Tapetování bylo v minulosti pro mnohé jen nutné zlo, když si chtěli alespoň trochu oživit interiér. I když slovo „oživit“ možná není to pravé - většinou jsme měli k dispozici jen jednotvárné dekory natištěné na nevzhledném papíru, který se navíc složitě lepil na zeď. Když už se zadařilo a tapeta ke zdi přilnula, vždy se našel nějaký rožek nebo jiná malá část, která se odlepovala a kazila celkový dojem z výsledného díla. Tak na tyto patálie můžete dnes již ve spojitosti s tapetami zapomenout. Situace je zcela odlišná, tapety se staly symbolem luxusu a často se s nimi setkáte v honosných domech a bytech.
Foto: Flügger
Nezasloužil by interiér změnu?
V obchodech si dnes můžete vybrat z nepřeberného množství barev a vzorů, ale také materiálů. Nabízí se pestré moderní potisky a struktury - stačí si jen zvolit ten správný styl, který nejlépe sedí k vašemu domovu. Pro moderní domácnosti a prostory, které nejsou jen komfortní, ale také nadčasové se mohou hodit tapety třeba s designem imitace hadí kůže, která bude vzbuzovat exotický ráz, ale zároveň bude elegantním kontrastem k dalšímu zařízení. Motivy kůže zvířat skvěle vypadají například v kombinaci s jemnými barvami.
Kdo by chtěl docílit dojmu vznešenosti, měl by na stěny aplikovat tapety teplé červené barvy, která je zároveň společenská i jemná. Právě takové tapety jistě znáte ze zámků a paláců. Červená barva je pak samozřejmě také barvou vášně a energie. Pokud je taková tapeta doplněna ještě jemným ornamentem se zlatavým nebo stříbřitým leskem, je dojem luxusu dokonalý.
Foto: Hornbach
Půvabnou ráznost místnosti mohou dodat přírodní barvy, na menších plochách je možné také použití černé barvy doplněné stříbrnou. Každý obytný prostor dokážou zpříjemnit teplé barvy, od tmavě červené, přes krémovou až po pralinkové tóny. Pokud se k těmto barvám přidají lesklé efekty, přitáhnou pozornost každých očí. Díky tak širokému výběru designů si každý může vytvořit velmi originální a neokoukané prostory. Nezapomeňte, že zařízení bytu hodně vypovídá o tom, jaká jste osobnost.
Foto: Hornbach
Druhy tapet
Jistou stálicí mezi tapetovými materiály je papír. Papírové tapety můžete použít v každém interiéru, je však třeba dávat pozor na vlhké prostředí a vhodná není ani aplikace na stěny, které často praskají. Začaly je tak nahrazovat tapety vliesové, které jsou jejich skvělou alternativou. Mohou se aplikovat na veškeré podklady opatřené všemi druhy vnitřních omítek, na sádrokarton, betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky atd. Nevadí ani stěny s trhlinami v podkladu. Tento typ tapet se tak těší stále větší popularitě. Mezi výhody patří také fakt, že se lepidlo aplikuje pouze na stěnu, nikoliv na samotnou tapetu - tapeta se tak vždy přikládá na stěnu suchá. Další možností je použití vinylových tapet, které jsou ideální pro více zatěžované místnosti, jako je kuchyň, koupelna, předsíň či dětský pokoj. Hlavní předností vinylu je totiž dobrá odolnost, snadná údržba a především pak také omyvatelnost.
Tapetování snadno a rychle
Uvažujete, že dáte tapetám tedy ještě šanci, protože vás už nebaví stejné jednobarevné stěny, ale bojíte se jejich aplikace? Není důvod, tapetování dnes zvládne opravdu každý - moderní tapety nalepíte snadno a rychle.
Co bude k tapetování potřeba?
Materiál: lepidlo, tapetový podklad, tapety, odstraňovač tapet, nátěrový tmel
Nářadí: tapetovací nůžky, pěnový váleček, gumový váleček (u vliesových tapet), olovnice nebo vodováha, tapetovací stěrka (plastová), tapetovací kartáč, štětec, kartáč na roztírání, lepidla, zařezávací nůž
Připravte si stěnu
Jestliže máte na stěnách staré tapety, musíte je samozřejmě nejdříve odstranit pomocí odstraňovače tapet. Pokud se objevily rezavé nebo vodní skvrny, zakryjte je izolačním základním nátěrem, který zabrání jejich prosakování do nových tapet. Jestliže máte na stěnách díry a praskliny, pomůže vám v jejich zakrývání nátěrový tmel.
Připravte si tapetu
Tapetové pruhy stříháme vždy s přesahem 10 cm. Pokud jste si vybrali tapetu bez vzoru, jednoduše si nastříháte všechny pruhy o stejné délce. U vzorovaných tapet je však třeba si zjistit tzv. raport, který je u každého vzoru jiný. Raport se vyjadřuje v centimetrech nebo milimetrech a jde o vzdálenost, po které se vzor na tapetě opakuje. Vzor musí navazovat nejen na výšku, ale i na šířku. Jakmile budete mít vše připraveno, můžete začít s nanášením lepidla. U papírových tapet se natírají rovnou tapety – počítat musíte s cca 10 minutami na změkčení tapety. U vliesových tapet není nutné na nic čekat, lepidlo se nanáší přímo na zeď a tapety proto není třeba nijak připravovat.
Tapetujeme
S tapetováním začínáme vždy v rohu místnosti na stěně s oknem. První pruh si srovnáme pomocí olovnice nebo vodováhy, aby všechny pruhy tapety byly opravdu svislé. První pruh nalepíme s malým odstupem od stropu, abychom mohli vyrovnat případné nerovnosti. Tapetovacím kartáčem přitlačíme tapetu na zeď rovnoměrně od středu do stran. Tapetu tím hezky uhladíme a zničíme případné vzduchové bubliny. Vliesové tapety jsou odolnější, proto je u nich potřeba použít gumový váleček. U každého dalšího pruhu postupujeme stejně. Papírové tapety lepíme vždy tak, aby se mírně překrývaly, zatímco tapety vliesové lepíme těsně vedle sebe, tedy tak, aby se dotýkaly. Přebytečné tapety u stropu a podlahy odřežeme pomocí pravítka a ořezávače. Zbytky lepidla odstraníme houbičkou.
Foto: Flügger
Jak tapety odstranit?
Pokud vás tapety časem omrzí, můžete je bez problémů odstranit, není to žádná věda. Papírové přetřete tzv. odstraňovačem tapet, který proniká přes papír a rychle rozpouští vrstvu lepidla, která tapetu drží na zdi. Čím déle jsou tapety namočeny, tím snadněji je dostanete dolů. Díky tomuto jednoduchému postupu tak můžete měnit tapety tak často, jak jen budeme chtít. Stěny jsou po stržení vliesové tapety hned připraveny na další tapetování, není třeba na nic čekat.
- jpa -