Kromě perfektního doplňku interiéru jsou výbornou oporou pro izolaci pokoje. A to tepelnou i zvukovou. Uvádí se okolo 20 % úspory tepla. Navíc jsou ekologicky zcela nezávadné a splňují i podmínky ekologického produktu. Vyrábí se z různých textilií, kromě klasické bavlny a lnu si tak můžete ozdobit zeď hedvábím nebo i koňskými žíněmi. Údržba textilní tapety je velmi jednoduchá. Stejně jako u klasických tapet není zapotřebí žádného speciálního prostředku nebo postupu. Pokud se vám zdá špinavá, stačí, když ji přejedete vysavačem. Samozřejmě opatrně na výkon vysavače, při velké savosti by mohl strhnout tapetu ze zdi.
Textilní tapety belického výrobce Calcutta, topdeco.cz
Tapety se obecně nedoporučují do místností s velkou vlhkostí. Koupelna nebo špatně větraná kuchyně by příliš dobroty nenadělaly. Tapeta by natáhla vlhko, mastnotu a pachy. A problém by byl na světě. Stejně tak opatrně v místnostech, kde se kouří, textil doslova vpíjí cigaretový kouř.
Aplikace textilní tapety není žádná věda. Samozřejmostí jsou stržené původní tapety, nanáší se totiž na omítku běžným nalepením. Pokud se bojíte, že se vám budou třepit okraje látky a nepřipadáte si příliš manuálně zruční, ponechte práci raději odborníkovi. Tam budete mít jistotu, že tapeta je nanesena správně. Firmy specializované na prodej tapet navíc mnohdy nabízí i služby spojené s jejich instalací. Cena textilní tapety se pohybuje od asi 300 po 1000 korun za čtvereční metr v závislosti na použitém materiálu a náročnosti zpracování. Cenově šly textilní tapety hodně dolů, proto v současnosti zažívají takový boom. Za práci si pak dělníci účtují okolo 500 korun za hodinu, setkáte se i s variantou ceny za čtvereční metr. Tapety se dodávají v klasických rolích o šířce kolem 80 centimetrů.
Textilní tapety belického výrobce Calcutta, topdeco.cz
V zásadě se dají textilní tapety sehnat v několika různých vzorech. Pokud milujete minimalismus, zaujmou vás tapety s jednoduchým geometrickým vzorem. Proužky, čtverečky či trojúhelníky výčet rozhodně nekončí, máte tak přehršel možností, jak celý interiér dokonale sladit. Mnoho firem, které textilní tapety vyrábí, navíc nabízí i další bytové textilie. Záclony, potahy a zdi vám tak mohou perfektně pasovat.
Pokud milujete romantiku zámečků s tapetami plnými složitých vzorů, budete také nadšeni. Barevných i vzorových variant je opravdu ohromné množství a proplétané vzory, art deco a bohaté zdobení se pomalu dostávají do popředí. Doporučuji však uvážlivě kombinovat vzory, ať není místnost nakonec přezdobená.
Textilní tapety belického výrobce Calcutta, topdeco.cz
Současným trendem se staly obrazy z potištěných textilních tapet. Co si pod tím má člověk představit? Do obrovského rámu se napne textilie s potiskem čehokoli budete chtít. Výjimkou nebývají třeba fotky z dovolené, trochu děsivé rodinné fotografie, ale třeba i tatáž látka, kterou máte potaženu pohovku. Obrovskou výhodou takových obrazů je jejich schopnost zakrýt cokoli od nevzhledné elektroinstalace po díru ve zdi. Navíc se na předsazené stěny instaluje klidně i plátno o šířce více než 2 metry, plocha tedy bude bez spojů. Počítejte ale s vyšší cenou, která se pohybuje od 1500 výše.
Takovou mutací mezi tapetou a omítkou jsou textilní hmoty, které se na zeď nanáší válečkem. Označení textilní tapeta není úplně výstižné, výrobci jej ale každopádně používají. Jedná se o suchou směs celulózy a textilních vláken doplněnou případně různými filtry, kamínky a dalšími příměsemi. Směs se smíchá s vodou a na stěnu se nanáší speciálním válečkem ve vrstvě okolo dvou až čtyř milimetrů. Její cena se pohybuje okolo 500 korun za balení, které pokryje asi čtyři nebo pět metrů čtverečních. Záleží na nanášené vrstvě. Obrovskou výhodou oproti klasickým textilním tapetám je možnost zakrýt nerovnosti omítky. Navíc, pokud vrstvu poškodíte nebo někde praskne, není nic snazšího, než inkriminovaný kousek seškrábnout a nanést novou vrstvu. Stěny se před nanášením doporučují penetrovat. Řádné očištění omítky před nanesením vrstvy už je snad samozřejmostí.
Bavlněné stěrkové tapety vytvořené pomocí bavlněné výtvarené hmoty VYVA, foto: centrummaliru.cz
-lub-