Správně zvolený PC stůl nejenže uspokojí všechny naše požadavky, ale stane se zároveň také vkusným doplňkem pokoje nebo kanceláře. Počítačové stoly jsou finančně dostupné každému, ty nejlevnější se pohybují kolem tisíce korun, náročnější zákazníci si však mohou vybírat i ze stolků za pět tisíc korun a více. Kromě ceny patří mezi základní kritéria při výběru počítačového stolu také jeho výška, velikost pracovní desky a množství nejrůznějších praktických přihrádek.

Než se vydáte na nákupy, ujasněte si, co vlastně od počítačového stolu očekáváte. Jaké chcete, aby měl rozměry, z jakého by měl být materiálu a na jaké místo v pokoji nebo kanceláři jej chcete umístit? Podle toho pak můžete volit také tvar stolu. Pokud máte v pokoji prázdný roh, který byste potřebovali něčím vyplnit, nabízí se vám možnost pořídit si například rohový PC stůl. Samozřejmě máte možnost stůl barevně i stylově sladit s okolním nábytkem, na výběr je řada barevných variant. PC stoly se v současnosti vyrábí z masivu, lamina, z kovu, nebo v kombinaci lamino/kov, kov/sklo apod.

Psací nebo PC stůl? Není to jedno?

Počítačové stoly jsou velmi často zaměňovány za klasické psací stoly, ale tyto dva typy stolů se od sebe značně liší. U psacích stolů je velmi důležitá horní pracovní deska, která musí být dostatečně veliká, protože plní především funkci psací. Navíc tyto stoly nedisponují vychytávkami, které by sloužily k umístění stolního počítače. Psací stůl však může dobře posloužit při práci s notebookem. U PC stolů zase není velikost psací desky tím hlavním a nejdůležitějším kritériem. Kromě plochy pro psaní jsou počítačové stoly vybaveny nejrůznějšími přihrádkami pro umístění počítače a doplňků. Díky tomu se počítač stane součástí stolu a nikde uživateli nezavází žádné šňůry a kabely vedoucí z PC do zásuvek a podobně.

Úložný prostor je důležitý

Vhodný počítačový stůl musí mít dostatek místa pro monitor a odkládací plochu pro hardware. U každého počítačového stolu by měly být přiměřeně veliké a prakticky rozmístěné úložné prostory. Ještě před nákupem proto dobře zvažte, kam byste umístili „case“ (skříň) počítače a pokud máte tak tiskárnu, skener, telefon či router a další potřebné vybavení. Nesmí chybět police, přihrádky nebo regály pro umístění nezbytných předmětů potřebných k práci u stolu. Je dobré vždy počítat ještě s nějakou rezervou, protože nikdy nevíte, kdy vám přibude další počítačová technika.


PC pracoviště ze sektorového systému Trend, Truhlářství Luxra

Parametry stolu

Před nákupem PC stolu je dobré si promyslet, jestli jeho rozměry odpovídají velikosti vašeho monitoru. Pokud totiž máte doma ještě klasický CRT monitor, jistě víte, že je rozměrnější a potřebuje tudíž více místa. Oproti tomu moderní LCD monitory jsou, co se týče prostoru, značně úspornější. Také prostor pro „case“, tedy počítačovou skříň by měl být vhodně umístěn tak, aby uživateli nijak nepřekážel při práci ani nezabíral prostor určený pro nohy. Přihrádka na case je do stolu zabudována proto, aby tato část počítače neležela přímo na zemi, protože v takovém případě dochází k častému zaprášení přístroje a možné je i poškození.

Při práci s počítačem potřebujete mít často po ruce ještě spoustu knih, časopisů, sešitů a dalších předmětů, proto si vybírejte stůl také podle velikosti pracovní plochy. Moderní počítačové stoly jsou vybaveny výsuvnou policí pro klávesnici, čímž je znatelně ušetřen prostor na pracovní desce. Pro snadnou manipulaci by výsuvná police měla být na kovovém pojezdu. Ne všechny stoly jsou tímto modulem vybaveny.

PC stůl pro děti

Jestliže sháníte vhodný stůl pro školáka, zaměřte se nejen na vzhled, ale také na funkčnost a dostatek prostoru. Samo dítě by si mělo vyzkoušet, jestli mu rozmístění přihrádek a poliček bude takto vyhovovat a jestli má stůl pro něj vhodné parametry. Školáci pak jistě ocení, že je možné do zásuvek u stolu odkládat sešity, knihy nebo psací potřeby a mít tak vše potřebné po ruce. Počítačové stoly pro malé školáky by měly být především také bezpečné, proto se ujistěte, zda jsou hrany stolu zaoblené a zda není stůl vybaven kovovými či skleněnými prvky, které by mohly dítěti způsobit zranění. Rovněž materiál, ze kterého je stůl pro děti vyroben by měl být zdravotně nezávadný a opatřen různými certifikáty.


Pracoviště pro malé i velké studenty, nábytek Moll

Kam jej umístit?

Počítačové stoly jsou, co se týče prostoru, o něco náročnější než stoly psací, je proto třeba vybrat pro ně vhodné místo. Počítačový stůl by stejně jako psací stůl měl být umístěn v blízkosti okna, aby byl zaručen dostatek denního světla. Úplně nejlepší je, když denní světlo dopadá na plochu pravákům sleva a naopak levákům zprava. Za nejvhodnější jsou považovány sestavy ve tvaru písmene U nebo L, které se však vejdou pouze do prostornějších místností. Umělé osvětlení by mělo být nasměrováno na stůl, nikoliv na obrazovku, protože by docházelo k odrazu světla.

Stolek pod notebook

Pokud nevlastníte stolní počítač, ale notebook, nebudete jistě potřebovat mít doma velký a prostorný PC stůl. Skvělým řešením je malý a přenosný stolek pod notebook, který je velmi praktickým pomocníkem. Se stolkem je jednoduchá a rychlá manipulace, snadno jej složíte během okamžiku. Má nastavitelnou výšku i sklopný úhel desky. Stolek je velmi lehký, přitom má dostatečnou nosnost. Stolek lze snadno vložit do tašky od notebooku, díky čemuž jej můžete využít na cestách, na zahradě, na přednáškách, v autě, prostě kde se vám to zrovna hodí. Navíc u něj nemusíte jen sedět, ale můžete se i pohodlně natáhnout. Stolky pod notebooky se prodávají v nejrůznějších barevných provedeních, stačí si jen vybrat.

Zajímavým řešením do menších bytů a pokojů je také využití sklopných dvířek skříně, kde rázem vznikne dostanečně velké místo pro notebook a práci s ním. Po skončení práce se dvířka jednoduše zavřou, pracovní místo nepřekáží a je hned také uklizeno. Využít lze pochopitelně pouze nábytek k tomu určený, kde výrobce počítal s přimeřenou zátěží výsuvů.


Stolek pro notebook vznikne sklopením dvířek, Ikea

- jap -

Foto: archiv firem