopomíjet je. Většinou je využíváme k uložení věcí, které ani nepotřebujeme. Bylo zjištěno, že více než 50% věcí, které skladujeme, máme jen z důvodu, že by se možná někdy v budoucnu ještě mohly hodit. Možná to taky znáte – otevřete dveře do komory a vypadne na vás koště, sesype se nářadí, nebo máte problém poté zavřít, protože vám v tom překáží třeba žehlicí prkno. A to je přesně ta doba, kdy byste si měli říct: „A dost!“ Právě věci sloužící pro úklid, tedy kýbl, smeták, hadra a čisticí prostředky, by měly být vždy po ruce, když se třeba v kuchyni přihodí nějaká nehoda, něco se rozlije apod. A ne, že na vás při jejich shánění vypadne dalších milion věcí, které zrovna vůbec nepotřebujete. Možná to skončí jen nadáváním, ale v horším případě se ona negativní energie uloží v játrech a žlučníku, což může vést k vážným zdravotním problémům. Udržovat tedy v těchto místnostech pořádek je dobré i pro naše fyzické zdraví.
Pro každou věc vyberte místo
Udržením pořádku není myšleno to, že se každá věc musí doslova lesknout. Důležité je pro ni především najít stálé místo. Podle učení feng-šuej bychom se měli řídit zdravým selským rozumem. Na reorganizaci je třeba si udělat hlavně dostatek času. Jasně si určete, jakou funkci bude konkrétní místo mít – je rozdíl mezi sušárnou, komorou či dílnou. Pokud máte jednu místnost vyhrazenu pro všechno, je dobré si ji rozdělit alespoň na jednotlivé zóny. Poté všechny věci, co v ní doposud byly, vyndejte ven a vyberte z nich jen ty věci, které budoucí funkci místnosti odpovídají.
Foto: Ikea, Beam Electrolux
Do dílny tedy patří veškeré nářadí a vše, co nějak souvisí s opravami v domácnosti, do špajzky zase vše, co souvisí s jídlem, jeho přípravou a uskladňováním potravin. Úklidová místnost by zase měla pojmout vše, co se používá k úklidu, tedy vysavač, koště, lopatku, prachovky či čisticí prostředky. Pomocné místnosti není třeba uklízet tak často jako místnosti obytné, ale tak 4x do roka by se měly vyklidit, vyčistit, měl by se v nich utřít prach a udělat malá inventura.
Nebojte se vyhazovat
Věci, které nepoužíváte, se naučte nemilosrdně vyhazovat. Pokud se vám do rukou dostane něco, co jste celý rok nepotřebovali a ani jste na to nesáhli, je jasné, že to nebudete potřebovat ani v roce následujícím. Daný předmět vám jen zabírá místo, a proto se ho nebojte dát pryč. Takovéto věci přináší do vašeho života tzv. mrtvou energii, která je z hlediska feng-šuej velmi nebezpečná. Donuťte se vyhodit takové věci, jako jsou rozbité vázy či nakřápnuté hrnky, které schováváte jen proto, že jsou po babičce, zbavte se hromad veteše na stolcích i zaprášených dekoračních předmětů, které svůj prvotní účel – tedy zdobit, již dávno neplní.
Kam s těmito místnostmi?
Stejně jako je tomu u koupelny a toalety, neměly by se správně ani pomocné místnosti nacházet v interiéru, ale mnohdy to jinak nejde. U rodinných domků je možné na zahradě přistavět technický domek, nebo se k tomuto účelu dá využít suterén. V bytě to bývá někdy problém, kdo má sklep má vyhráno, jinak je třeba využít třeba komoru. Každopádně je nutné mít tuto místnost co nejdále od kuchyně a ložnice. Tyto dvě místnosti jsou totiž z hlediska obnovy naší energie nejdůležitější. Neměly by proto být jakkoliv ovlivňovány (většinou) negativní energií, která z pomocných místností vyzařuje.
- jpa -