Zaostřeno na botníky
Botníky jsou praktickým a velmi užitečným doplňkem předsíně. Boty si zaslouží důslednou péči a svůj úložný prostor. Při výběru botníku byste měli pamatovat na ostatní vybavení haly a tomu také přizpůsobit materiál, velikost a tvar botníku. Výběr je dobré zaměřit i podle toho, zda hledáte jen funkční doplněk nebo třeba designový kousek.

Velikost a tvar botníku byste v ideálním případě neměli přizpůsobovat množství bot, které všichni členové domácnosti vlastní, ale velikosti, tvaru a dispozicím předsíně či haly, kde bude botník umístěn. Boty by neměly být uloženy přes sebe, každý pár má mít vlastní místo. Jejich vyndávání i ukládání má být tak snadné, aby se zbytečně neničily. Boty v něm nesmí stát na sobě ani být tzv. namačkané těsně vedle sebe.
Co od botníku očekáváme?
Z praktických důvodů je potřeba obuv skladovat v párech, v nízkých botnících nebo skříňkách s oddělenými přihrádkami. Na botnících tak vznikne i odkládací plocha na drobnosti jako jsou klíče a podobně. Jiným řešením je nízká policová sestava, v níž obuv stojí vedle sebe v řadě. K obouvání patří také sedačka, kterou může představovat jakákoliv dostatečně pohodlná vodorovná plocha nebo židle s rovným opěradlem.
Před botník nebo do spodní police je vhodné umístit ještě odkapávací podložku na boty od sněhu a bláta. Botník by měl být v tmavějším tónu, pak nejsou vidět nečistoty, které ulpívají na botách a opadávají. Určitě oceníte i nerezové provedení popřípadě jakýkoliv materiál, který lze snadno omýt a vydrží každodenní provoz domácnosti.
Malé předsíně v panelákových bytech se potýkají s nedostatkem místa, proto určitě nebude od věci, když si pořídíme takový botník, který bude mít na své horní části i odkládací prostor, ať již pro kabelky, tašky či další maličkosti.
Inspirující materiály
Klasickým materiálem, z něhož se botníky vyrábějí je dřevo či jeho imitace. Finančně nejméně náročné jsou výrobky z tzv. lamina (dřevotřískové desky s různými dezény). Jejich problémem je kratší životnost, zejména v tak náročném provozu, jaký v předsíni bezpochyby je. Naopak příjemnou skutečností je velký výběr povrchů - ať už v barvě dřeva nebo pastelových tónech či jako imitace např. travertinu, mramoru apod.
U dražších dřevin se můžeme spolehnout, že při kvalitním provedení a vhodném ošetřování takový nábytek vydrží mnoho let. Útulné naladění jako za starých časů určitě přinese například ušlechtilý kaštan nebo hřejivá jabloň, nejrůznější ozdobné okraje, sokly a dvířka, subtilní úchyty, zdobené okraje apod. Bohatší zdobení botníku ze dřeva naplní interiér příjemnou atmosférou.
Stále více lidí ale zařizuje byty moderními materiály jako je plast nebo kov. Vhodně zvolený materiál botníku pak nabízí možnost vnést do bytu výrazné oživení. Mladé páry toužící po nejnovějších trendech se možná shlédnou v moderním designu systému Ikea, který je dlouhodobě poměrně oblíbeným. Jedním z charakteristických prvků tohoto skladebného systému je moderní, jednoduchá linie. Patří do modulového systému, což znamená, že je lze libovolně dle fantazie skládat. Dekorativnější druhy botníků mohou potěšit oko, ovšem musíte počítat s tím, že méně vydrží a hůře se udržují. Například ratan a proutí jsou oblíbenými a trendy materiály.
Bitva o prostor
Každý centimetr ve prospěch pohodlného a správného uložení obuvi se vám vyplatí. Rozměry bytu, který máte k dispozici, jsou prvním vodítkem, z něhož je třeba vycházet při rozhodování, jak co nejúčelněji předsíň či halu vybavit. Potřebné prostory pro uložení musí být odvozeny z násobku šířky jednoho páru a z délky obuvi (hloubka), je třeba myslet i na místo pro odložení vyšších bot. Samozřejmě ne všechny boty potřebujeme celoročně. Proto mohou být prostory pro uschování mimosezónní obuvi mimo předsíň.
Než půjdete botník vybírat, spočítejte si, kolik máte doma nízkých a kolik vysokých bot, změřte si přesně prostor, který máte pro botník k dispozici a věnujte pozornost vnitřku botníku. Měl by být omyvatelný a mít otvory pro dobré odvětrání. Botník můžete zakoupit samostatně, případně spolu s věšákovou stěnou, která bude jistě vhodným doplňkem.
Při dostatečném množství místa je vhodné pořídit si příruční botník v podobě jednoduchého systému s otevřenými policemi, například v drátěném provedení. Není od věci pořídit si jeden menší levnější a lehce omyvatelný botník na boty, když jsou zrovna mokré nebo zabahněné.
Vyklápěcí botníky umožňují uložení obuvi ve svislé poloze, jejich výhodou tedy je, že nemusí být příliš hluboké (obvykle 15 - 20 cm). Boty jsou uloženy přímo ve vyklápěcí polici. Z tradičního skříňového nábytku vycházejí botníky s posuvnými či klasickými dvířky. Jejich hloubka (bývá 35 - 40 cm) je odvozena z délky bot.
Pokud máte v předsíni nevyužitý výklenek, vyplatí se nechat si třeba i na míru vyrobit adekvátní botník, byť by jeho šířka odpovídala pouze jednomu páru bot v přihrádce. Vhodné je, aby v takovém případě výškou botník dosahoval až ke stropu nebo aby výška botníku lícovala s výškou dalšího vybavení místnosti.
Řešením pro malý prostor mohou být právě vyklápěcí botníky. Díky své vnitřní dispozici, kdy jsou v nich boty uloženy „nakloněné“ nejsou tak hluboké, jako spíš vysoké. Proto je možné je umístit i například do malých výklenků, pro které bychom jinak nenašli praktické využití. Nedostatek místa je lepší řešit pravidelným obměňováním těch párů bot, které vzhledem k aktuálnímu ročnímu období a počasí nosíte nejčastěji.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: Ikea