Ať už se jedná o jakýkoliv nábytek, pro běžnou údržbu stačí utřít prach suchou prachovkou. Na některých místech nebo za určité situace to však nestačí – v kuchyni, v dětském pokoji, po návštěvě rozdováděných sousedů či po bujaré oslavě je někdy nutné sáhnout k účinnějším metodám.
Nejsnazší bývá čištění lamina. Je to materiál odolný a bez obav na něj můžeme vzít mokrou hadru a různé čisticí prostředky, od Jaru až po písky. Není ani nutné laminovou desku vytírat úplně do sucha, vlhkost jí nic neudělá, pokud se nedostane dovnitř. To se může stát při hlubším poškození povrchu, na nedokonale lícujících hranách apod. Jestliže vnitřní lisovaný materiál vodu nasaje, je zle. Většinou nabobtná a způsobí nevratnou deformaci. Ale u kvalitního neporušeného nábytku by k tomu nemělo dojít. Když už je lamino proražené do hloubky, do původního stavu jej již nevrátíme a můžeme se jen pokusit o provizorní opravu vhodným tmelem.
Mnohem opatrnější musíme být u dýhovaného nábytku, který sice vypadá dobře, ale je náchylnější na poškození. Zejména nebezpečné jsou mokré nádoby, zanechávající po delším stání na ploše známá nehezká kolečka. Pokud nezasahují příliš do hloubky, dají se odstranit přeleštěním speciálními, k tomu určenými prostředky. Kvalitní leštěnka na nábytek mu nejen dodá pěkný vzhled, ale navíc jej částečně ochrání před dalším narušením vodou a jinými kapalinami. I dýhovaný nábytek můžeme však v případě potřeby omýt vodou, ale jejímu působení nesmí být vystaven příliš dlouho. Dobře udržovaná dýha vydrží řadu let. V případě nepříliš hlubokého poškození samotné dýhy zbývá většinou jen lehké přebroušení povrchu jemným smirkovým papírem a přelakování postiženého místa.
U nábytku z masivu záleží hodně na tom, z jakého druhu dřeva je vyroben a jakým způsobem je povrch upraven. Pořádný dubový stůl napuštěný kvalitním mořidlem a chráněný dobrým lakem snese téměř všechno, ale tentýž kus nábytku z měkkého smrku bude poškozen mnohem snáze. Jestliže je povrch lakován, udržuje se podobně jako dýha, tedy specielními leštícími a ochrannými prostředky. Přelakování nás čeká jen v případě velkého poškození nebo po hodně dlouhé řadě let, když původní lak degraduje (například vlivem UV paprsků).
Často se však setkáváme i s masivním nábytkem nelakovaným, který se ošetřuje jen různými vosky nebo oleji. I v tomto případě je samozřejmě vhodné občas krycí vrstvu obnovit dle instrukcí výrobce. U nábytku z masivu se dá opravit i poměrně velké poškození, například vybroušením, použitím speciálního tmelu, výměnou jeho části nebo vsazením nového kusu dřeva. To už jsou však činnosti nad rámec běžné údržby.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Nábytek Torrimex