Jeho nejcharakterističtějším rysem je prolínání barev a také různé regionální odlišnosti v detailech této techniky. V současnosti vznikají různé předměty dekorované vzory podobnými právě Ikat technice a stávají se doslova módním trendem nejen v odívání, ale i v dekorování interiérů.

Plánujete změnu? Vsaďte na Ikat techniku!

Přemýšlíte-li nad tím, jak změnit vzhled vašeho bytu, jednou z možností je právě Ikat technika. Její vzory se dají aplikovat doslova na všechno, od koberců přes závěsy až po sadu porcelánu anebo polštáře čí stínidlo na lampu. Stačí si jen vybrat a zvolit barvy a jejich odstíny, které se k sobě hodí nejvíce a aplikovat je do vašeho interiéru.

Odkud se vzala Ikat technika

Má se za to, že první dochované nákresy ikatu vznikly již někdy v 7. století. Přesto, že je tato technika ta starodávná, získává si neustále větší počet současných přívrženců. Základním stavebním kamenem pro tvorbu ikatových tkanin je tkalcovský stav. Známy jsou tři základní druhy: útkový, osnovní a úplný ikat. Úplný ikat je tvořen jak obarvenými osnovními, tak obarvenými útkovými nitěmi. Další dva druhy neúplného ikatu mají obarvenu vždy jen jednu část nití. Velmi náročný je nejen způsob barvení tkanin, ale i vlastní tkaní. Obojí vyžaduje doslova nekonečnou zručnost a obrovskou míru trpělivosti.

 

Barvení vláken

Ještě před samotným barvením se svazují vlákna do provazců. Na některých místech jsou na provazce připevňována vlákna trávy anebo jsou místa pokryta vrstvou vosku. Tyto vrstvy pak při protahování nádobami obsahujícími barvy propustí k vláknům více či méně barvy. Tak vzniká na výsledných vláknech dojem jakéhosi rozpití barev. V obvazování nám tato technika může vzdáleně připomenout tvorbu batiky. Poté, co jsou vlákna obarvena, se nechávají sušit na velkých rámech. Obarvená a následně usušená vlákna pak slouží ke tkaní pomocí nejrůznějších typů rámů, stojanů a člunkových stavů.

Současné uplatnění techniky

V současnosti se v případě pravé Ikat techniky jedná o regionální záležitost. V Evropě se s ní setkáme aktuálně snad jen na Mallorce. Mimo Evropu je však více rozšířena. Za současnou Meku tvorby ikatu se považují místa jako Uzbekistán, Jáva, Bali a Borneo. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý ikat, který si získává mimořádnou pozornost. Je to spíše kopírování vzorů a jejich aplikace nejen na textilní materiály pomocí barev a jejich kombinací. Ovšem i takto se můžeme v interiéru těšit z krásných věcí vyrobených v tomto stylu. K dostání jsou přehozy na pohovky doplněné sadami polštářů, ložní povlečení, tkané koberce, závěsy, lampy s textilními stínidly i obrazy anebo porcelán.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: etsy.com, ptolemymannshop.com, decozilla.com, hermes.com, handeymagazine.com, Flickr (2008+), rugsusa.com