Klasické stolní počítače pomalu mizí z domovů, každý už má doma spíše notebook, netbook nebo velmi oblíbené tablety. Stůl tak už nemusí obsahovat úložné místo pro počítač a pracovní desku, která unese obří CRT monitor, ale i těmto malým pomocníkům je však třeba vytvořit vhodné pracovní místo, které by vyhovovalo aktuálním trendům, bylo praktické a funkční. Mnoho lidí je dnes na tzv. „home office“, tedy pracuje z domova. To je sice velmi výhodné a mnoha lidem to zjednodušuje život, ale v případě, že kromě vás jsou doma ještě malé děti či velmi živá zvířata, může být velkým problémem se na práci soustředit. Proto je nutné si doma vymezit alespoň malý koutek, kde budete opravdu sami a kde se budete moci práci plně věnovat.

Jaký stůl je pro mě vhodný?

Nezbytnou součástí každé pracovny je tedy pracovní stůl, jehož výběr může být tvrdým oříškem. Podle čeho se tedy při nákupu řídit? Pokud jste si už v obchodě nějaký vyhlédli, zamyslete se, zda skutečně právě on odpovídá vašim potřebám. Měl by především odpovídat typu činnosti, kterou na něm budete celý den vykonávat. Jde tedy většinou o práci na počítači, psaní, kreslení, čtení nebo o nějakou drobnou manuální práci.


Pracovní stůl, který pojme práci hned několika členů rodiny. Foto: Ikea

Dále byste se měli zamyslet nad tím, jaké pomůcky a doplňky budete potřebovat na stole trvale mít. Z toho pak snadněji odvodíte, jak by měl být stůl dlouhý a široký, aby vám co nejlépe vyhovoval. Pokud jde o standardní rozměry, pak se výška stolu pohybuje obvykle mezi 68 a 76 cm podle výšky postavy. Hloubka stoly by měla být minimálně 60 cm. Úplně ideální však je takový stůl, jehož výšku je možné podle aktuální potřeby nastavovat a pracovní desku naklápět.

Je materiál důležitý?

Při výběru pracovního stolu se kromě jeho rozměrů zaměřte také na materiál pracovní desky. Nevhodné jsou lesklé materiály, které odrážejí světlo a oslňují oči. Černý povrch naopak světlo pohlcuje. Nepříliš vhodná je také skleněná deska, která je sice na pohled krásná, ale studí. Mohla by tak způsobit bolestivé prostydnutí rukou. Také ostré hrany stolu mohou při dlouhém sezení řezat do loktů. Pokud jste si přeci jen skleněný pracovní stůl pořídili, je dobré jej dovybavit speciálními podložkami určenými k práci s myší a klávesnicí. Nejvhodnější jsou pracovní stoly ze dřeva.


Úzký pracovní stůl navíc se skleněnou deskou není vhodný pro dlouhodobou práci, ale v menším prostoru dobře poslouží při vyřizování pošty nebo domácí agendy. Foto: Ikea

Kam s ním?

Velmi důležité je pracovní stůl vhodně orientovat vzhledem k celé místnosti. Při práci byste například rozhodně neměli sedět zády ke dveřím ani čelem ke stěně. Bohužel ne vždy to prostor, který je pro pracovnu vyhrazen, umožňuje. Mnohdy je nejvýhodnějším řešením (co se týče úspory prostoru) právě přistavění stolu ke zdi. Zeď si můžete podle libosti vyzdobit, aby nebyla příliš strohá, ale zároveň byste to neměli s výzdobou ani přehánět, aby neodváděla vaši pozornost od práce. Pokud nemáte k dispozici dostatek prostoru, můžete si vybrat pracovní stůl rohový, který spoustu místa ušetří.


Pokud máme samostatnou pracovnu nebo dostatečný prostor, můžeme uvažovat i o pracovním stolu rohovém nebo dokonce umístěném do prostoru. Kancelářská sestava Lotus 1, kancelar24h.cz

Pracovní stůl pro děti?

Také vašim dětem, zejména těm školou povinným, byste měli zavčasu pořídit vhodný pracovní stůl, kde budou moci psát úkoly a věnovat se školním povinnostem. Říkáte si, že jim k tomu musí stačit jídelní stůl, co je v kuchyni? Jako nouzová volba určitě stačí, ale mějte na paměti, že jídelní stůl není výškově uzpůsoben klasické práci, ať už je to psaní úkolů nebo práce s počítačem. To se odrazí na bolestech zad. A to nemluvíme o tom, že u jídelního stolu je jídelní židle a ta už vůbec zádům neprospívá, není totiž uzpůsobena pro dlouhodobější sezení. Navíc dítě se na své úkoly v kuchyni určitě nebude příliš soustředit, obzvláště když kolem něj bude pobíhat maminka a připravovat mu večeři. Z tohoto důvodu je rozhodně lepší mu pořídit pracovní stůl, kde bude mít více soukromí.


Dětské rostoucí pracoviště Mayer je vhodné pro děti od 5 let až do dospělosti. Stůl se sklopnou deskou lze nastavit také výškově.


Pracovní stoly pro více dětí nabízejí dostatek prostoru pro společnou práci i zábavu. Foto: Ikea

Výroba na zakázku

Pokud v obchodech nenajdete takový pracovní stůl, který by vám vyhovoval a odpovídal vašim představám, tak si jej můžete nechat vyrobit na zakázku. Své představy o tvaru, rozměrech a doplňcích dejte na papír a svěřte práci zkušenému truhláři. Získáte tak pracovní stůl, na němž uskladníte vše, co potřebujete a který vám bude vyhovovat výškově a nebudete si u něj ničit záda.

Dodržujte pořádek!

Čas od času se na každém pracovním stole objeví tzv. tvůrčí chaos, v němž se někteří naprosto dokonale orientují, ale jiní se začínají mírně ztrácet a neví, kde by měli co hledat. Všude leží spousta papírků s poznámkami, psací potřeby, šanony, upomínkové předměty, vizitky, časopisy, zbytky obalů od jídla a tak dále. V takovém případě je třeba udělat chtě nechtě na stole pořádek. Je jasné, že se po čase zase vše vrátí do starých kolejí, ale alespoň se můžete pokusit dodržovat pár zásad. Pokud nejste vyloženě sběratel upomínkových a nejrůznějších dárkových předmětů, tak si jej na stůl ani nedávejte. Jen vás ruší od soustředění a sedá na ně prach. Pracovní stůl není odkladní místo, kam se umisťují nepotřebné a zbytečné věci. Měl by mít svůj řád a veškeré potřebné věci by měly být umístěny tak, aby byly vždy po ruce. Každá potřebná věc by na stole měla mít své stálé místo. Pamatujte na to, že pracovna nikdy nesmí sloužit jako odkládací prostor pro nepotřebné věci! Jen tak může vše fungovat tak, jak má.

- jap -