Někteří rodiče preferují, aby dítě spalo s nimi v posteli, většina z nich se ovšem kvůli riziku přenosu infekce nebo možnosti zalehnutí kloní k variantě samostatného spaní. V prvních týdnech a dokonce i měsících života stačí novorozenci pojízdný koš na kolečkách nebo kolíbka, které jsou menší než postýlka a dítě se v nich cítí bezpečněji, neboť kolem sebe nemá tolik otevřeného prostoru jako v klasické postýlce.

V okamžiku, kdy děťátko povyroste, je nejvyšší čas ke koupi bytelné a kvalitní postýlky, kterou je už možné z ložnice, kde by měl novorozenec v prvních týdnech svého života spát, neboť je potřeba k němu často vstávat, umístit do samostatného pokoje. Dětské postýlky, které se vyrábějí ve velikostech 120 x 60 centimetrů a 140 x 70 centimetrů, by určitě měly mít bočnice s příčkami, polohovací rošt a jednu stahovatelnou postranici.

Příčky, ideálně dřevěné, by od sebe neměly být vzdáleny dále než na 6 až 8 centimetrů, aby dítě nemohlo prostrčit dírou hlavu. Zároveň by škvíry mezi příčkami neměly být menší než 2,5 centimetru, aby v nich nemohla uvíznout dětská ručička nebo nožička. Stejně tak by měla matrace, kterou je nutné zakoupit novou kvalitní a spíše tvrdší než měkčí, dosahovat až k postranní stěně postýlky.

Některé postele pro miminka disponují polohovatelností matrace tak, že se dá mírně upravit její sklon, což ocení zejména rodiče dětí, které často zvracejí. Vhodným doplňkem postýlek jsou pak kolečka, která umožňují pohyb postýlky po celém bytě a není nutné pořizovat jednu postýlku na noc a jednu na den, případně během dne nechat spát miminko v lehátku nebo v jiném náhradním loži.

Důležité je ujistit se, že postýlka, pro kterou jste se rozhodli, je vyrobena z nezávadného materiálu, všechny hrany jsou zaobleny, aby nedošlo ke zranění, a postýlka se neviklá, což je důležité zejména v pozdější době, kdy dítě bude v postýlce schopno stát a lomcovat s bočnicemi. Ty by měly být zajištěny a dítě by nemělo mít možnost s nimi v žádném případě manipulovat.

Při ukládání dítěte do postýlky dbejte na to, abyste měnili stranu, na kterou ho budete ukládat, neboť dítě se otáčí za světlem a mohlo by dojít k poruše ve vývoji pohybového aparátu, pokud by spalo otočeno vždy jen jedním bokem k oknu. Druhým řešením je natočit postýlku tak, aby novorozenec spal kolmo k oknu.

Rodiče, kteří často cestují, a nechtějí si pořizovat cestovní skládací postýlku se síťovanými postranicemi, určitě ocení, pokud bude postýlka přímo skládací. Jiní ocení kompatibilnost postýlky s nebesy, síťkou proti hmyzu nebo s různými kolotoči určenými k uspávání miminka.

Autor: efa