Co nám z dřívějška zbylo? Zvyk stůl slavnostně vyzdobit, a mít bohatou tabuli. I tento pojem však už dnes znamená něco trochu jiného. Dříve bohatství spočívalo v tom, že na stůl přišlo sedm celkem prostých chodů. Na stůl, na rozdíl od stolovníků, patřily věci v lichém počtu. Zatímco adventní věnec má sudý počet svíček, na vánočním stole bychom jich měli mít pět, raději však sedm, stejně jako sedmero druhů vánočního cukroví. Sedm totiž bylo milosrdenství i radostí a bolestí Panny Marie. Pokud chcete udělat svátky tradiční a přidržet se způsobů našich předků, může to prospět i vašemu zdraví. Nesetkáte se totiž s tučnými a těžkými jídly a drahým alkoholem. Výjimečnost dne by měla být ve slavnostní výzdobě a v nepředstírané laskavosti, která aspoň jednou v roce prostoupí vaši duši.
UBRUS JE ZÁKLAD
Každá rodina má nejspíš nějaký slavnostní ubrus, který vytahuje jen pro zvláštní příležitosti. Pokud už vám slouží dlouho a vy jste se rozhodli, že si letos pořídíte nový, volte kvalitní materiál a jednobarevnost. Klasikou je kvalitní damašek, ideální je set ubrusu s ubrousky. Také lněné ubrusy, zvláště ty režné, zdobené ažurou či krajkovou vsadkou, působí slavnostně. Jestli máte malé děti, a starý a krásný ubrus po babičce chcete uchránit, zaměřte se na výrobky s nešpinivou a vodoodpudivou úpravou. Chemické úpravy jsou zdravotně nezávadné a trvalé, špína nepronikne do vlákna a lze ji snadno setřít nebo odsát (značky Teflon, Scotchgard apod.) Jistě už víte, že všechny skvrny beze zbytku a následku na barevnosti ideálně mizí jen v televizní reklamě. Jestli jde tedy jen o to zakrýt některé vady jinak krásného ubrusu, můžeme inovaci provést úsporně koupí malého čtvercového ubrusu, který napříč položíme přes ten starý. Ubrus lze chránit i jinak. Rozložíme pod talíře textilní ubrousky, které zachytí špínu. Volíme přírodní materiál bez příměsí a raději bílou barvu, aby šly opravdu dobře vyprat. Při nákupu určitě věnujte pozornost informacím od výrobce, abyste věděli, jakou úpravou je ubrus opatřen a jakou údržbu vyžaduje. Pokud jde o velikost, záleží pochopitelně na velikosti stolu. Je dobré řídit se pravidlem, které říká, že ubrus má jídelní stůl přesahovat o třicet cm. Máte-li například kulatý stůl o průměru jeden metr, potřebujete tedy ubrus o průměru 160 cm.
ZDOBÍME S MÍROU
Na lidovém vánočním stole hrála svou roli červená, zelená a zlatá. Tyto barvy symbolizovaly všechno to, co si lidé na štědrý večer přejí. Zelené větvičky štěstí, zdraví a život, červená barva podle našich předků zase chrání dům a jeho obyvatele, zlatá má zaručit dostatek peněz. Vyjdeme z toho, jaký je náš porcelán. Čistý bílý servis snese i vzorovaný ubrus, jeho barvy pak ale určují a omezují další výzdobu stolu. Pokud máme zdobené talíře, určitě volíme jednobarevný ubrus. V mnoha rodinách se přechovává slavnostní cibulákový servis. Sluší mu bílý, ale i růžový textil, na kterém se dobře odrazí modř porcelánu i zeleň chvojí pro ozdobu, kterou mohou doplnit červené svíčky, vánoční hvězda apod. Stylově čistý je k tomuto porcelánu modrý či bílý ubrus, bílé a modré svíčky, stříbrné jmelí a bílé květy. Také vázy jsou bílé, nebo z čirého skla. Výhodou je, že tento druh výzdoby se hodí téměř ke všem typům prostírání a porcelánu. Trendy ale nejsou zase tak důležité. Podstatné je, abyste stůl příjemně vyladili a přitom nepřeplácali. Vždyť na něj ještě přijde jídlo, ovoce, cukroví, sklenice, různé nápoje. Ubrousky by pro slavnostní chvíli měly být látkové a pěkně složené, přesto si pořídíme i lepší papírové ubrousky, které se budou hodit během svátků při menším pohoštění pro hosty. I v tomto případě volte pečlivě dekor, aby přehnaná barevnost a zdobnost nestrhla pozornost od pěkně upraveného stolu.
CO NESMÍ CHYBĚT
Podle lidové pověry se od štědrovečerního stolu nemá vstát, ten kdo odejde, by už příští rok nemusel být mezi námi. Proto by mělo být na stole vše, co potřebujeme. Nejen hlavní věci, ale také talířek na kosti, párátka, otvíráky atp. Ideální je připravit si k ruce další malý stolek, pokud nemáme servírovací, kam můžeme odkládat a naopak z něj odebírat další potřebné věci.
Nebudeme vyjmenovávat všechny talíře, sklenice a příbory, protože záleží na tom, jaké chody zvolíte a kolik jich bude. Soustředíme se na střed stolu, kde by měla být hlavní výzdoba. Patří k ní zelené chvojí, svíčky, čerstvé květiny, případně jmelí. Může být koupená, aranžovaná odborníky a velice nákladná. Může ale být i docela levná, pokud si "květinový" střed vytvoříte sami. Stačí menší keramická nebo bílá porcelánová miska, kousek aranžovací hmoty, pár bílých kvítků drobné chryzantémy, jedna svíce, nějaká ta větvička. Do aranžovací hmoty uděláte v dolní části otvory, do středu vtlačíte vysokou svíci, do otvorů nastrkáte malé jedlové větvičky a opatrně zalijete dno vodou, aby sahala k otvorům. Na větvičky a mezi ně naaranžujte drobné květy chryzantémy tak, aby stonky sahaly do vody, můžete přidat kousek jmelí, které už vodu nepotřebuje. Svícen můžete přizdobit stahovací zlatou stuhou, nebo jen použít zlatou nit, kterou ovinete některé větvičky a svíčku. Obvykle ještě z jednoho stvolu chryzantémy kvítky zbudou. Můžete ovinout ubrousky trávou nebo zlatou nití a vsunout kvítek, nebo kvítky rozdělit před každý talíř do malé např. likérové skleničky. Když budete pečlivě dolévat vodu, vydrží vám taková výzdoba až do Nového roku. Při krášlení stolu si můžete vypomoci i drobnými ozdobami, které se nevešly na stromek, můžete zůstat u přírodních materiálů a položit před každého pár malých větviček chvojí se snítkou jmelí, převázaných červenou stužkou a ozdobených slaměnou či dřevěnou ozdobou, nebo malým zvonečkem z kovu. Někdy je lepší pohrávat si s vlastní fantazií než pořád otevírat peněženku. Určitě to vám i rodině přinese víc radosti.
Autor: Vladimíra Storchová, časopis Domov