Jak by mělo vypadat to pravé velikonoční zdobení? Hlavně by mělo být jarní a pestře barevné, optimistické a veselé, mladé, hravé a svěží. Velikonoční zářivé barvy začínají spektrem od žluté přes oranžovou, červenou, modrou až po jasně zelenou. Jásavé barvičky rozhodně působí na náladu lidí a mají úžasnou schopnost pozitivně ovlivňovat naše smysly. Zkuste třeba větvičku klasických jarních kočiček ozdobit jen barevnými pentlemi, ani na ni nemusíte věšet malovaná vajíčka. Obklopte se zelení, určitě letos nezapomeňte na motivy motýlů a na dekorace ve skleněných nádobách. Sklo je symbolem čistoty a elegance a moderní jsou jednoduché prvky.
Na pravou podstatu Velikonočních svátků a s nimi spojených původních lidových zvyků a obyčejů si v dnešní moderní době vzpomene možná už jen málokdo. Někteří však rádi dodržují tradiční podobu svátků a jiní zase vyznávají zcela jiné a moderní pojetí. Velikonoční dekorace mohou být vytvořeny v tradičním hávu, a tak k jarní výzdobě neodmyslitelně patří malovaná vajíčka a pomlázka stejně tak jako kuřátka a zajíčci. Ke klasickým symbolům patří také velikonoční pečivo ve tvaru bochánků připomínajících zářivé sluníčko. Jarní výzdoba by neměla chybět na okenních parapetech nebo v okrasných nádobách u vstupních dveří domů. Truhlíky určitě zkrášlí pestrobarevné petrklíče, sedmikrásky a macešky.
Květinové aranžmá
Jaro zaručeně přivoláte živou kyticí nebo kvetoucí rostlinkou v květináči. Bude to nejen velikonoční dekorace, ale příjemně vonící a osvěžující doplněk vašeho obydlí. V průběhu jarního období můžete své obydlí prozářit různobarevnými hrnkovými rostlinami, k nimž patří třeba narcisy nebo primulky.
Velikonoční pestrou kytici můžete svázat třeba z růží, chryzantém, větviček a listů anturie. Žlutě zbarvené květiny lze dobře nakombinovat se zelenou barvou. Třeba žluté tulipány, pryskyřníky a narcisy lze spojit s různými listy trávy nebo svěže zeleným květenstvím kaliny. Pokud vám není proti mysli spojení barev tón v tónu, který je dnes v kurzu, je možné vyzkoušet třeba modřenec zahalený do látky modré barvy o jeden odstín světlejší, než jsou jeho květy.
Malovaná vajíčka a kraslice
Tradiční postupy velikonočních dekorací, tak jak je po staletí používali naši předci, se snažíme oživovat hlavně při barvení a zdobení vajíček. Nejkrásnější velikonoční kraslice se vytvářejí za pomoci pozoruhodných technik nebo taky velmi jednoduchých.
Jak krášlíte kraslice vy? Rozehříváte vosk nad svíčkou, kreslíte motivy špendlíčkovou hlavičkou nebo stíháte vajíčka nanejvýš obarvit? Tou nejsnadnější cestou je uvařená nebo vyfouknutá vejce pomalovat tenkou voskovou svíčkou a pak vejce obarvit v teplé koupeli v barvách, které pořídíte v drogerii nebo v uměleckých potřebách. Pytlík oblíbené barvy rozpustíte v teplé nikoli horké vodě a vejce do ní vložíte. Až vejce chytí tu správnou barvu – nejlépe červenou – pak už stačí jen opláchnout v teplejší vodě, aby vosk změkl a horkým hadříkem setřít rozpuštěný vosk. Voskem krytá místa zůstanou bílá a malované vzory se tak pěkně vykreslí.
Pokud chcete být tvořivější, můžete využít například kreativní řadu gelových barev s označením Efekt. S jejich pomocí docílíte zajímavých efektů – od mramorového, přes perleťově červený až k třpytivě stříbrnému. Další netradiční způsob zdobení vajíček může být za pomoci barevného písku, který pořídíte v obchodech s uměleckými potřebami. Také ubrousková technika je velmi efektní způsob jak snadno podle svého vyzdobit velikonoční vajíčka.
Z vyfouknutých vajíček však můžete vytvořit mnoho jiných veselých velikonočních dekorací, ať už půjde o velikonočního beránka nebo závěsné včelky z vajíček. K vtipnému zdobení vám budou stačit temperové barvičky a fantazii se rozhodně meze nekladou. K výrobě nejrůznějších velikonočních figurek budete ještě potřebovat možná barevné fixy, bezbarvý lak ve spreji, tvrdý papír, provázek, nůžky a lepidlo.
Klasická velikonoční výzdoba se možná v mnohých domácnostech neobejde bez malovaných dekoračních kraslic na špejli. Tyto zdobené kraslice mají kromě krásného dekoru i tu výhodu, že jsou umělé a hned tak se nerozbijí. Na kraslicích se vyjímají především jarní motivy, v krajkových vzorech nebo v moderních barevných proužcích, které určitě vyniknou v květináčku s jarní travičkou. Hezky se však budou vyjímat i ve váze s jarními květy nebo proutky.
Moderní hity a kreativní nápady
Ti, co se rádi odlišují a hledají nové nápady a impulsy, mohou vyzkoušet velikonoční aranžmá, ve kterém mohou být zakomponována nejen slepičí, ale třeba i křepelčí vajíčka nebo husí vejce. Zajímavou velikonoční dekoraci můžete vytvořit jako aranžmá ve skleněné krychli, v níž se bude skvěle vyjímat oranžový měsíček a modrý rozrazil.
Netradiční velikonoční překvapení můžete vyrobit kombinací modré a zelené barvy, která působí neotřele a svěže. Například bělomodré ladoňky nebo světlejší modřence se budou hezky vyjímat v neónově zelených květináčích. Zeminu v květináči je možné navíc ještě posypat modrými sklíčky a rázem získá aranžmá supermoderní vzhled.
Pokročilé kreativce možná zaujme velmi originální zdobení velikonočních kraslic, které může zajistit pedig. Pedigové kraslice jsou jemnou prací, ke které potřebujete tenké proutky a zbytky šénových pásků. Více se o této moderní technice dovíte v knize Hrátky s pedigem, kde se dočtete, jak se z prostého materiálu dají vytvořit nejrozmanitější předměty. Do každého bytu tak můžete vytvořit praktické doplňky, dekorace, zdobení úložných krabic nebo právě velikonočních vajíček. Svět pedigu vám možná okouzlí svými nepřebernými možnostmi.
Na internetu lze najít celou řadu e-shopů, kde prodávají kraslice, malovaná vajíčka, velikonoční věnce a mnoho dalších velikonočních dekorací. Pokud vám schází čas něco vyrábět, a přesto byste rádi vyzdobili svoje obydlí něčím ručně vyrobeným, je tato varianta vhodná. Anebo nechte velikonoční výzdobu na dětech. Podpoříte tím jejich uměleckou tvořivost a ještě je navíc zabavíte.
Autor: -ar-
Foto: Inmagine.com