Polyratan čili wicker

Polyratan je materiál, který je vyráběn z polyetylenu a je plně recyklovatelný a netoxický. Tento materiál se může pochlubit skvělými vlastnostmi. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a tak ho nijak nepoškodí vytrvalý déšť, sníh, ani prudké slunce. I když bude neustále vystavován slunečním paprskům, nijak nezmění svou barvu – je stálobarevný a na slunci nebledne. Může tedy zůstat uskladněn venku, polyratanové výrobky jsou konstruovány primárně pro venkovní použití. Další výhodou tohoto materiálu je, že je lehký, ale zároveň dostatečně pevný, proto nepraská ani se nijak neloupe, jako tomu bývá u přírodního ratanu. Při sezení na polyratanové židli tak nehrozí žádné natrhnutí oblečení. Polyratanu, který výrobci považují za téměř nezničitelný materiál, se často říká také wicker.


Ceny zahradního nábytku z polyratanu jsou srovnatelné s běžnými materiály - sedací soupravu včetně křesel a stolku pořídíme v rozmezí 30 - 50 tisíc korun. Foto: zahradnynabytok.net

Údržba a zimování polyratanu

Polyratan je materiál, který je takřka bezúdržbový. Pokud se přeci jen zašpiní, velmi snadno se udržuje. Vzhledem k tomu, že mu nijak neškodí voda, protože ji nepropouští, stačí jej oprat proudem vody a nechat okapat. Drobnější předměty vyrobené z tohoto materiálu stačí přetřít mokrým hadříkem s běžným saponátem. Přes zimu bychom měli předměty z polyratanu umístit alespoň někam pod střechu, nebo přes ně hodit alespoň plachtu, která je bude chránit před mrazem a sněhem.

Varianty polyratanu

Polyratan se vyrábí v pestré škále barev a je možné z něj uplést nejrůznější tvary. Vzhledem k tomu, že je pleten tradiční cestou, je takřka k nerozeznání od přírodního ratanu a uchovává si svůj rustikální styl. Z barevných odstínů jsou nejčastější černá, tmavě hnědá, světle hnědá, medová, šedá a další. Na výběr jsou také různé druhy vláken polyratanu – polyratan může být například plochý, kulatý, půlkulatý, broušený, vzorovaný či hladký, v moderním či ostařeném designu. Každý si tedy může vybrat takový vzhled, který mu co nejlépe ladí s okolím. Právě díky svému atraktivnímu vzhledu se stal polyratan tolik oblíbeným materiálem.


Umělý ratan italského výrobce IRM patří ve špičce v oboru.

Co se z polyratanu vyrábí?

Dnes se můžeme v obchodech setkat s celou řadou výrobků z polyratanu. Materiál se však nejvíce osvědčil u venkovního sedacího nábytku – lehátek, křesel, židlí a sedacích souprav. Zahradní nábytek z polyratanu se těší velké oblibě, je ozdobou každé zahrady, terasy či altánku. Je velmi pohodlný a je k dostání v mnoha barevných variantách. Nechybí ani různé barvy podsedáků. Zahradní nábytek je často vyráběn s výpletem, který je svou barvou dokonalou imitací přírodního ratanu, další oblíbenou barvou je pak černý výplet. Díky umělému ratanu je tak zahradní nábytek mnohem trvanlivější, než klasický nábytek z přírodního ratanu. Vzhledem k tomu, že má konstrukci s hliníku, je pevný, ale zároveň velmi lehký a proto se s ním dobře manipuluje. Pokud si pořídíte polyratanovou sedací soupravu, nic vám samozřejmě nebrání ji využívat i v interiéru. Jsou sice vyráběny jakožto designový doplněk do moderních a luxusních zahrad, ale skvěle se hodí i do obývacích pokojů.


Z umělého ratanu můžeme mít hned celý zahradní pavilon. Foto: Garden Comfort

Kromě zahradního nábytku se s polyratanem setkáme také u dalších zahradních doplňků, jako jsou květináče a truhlíky. Jejich nespornou výhodou je, že jsou odolné vůči vlhkosti a tak mohou zůstat bez obav na terase či balkóně. Bez problémů obstojí při celoročních změnách počasí. Navíc jsou květináče a truhlíky z umělého ratanu odolné i proti dřevokazným houbám a živočišným škůdcům. Polyratanové květináče jsou elegantním řešením pro každou zahradu, hodí se zejména k venkovní setbě nebo pěstování okrasných rostlin. Některé varianty působí příjemně i v interiéru, obzvlášť pěkně vypadají s nábytkem vyrobeným ze stejného materiálu. K dostání jsou po kusech i v celých setech. Z polyratanu se často vyrábí také pelíšky pro domácí mazlíčky, které jsou tak mnohem odolnější, než klasické proutěné a molitanové. V interiéru najde polyratan využití i coby materiál, z něhož se vyrábí polyratanové koše na prádlo, truhly a úložné boxy.


Květináče z umělého ratanu. Foto: Sunix.cz

Pojďme si to shrnout - jaké jsou tedy výhody polyratanu?
- odolává rozmarům počasí (dešti i slunci)
- je pevný
- nepraská
- neloupe se
- snadno se udržuje
- je lehký

- jpa -