Jedná se o opravdu netradiční formu vánočního stromu, která má však stále více příznivců. Ze stromku v květináči se můžeme radovat ještě dlouho po vánocích, ba dokonce i několik let. Jediné co hrozí, je že nám stromeček časem přeroste přes hlavu a my ho budeme muset přesadit na zahrádku. I tam může být půvabným doplňkem vánoční atmosféry a zdobit prostor kolem domu.

Nepodceňujte nákup
Na pěstování v květináči se nehodí každý druh. Pro vánoční trh se proto pěstují speciální kultivary květináčových jehličnanů. Základem úspěchu a pozdější spokojenosti je pozornost při nákupu. Jehličnan by měl být zdravý, kvalitní a dobře zakořeněný. Stromek by měl být několikrát přesazovaný a již na první pohled by měl překypovat vitalitou a zářit sytou zelenou barvou. Větve by měly být pravidelně uspořádány a kořenový bal by měl být pevný a bohatě rozrostlý a i po vyjmutí z nádoby by měl držet tvar.

Příprava na Vánoce
Jehličnan je potřeba na Vánoce připravit, a to nejen tím, že jej ozdobíme. Rychlý přechod do vytopených prostor panelákového bytu by mohl znamenat pro stromeček velký šok. Přechod by měl být postupný, což znamená umístění stromku nejprve do chladnějších a světlých prostor (chodba, garáž, zimní zahrada). Zde by měl setrvat zhruba tři až čtyři dny. Pak jej můžeme s klidem a jistotou, že stromek neopadá, přemístit na jeho definitivní vánoční místo. Také umístění v interiéru je důležité a má svá pravidla. Místo by mělo být světlé, blízko okna a zároveň dostatečně daleko od tepelného zdroje. Je-li květináč nevzhledný, určitě bychom jej měli ještě umístit do jiné reprezentativní nádoby z proutí, keramiky, dřeva apod. A poté už se můžeme pustit s chutí do výzdoby. Dekorace stromečku je zcela na vkusu jednotlivce a zvycích rodiny, k přirozeně vyhlížejícímu jehličnanu se hodí spíše přírodní dekorace a kombinace jen několika barev.

Ani během vánočních svátku bychom neměli zapomenout na pravidelnou zálivku. Zemina by nikdy neměla vyschnout. Jehličnan potřebuje zhruba dva až tři litry odstáté vody jednou za dva dny. Pro stromek je přirozeným ovzduším to venkovní, jednou denně bychom tedy měli vyvětrat.

Přemístění stromku ven
Ani po Vánocích bychom neměli zapomenout na to, že jehličnan je živý a nehodit ho „na mráz“. Přechod by opět měl být pozvolný, takže stromek by měl strávit několik dní na chodbě. Před úplným přemístěním stromu na mráz je dobré obalit květináč slámou, jutou nebo rohoží, aby nemusely být kořeny vystaveny extrémním teplotám.

Pokud se přece jen rozhodnete pro nákup stromečku již uříznutého, udělejte tak co nejdříve. Pokud totiž máte dojem, že ten váš stromeček, který si koupíte 20. prosince, ještě roste v lese, pletete se. Stromky jsou již v prodeji, takže spěchejte, aby na vás nezbyl odpad.