První rocker byl už v patnáctém století

Na začátku zrodu houpacího křesla stál totiž houpací kůň – oblíbená dětská hračka viktoriánské doby. Následoval vývoj houpací židle, v němž vede Anglie, kde bylo později vyrobeno i první proutěné houpací křeslo - rocker. (Označení rocker má v angličtině mnoho významů, ale význam houpacího křesla se objevilo již ve středověku, kdy jím byla označována osoba houpající kolébku. V přeneseném významu se jednalo o chůvu.)

Technologie a výroba z loupaného proutí se však více rozšířila v Americe, kde je označována jako koloniální styl. Anglie se vrátila k osvědčenému materiálu – dřevu. Zdobné chippendalovské vyřezávané kusy si získaly věhlas po celém světě, ale měly jednu nevýhodu – byly těžké a špatně se s nimi manipulovalo. Zvrat a prudký vývoj v konstrukci houpacího křesla nastal až vynálezem Thonetova zpracování dřeva ohýbaného nad párou.

Houpačky pro malé i velké

Mistrně ohýbané dřevo je v konstrukci houpacího dřeva klasickým materiálem, ale v historickém vývoji najdeme proutí loupané i neloupané, ratan, teak, dýhu, kov a z těch moderních i vstřikovaný plast do forem, laminovanou lepenku, skleněná vlákna a dokonce i eternit. Sedáky a opěrky se čalouní nebo vyplétají textilem, kůží a koženkou

Do moderních interiérů je žádané houpací křeslo s chromovanou konstrukcí a lehkým vzdušným výpletem. Sedák a opěrka hlavy jsou polstrovány pěnovou poduškou. Kdo dává přednost teplému dřevu najde v nabídce houpací křeslo s odlehčenou konstrukcí z masivu a textilním čalouněním. Konzervativní model dobře zapadne do libovolného interiéru a zákazník má možnost výběru barev i vzorů potahoviny. Máte-li rádi pohodlí můžete si k některým houpacím křeslům pořídit i podnožku.

Kancelářskou práci si můžete zpříjemnit ergonomicky tvarovaným houpacím křeslem s designem kancelářské židle. Stranou nezůstanou ani děti, pro které je houpací křeslo báječnou zábavou. Na trhu jsou látková houpací křesla pro batolata s protišpinivým omyvatelným povrchem, bezpečnostními pásy a dokonce i s vibračním mechanizmem. Ceny houpacích křesel s výpletem z ratanu a ohýbanou dřevěnou konstrukcí se pohybují od tři a půl tisíce. V podobném provedení, chróm-ratan je houpací křeslo zhruba o tisícovku levnější. Masivní houpací křeslo z ratanu s pohodlným polstrováním sedáku i opěradla, kde je houpací mechanismus umístěn v ratanovém podstavci – noze, pořídíte v cenové relaci od tří do čtyř tisíc. Nejlevnější houpací křeslo do tisíce korun   se dá pořídit do bytu, na chatu i ven. Je zavěšené na tyči se sedákem z bavlněné tkaniny.

Stará dobrá Anglie a nesmrtelný Thonet

Skvostem interiéru jsou bezpochyby historické kousky houpacích křesel, které se ještě leckde dochovaly v použitelném stavu. Při troše štěstí „značkové“ houpací křeslo Chippendal či Thonet seženete na sběratelských burzách, neboť tyhle drahokamy sedacího nábytku se na aukci nikdy dlouho neohřejí. Jejich cena je pochopitelně úměrná historické hodnotě a může se vyšplhat na dvacet, třicet, ale sedmdesát tisíc. Jen se, proboha, nesnažte poškozený kus opravovat lepidlem a svěřte restaurování do rukou odborníků, kteří vrátí houpacímu křeslu jeho původní vzhled. To není vtip, ale smutná realita, kdy nejmenovaná inzerentka nabízela barokní křeslo s ulomenou nohou a do popisu přidala „dobrou“ radu. Cenově dostupné jsou repliky původních vzorů Thonet nebo nejrůznější moderní verze, které dodnes vyrábějí v Bystřici pod Hostýnem.

Houpací křesla současnosti a budoucnosti

Z nepřeberného množství exponátů letošního Salone del Mobile 2007 byl hitem sedací nábytek nizozemské designérky Ineke Hans. Kolekce Neo Country z lipového dřeva obohaceného pískovaným dekorem doslova voní venkovem a skládá se z křesla, houpacího křesla a stolku.

Jaké materiály a tvary houpacích křesel jsou ve světovém kurzu ukázala anketa na světovém designérském webu. Že v poptávce stále vedou přírodní materiály potvrzuje fakt, že mezi dvacítku vybraných modelů se na přední místo zařadilo houpací křeslo renomované italské značky Capellinni, z přírodního ratanu ve tvaru ležatého banánu. Švédští designéři se zhlédli v ultramoderním jednoduchém stylu a navrhli houpací křeslo ze sklolaminátu vzhledem připomínající surfovací prkno. O modifikacích tvarů od „Thonetovské“ klasiky přes surrealistické až po futuristické modely na světovém trhu houpacích křesel nouze není a zcela jistě ještě dlouho nebude. Je jen otázkou, kam až je ochoten spotřebitel jít. V ceně i designu.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Schäfer boutigue, KTC interier, Stokke