Každopádně výběr typu sedací soupravy nepodceňujte, pečlivě se zamyslete nad všemi dostupnými možnostmi a zvolte tu nejlepší. V opačném případě by se vám špatně zvolený typ rozkládacího mechanismu mohl do budoucna vymstít. Přece jen si nekupujete tento kus nábytku s vidinou, že byste jej museli obměňovat rok co rok podle aktuálních priorit.
Sedací souprava je dominanta každého obývacího pokoje. Je to symbol odpočinku, středobod relaxace nebo místo pro pravidelné trávení času s dalšími členy rodiny, známými nebo přáteli. Sedací souprava by měla být dostatečně velká, reprezentativní a v neposlední řadě také pohodlná. V mnoha domácnostech může ve výjimečných případech sloužit rovněž jako dočasné lůžko pro nouzové přespání nečekaných návštěv. V následujících řádcích zjistíte, jaké jsou nejběžnější typy sedacích souprav a jejich výhody, popřípadě nevýhody vyplývající z použité konstrukce.
Vysouvací zásuvka s rozkladem
Jedním z prvních rozkládacích mechanismů, který se začal hojně využívat u sedacích souprav, je systém založený na principu výsuvného vozíku. Z gauče se rychle a jednoduše vysune chybějící část matrace, která pohovku dorovná do plnohodnotného lůžka. Konstrukce je kovová, takže dlouho vydrží. Bohužel negativní stránkou tohoto druhu rozložení je fakt, že matrace na spaní je tvořena částí určenou k sezení. Výsledná plocha proto zvláště po delším používání není rovná a člověk se na ní až tak dobře nevyspí, což mohou u některých variant způsobovat rovněž nepříjemně velké mezery mezi jednotlivými rozloženými díly.
Rozkládací systém s matrací
Jestliže si potřebujete pořídit gauč, který bude přes den sloužit k pohodlnému sezení a v noci se zase promění v komfortní útočiště pro váš klidný spánek, vsaďte na sedací soupravu s rozkládací matrací. Nejenom že zabijete dvě mouchy jednou ranou, ale navíc budete mít jistotu, že si nezpůsobíte bolesti páteře nevhodnou matrací. Sedačka má přímo v sobě zabudovanou kvalitní matraci položenou na odpruženém drátěném roštu, což vám zajistí bezbolestný a především zdravý spánek. Rozložení, stejně jako složení pohovky do původního stavu, je jednoduché a nezabere více než několik minut. Nosný rám rozkládacího lože je posazeno o něco výše než u obyčejné postele, takže se vám z něj bude snadněji vstávat. Další výhodou je vysoká nosnost, takže se na ni vyspí i osoby větších rozměrů.
Rozkládací systém s dělenou matrací
Do této kategorie řadíme sedací soupravy se dvěma matracemi, které jsou ukryty v sedací nebo opěrné části. Pro rozložení pohovky stačí odstranit polštáře nebo jiné opěrné prvky a vytáhnout úložný prostor (nejčastěji ve formě šuplíků), na který se rozložená matrace bez problému položí. Určitě se jedná o hygieničtější způsob, než když člověk sedí a spí na jedné a té samé straně matrace. Takto je pro spaní určena pouze odvrácená část sedačky, která je přes den skryta. Běžné druhy rozkládacích mechanismů s dělenou matrací se nehodí pro časté používání, ale pokud byste do tohoto typu rozkládacího systému zainvestovali, můžete získat nejen získáte nejen kvalitní samostatné matrace, ale také velké dvoulůžko.
Systém Click Clack
Tento systém patří mezi nejrychlejší možnosti rozložení. Sedací souprava má v sobě zabudovanou matraci, kterou proměníte ve velké lůžko dvěma jednoduchými pohyby, odtud tedy její pojmenování "Click Clack". Nejprve je nutné odjistit západku mírným nahnutím zádové opěrky směrem k sobě a poté celou zádovou část položit do vodorovné polohy na úroveň sedáku, čímž se vytvoří jedna velká souvislá plocha. Jedná se o cenově dostupné řešení, sedací souprava nemá takovou hmotnost a je zpravidla vybavena i úložným prostorem. Bohužel pohovka musí být kvůli rozkládacímu mechanismu, který je náročný na prostor, umístěna alespoň 40 centimetrů od stěny. Další negativní vlastností je absence kvalitní matrace, povrch sedačky není po rozložení vždy úplně rovný, takže se na ni příliš dobře nevyspíte. Z tohoto důvodu není vhodná pro každodenní použití. Jako pohotovostní možnost přespání při nenadálých návštěvách se však jedná o ideální variantu.
Belgický rozkládací systém
Belgický systém rozkládání byl velmi oblíbený v minulém století. Tenká pružinová matrace na kovové konstrukci je složena pod sedákem, ve většině případů se skládá do šuplíku pohovky přímo uzpůsobenému k tomuto účelu. Na výsledném lůžku se vyspí dokonce dvě osoby, nicméně belgický systém se nehodí pro pravidelné přespávání. Jak bylo řečeno, matrace je tenká a není tak pohodlná. Tento nezmar však můžete vyřešit přidáním další matrace, která pomůže zesílit plochu pro spaní a zároveň zamezit brzkému proležení již tak tenké matrace.
Systém se sklopnými zády
Výčet zakončíme jednoduchým rozkládacím systémem, k jehož rozložení je potřebné pouze sklopení opěráku do vodorovné pozice. Sklopná záda jsou rovná, takže na spaní získáme poměrně rovný povrch. Na druhou stranu ve složeném stavu se na pohovce špatně sedí, záda stojí pod úhlem 90°, takže si zřejmě budete muset dokoupit ještě nějaké polštáře, které budete půjčovat návštěvám na opření. I tento systém rozložení bohužel nenabízí nejkvalitnější matraci, takže se nedoporučuje pro každodenní používání. Konstrukce je hodně těžká, takže je nutné mechanismus rozpohybovat aspoň ve dvou lidech už z toho důvodu, že se musí gauč odsunout od zdi, kam se budou opěrná záda sklápět.
Autor: Olga Kolková
Foto: archiv firem Kasvo, Jena nábytek, Nábytek Alfa