Pracovna má v našich domovech mnohaletou tradici, i když dříve to byli spíše pánové, kteří usedali za masivní dubové stoly, aby dohlíželi na chod domu a hospodaření a po práci si zde rádi dali sklenku něčeho ostřejšího s přáteli. Po druhé světové válce se na domácí pracovny pomalu zapomínalo. Místa pro bydlení nebylo tolik, aby se někam vtěsnala a tehdejší doba jim ani příliš nepřála. Snad jen módní návrhářky nebo krejčové měly svůj vlastní pracovní kout. Dnes se ale do našich bytů a domovů zase vracejí. I když najít jim místo, bývá leckdy úkol nelehký. Někdo má tu možnost a vyčlení si na pracovnu celou místnost, někdo se musí spokojit s místem sloučeným s dalším pokojem. Ať tak či tak, obě dvě pracovny jsou náročné na prostor. Vtěsnat do nich všechny technické vymoženosti, kvalitní stůl a dostatek úložných prostor vyžaduje řádné plánování a hodně fantazie.
Pracovna na malém prostoru
Pokud máte vyčleněný jen miniaturní prostor na práci s počítačem, pak každé úložné místo navíc je s nadšením vítáno. Naštěstí na malé prostory myslí i návrháři a bytová studia, takže můžete vtěsnat pracovnu nejen do rohu obýváku, ale také třeba do skříně. Taková pracovna má, pravda, prostor opravdu hodně omezený, ale díky chytrému řešení máte k dispozici nejen psací stůl, ale také šuplíky a úložné prostory po celé výšce a šířce skříně. Navíc, jakmile dokončíte potřebnou práci, jednoduše za ní zavřete dveře. To oceníte i v případě neočekávané návštěvy. Podobně lze vytvořit pracovnu se zašupovacími dveřmi nebo od druhé části místnosti oddělenou žaluziemi. Ve větším pokoji máte přeci jen podstatně více možností. Můžete si pohrát s nábytkem a nemusí to být jen tradiční kancelářský. Svou domácí pracovnu si oblékněte do hávu, který se líbí především vám. Může to být v duchu dávno minulých časů s využitím starobylého nábytku, masivního a prostorného stolu i dřevěné pohodlně polstrované židle, nebo naopak v ryze moderním pojetí, v kombinaci dřeva a skla, popřípadě kovu.
Jak efektivně využít každý kout?
Záleží, k čemu nejvíce pracovnu používáte. Pracujete-li na počítači a potřebujete k tomu dokumenty, pak využijete nejen šuplíky u stolu na nejrůznější kancelářské drobnosti, ale také pojízdné kontejnery, knihovnu na šanony a police na odbornou literaturu. Šuplíky bývají buď součástí stolu, nebo je můžete pořídit samostatně na kolečkách a přemisťovat je podle potřeby. Praktické jsou s možností vnitřního rozdělení na menší přihrádky, v nichž si přehledně roztřídíte drobnosti, jako jsou kancelářské sponky, nejrůznější popisovače a bločky. Skříně jsou vhodné ty, které mají část uzavřenou a druhou část opatřenou posuvnými policemi. Oceníte to zvláště, potřebujete-li umístit více šanonů, které zrovna nemají rozměry vhodné do tradiční knihovny. Můžete zvolit také skříně celé zavírací, ale raději využijte kombinaci skla a dřeva. Sklo opticky místnost zvětší, zatímco jednolité dřevěné stěny budou působit příliš monstrózně. Do uzavíratelné části schováte neskladné věci, které není potřeba vystavovat.
V pracovně využijte prostor i po stěnách. K tomu jsou velmi praktické nejrůznější typy a druhy polic. Otevřené se hodí na knihy, ale i drobnosti, které vaší pracovnu zútulní nebo na květiny. Skvěle vypadají otevřené police s košíky z přírodních materiálů, do nichž schováte drobnosti a zároveň ponecháte v místnosti otevřený prostor. Stejnou službu vám udělají i plastové boxy, které výrobci nabízejí v nejrůznějších barvách. Policovým systémem můžete rozdělit i místnost. Oddělíte tak pracovnu třeba od obývacího pokoje a ještě získáte prostory k uložení potřebných věcí. Dbejte na doporučení výrobců a dodržujte předepsanou nosnost polic. Na stěnu se dají pořídit i nejrůznější organizery. K dostání jsou látkové, ale také kovové, plastové či dřevěné.
Pracovnu můžete koupit již jako hotovou sestavu, se všemi nezbytnostmi jako je psací stůl a židle, šuplíky a většinou i se svrchní skříňkovou nástavbou doplněnou o box na uložení CD. Seženete je jak v hypermarketech, tak v obchodech s nábytkem. Popřípadě si jí můžete u specializovaných firem nechat sestavit na míru. Milovníky netradičních řešení jistě zaujme mobilní sestava Componibili, kterou vyrábí firma Kartell a s níž si získala uznání po celém světě a několik ocenění z oblasti designu. Skládá se z jednotlivých vertikálních kusů, jež mohou být i na kolečkách a které můžete rozestavět libovolně podle svých představ. Zaujme vás dozajista kulaté provedení. Zajímavé a praktické jsou také odkládací stolky od firmy Vitra, které vám poslouží jako stůl, ale zároveň jako kontejner. Praktický je otvor na kabely po straně stolku.
Podstatnou roli hraje v domácí pracovně stůl. I ten mívá spoustu skrytých možností, kam můžete pohodlně uložit potřebné věci. Většina stolů je vybavena šuplíky, ale můžete si pořídit i takový, který má boční stranu vypolicovanou k uložení knih nebo dokumentů. Na stůl si pořiďte přehledný plastový stojánek, do nějž pohodlně naskládáte nejen tužky a nůžky, ale také kancelářské sponky či bločky s papíry. Pořídíte je plastové v různobarevném provedení od 70 korun, za dřevěné či kovové zaplatíte asi 350 korun. Velmi osvědčené jsou také zásuvkové boxy na stůl. Nejčastěji jsou k dostání plastové, ale seženete i kovové nebo papírové. Buď si koupíte již hotovou sestavu, nebo investujte jen do jednotlivých šuplíků, které podle potřeby budete přidávat nebo ubírat. Ty úplně nejběžnější pořídíte za zhruba 300 korun, chcete-li mít však v pracovně i zajímavý designový kousek, pak sáhněte třeba po výrobcích firmy Esselte Intego nebo Profiline. Zaplatíte za ně podle počtu šuplíků od 1000 korun.
Než se pustíte do přestavování a hledání větších prostorů v domě, projděte nejprve všechny uložené věci. Určitě zjistíte, že polovinu z nich vůbec nepoužíváte a máte je schované jen pro strýčka příhodu. Naučte se zbavovat nepotřebných věcí. Pokud jste je neměli rok v ruce, pak je s největší pravděpodobností do ruky nevezmete ani ten následující. Věci, které naopak potřebujete nejčastěji, uložte tak, abyste je měli co nejrychleji a nejpohodlněji po ruce.
Připravila: Petra Martišková
Foto: archiv firem Ikea, Dieffebi