Spokojený domov podle Feng-šuej pravidel

13.7.2024

Necítíte se doma dobře a nevíte, čím by to mohlo být? Zkuste aplikovat pravidla feng-šuej a vytvořte si harmonický domov.

Jednou z příčin potíží a neklidu může být neuspořádaná domácnost. Nejde ani tak o nepořádek ve skříni nebo spíži, ale ve skutečnosti se jedná se o prvky bytové architektury podle určitých zákonitostí čínské filozofie feng-šuej, které dokáží zmíněné potíže odstranit. Poznat všechny souvislosti učení feng-šuej není záležitostí jednoho odpoledne. A řídit se jimi teď hned už vůbec ne, protože je to dlouhodobý proces vstřebávání informací a zároveň i životní styl. Kdo se chce feng-šuej zabývat a podle něho si zařizovat bydlení, může vejít do tajemné kuchyně umění života právě nyní. Co vlastně znamená feng-šuej, anglicky feng-shui?

Feng znamená vítr

Základní myšlenkou feng-šuej je harmonické propojení života člověka s přírodní energií, která protéká vesmírem a spojuje všechno živé a neživé navzájem. Aby energie mohla být prakticky využívána je vtělena do dvou symbolů jin a jang, které představují protichůdné prvky, například dole - nahoře, světlo - tma, teplo -  hlad. Podle feng-šuej má být jin a jang v rovnováze, v opačném případě působí nepříznivě až destruktivně. Třeba je-li studená místnost orientovaná na sever vymalována teplou barvou, nebude na nás působit chladným dojmem. Naopak bílé kachlíčky dojem chladu znásobí, ale rozprostřená kožešina na podlaze vyvolá pocit vnitřního tepla a hebkosti. Tak dojde k vzájemnému vyrovnání příznivého a nepříznivého vlivu. V bytové architektuře bychom symboly jin a jang měli uplatnit jako harmonii, která se sice může kdykoli změnit, ale pak ji vždy musíme doladit opět ve vyvážený celek. Například to znamená, že nové barevné závěsy nemusí ladit s malbou místnosti a pak nezbývá než vybrat jiné, nebo vymalovat. 

Šuej je voda

Uvedený příklad je jen jednou ze zásad, kterými se feng-šuej řídí. Symboly jin a jang se dále dělí na na pět prvků: voda, dřevo, oheň, země a kov. Jejich význam si vysvětlujeme jako vlastnosti přírodní energie, které jsou spojeny s určitou světovou stranou a postavením Slunce v průběhu dne. Znamená to, že vlastnosti prvků jsou navzájem závislé na tvaru, barvě a látce. Voda znázorňuje černou, kov bílou, oheň červenou, země žlutou a dřevo zelenou barvu. Snadno pochopíme, že voda uhasí oheň a černá barva překryje červenou. Z toho lze vyvodit další vztahy pro posílení či utlumení působení prvků. Zjednodušeně se, pro praktické využití, řídíme určitou logikou a citem pro barvu a tvar. Dáme-li akvárium před černé pozadí, připadá nám to vhodné a docela normální. Pak je všechno v pořádku, protože prvek vody si sám uškodit nemůže. Zato u bílé zdi se v akváriu začnou množit řasy a to rybičkám neprospívá. Je to proto, že prvek vody a kovu se neshodnou a vzájemně si odporují. Podobně pracujeme s tvarem. Oválný rám obrazu na stěně vyzařuje pohodu a útulnost, strohý kovový rám zase preciznost a přísnost. Podle toho jak prvky umístíme, dosáhneme buď souladu nebo kontrastu. Od zdánlivých maličkostí se odvíjí i vnímání prostoru bytu jako příjemného interiéru nebo také ne. Pak se v takovém bytě necítíme dobře. Jak zařídit jednotlivé místnosti, aby se domov stal místem klidu a odpočinku?

Spokojený domov s feng-šuej

Pár základních pravidel Feng-šuej, které lze doma aplikovat snadno a rychle:
- nábytek by měl být umístěn tak, aby umožňoval volný pohyb a proudění energie,
- postele a pohovky by neměly být přímo proti dveřím,
- místnosti by měly být dobře osvětlené přirozeným světlem s možností otevřít okno a pustit do místnosti čerstvý vzduch,
- obytné místnosti by měly být čisté a uklizené, protože nepořádek blokuje energii čchi,
- nezapomeňte na pravidelnou údržbu a opravy poškozených věcí,
- symetrie v rozmístění nábytku a dekorací může přispět k pocitu stability a harmonie, 
- zrcadla by měla být umístěna tak, aby odrážela pozitivní obrazy a ne vytvářela chaos, neměla by být umístěna naproti vstupním dveřím nebo posteli.

Autor: Irena Forejtová