Orientace jednotlivých místností
Víme, že přírodní energie proudí každým z prvků (Vody, Dřeva, Ohně, Kovu a Země), které závisí na postavení vůči světovým stranám. Některé prvky se mezi sebou podporují, jiné oslabují. Voda je spojena se severem a její vlastností je vnitřní klid, zdravý spánek a objektivní myšlení. Z toho můžeme vyvodit i vhodnou polohu ložnice či pracovny. Tomu odpovídá i zařízení ložnice a umístění lůžka. V žádném případě není vhodné mít v ložnici televizor, fax, zkrátka jakýkoliv elektromagnetický přístroj. Záření organismus vyčerpává a narušuje klidný spánek. Osa postele by ke měla být dveřím orientována příčně.
Východní straně náleží prvek Dřeva, které podporuje aktivitu, energii, schopnost koncentrace a kreativitu. Proto je orientace vhodná pro všechny obytné části bytu, včetně dětského pokoje a koupelny. Záleží ale na tom, zda jsme klidnější nebo živější povahy. Hyperaktivní lidé by ke zklidnění měli využívat západní stranu, a naopak flegmatici a vyhranění introverti raději stranu jižní. Složitým oříškem bývá vhodná dispozice dětského pokoje. Mějme na paměti, že kromě her a učení děti v pokoji i spí. Proto je nejvýhodnější polohou jihovýchodní směr, kde je aktivita dostatečně podporována, ale na spánek působí příznivě.
Samozřejmě, že i prvek Ohně, s orientací na jih, bude z hlediska využití trochu složitější. Jeho stimulační vlastnosti podporují družnost a kreativitu, ale negativně ovlivňují stres, svárlivost a emoce. Nejméně konfliktním místem bývá předsíň či hala, kde se zdržujeme jen krátce. Jižní stranu pro obývák nebo pracovnu s úspěchem využijí lidé nesmělé a klidné povahy.
S prvkem Ohně a Vody je logicky spojena kuchyň . Trávíme v ní hodně času, proto je důležité abychom se zde cítili opravdu dobře. Dodržovat jistý řád a pořádek patří ke spokojenosti každé hospodyně. Z hlediska proudění energie by sporák neměl nikdy stát vedle chladničky, protože tak si odporuje oheň a voda. Jestliže to jinak nejde, oddělte je od sebe alespoň paravánem.
Energie prvku Kovu je situována k západu. Kladně působí na organizační schopnosti, disciplínu, ale brzdí emoce a dynamiku. Ideálním využitím energetické dráhy Kovu je domácí dílna či jídelna. Do jídelního koutu je dobré umístit kulatý stůl, který sjednocuje a kladně ovlivňuje chuť k jídlu. Rovněž zrcadla mají stejný vliv a nadto odraz plného stolu působí ještě bohatším dojmem. Když stěny vyzdobíme obrázky s motivem ovoce či květin a na stůl postavíme malou svíčku a vázičku s květinou či mísu s ovocem, bude jídelní kout oblíbeným místem.
Středobodem proudící energie je prvek Země jako symbol bezpečí a spokojenosti. Je-li místnost orientována k jihozápadu nebo severovýchodu podporuje Země rodinnou pohodu a přátelskou atmosféru. A protože obývák je odrazem rodinných vztahů, zrcadlí se v nich nálada a rodinná atmosféra, měl by působit teple a harmonicky. K tomu přispěje rozmístění nábytku, který nesmí bránit pohybu pozitivní energie. Tato „živá“ energie, stejně jako my, naráží na vše co jí stojí v cestě. Proto se se zbytečnými kusy nábytku rozlučme. Tradiční umístění sedací soupravy a televizního přijímače není z hlediska energetického vůbec přípustné. Sedačka by měla být směrována čelem ke dveřím a zadní stěnou ke stěně. Proto oblíbené umístění sedačky ve volném prostoru je třeba doplnit „náhradní“ stěnou, třeba vyššími listnatými květinami. Televizi, video či audiosystém je nejlépe zakomponovat do obývací stěny, co nejdál od místa sezení.
Z hlediska barevnosti je obývák vhodná oranžová, béžová a hnědá. A nakonec celkový dojem oživí a zpestří pomerančová, eukalyptová či rozmarýnová vůně v podobě esenciálního oleje ve vonné lampě. Dozajista vás osvěží a povzbudí po namáhavém pracovním dni.
Doporučení:
Zařizovat byt přesně podle zásad feng šuej není finančně náročné. Spíše se orientujme citem, intuicí a není se třeba bát ani emocí. Kde se necítíme dobře, není něco v pořádku, tak jak má být. Hledejme, zkoušejme, ale počítejme, že tajemství feng šuej najdeme změnou zažitých zvyklostí, životního postoje a stylu.
Autor: Irena Forejtová