A co se pod pojmem sedací soupravy z přírodních materiálů skrývá? Jde o sedačky, které plně respektují svůj čistě přírodní původ. Vyrábí se z ratanu, banánového listí, mořské trávy, bambusu či vodního hyacintu. Pokud tedy do vašeho obýváku nebo třeba zimní zahrady hledáte nevšední a přitom velmi luxusní a pohodlnou sedací soupravu, bude pro vás některý z těchto materiálů ideálním řešením. Nábytek z přírodních materiálů se skvěle hodí jak do klasických, tak i moderních interiérů. Stane se dokonalým estetickým a zároveň funkčním prvkem, který podtrhne pohodovou atmosféru posezení.
Kvalita s příchutí exotiky
Možná máte z těchto přírodních materiálů trochu strach, protože nevěříte, že něco vydrží a dokážou odolat každodennímu zatížení. Ano, takovou zkušenost jste mohli mít s levnými ratanovými sedačkami z Polska, ale dnes je již vše jinak. V současnosti se již sedací soupravy z přírodních materiálů vyrábí tak pečlivě, že dokážou bez problémů konkurovat klasickým čalouněným sedacím soupravám, nebo dokonce sedacím soupravám z kůže. Navíc ještě dodají domácnosti nevšední exotický nádech.
Základem těchto sedacích souprav je buď masívní dřevo, jako například mahagon, nebo teak, ale někdy mohou kostru tvořit také lehké kovové profily, nebo samotný ratan či bambus, který je však dostatečně hrubý. Taková sedací souprava vyrobená z přírodních materiálů je dokonale pevná, odolná a bytelná. Když je na její kostru použito dřevo, je také dosti těžká a tedy stabilní. Konstrukce je pak opletena vybraným přírodním materiálem. Obavy z toho, že by vás sedací souprava neudržela, nejsou na místě. Všechny tyto přírodní materiály po vysušení ztvrdnou a jsou tak dosti pevné. Svou strukturou pak připomínají masívní dřevo. Sedací soupravy z přírodních materiálů mohou být vybaveny kvalitním a pohodlným polstrováním, sedáky či polštářky, které zajistí dokonalé pohodlí.
Tvary a design
Stejně tak, jako je tomu u klasických čalouněných sedacích souprav, také sedací soupravy z přírodních materiálů jsou k dostání v různých tvarech a variantách. Můžeme si vybrat například dvoumístnou pohovku a k ní přikoupit křesílka či taburety, nebo si pořídit rohovou sedací soupravu do „L“, sedací soupravu do tvaru písmene „U“ či uzavřenou kruhovou soupravu se stolkem. Tyto sedací soupravy tak mohou být umístěny nejen v rohu místnosti, ale skvěle vypadají také ve volném prostoru – záleží jen na vás, jaký model si vyberete.
Ratan
Ratan je popínavá rostlina původem z deštných pralesů tropických oblastí. Je podobná stvolu růže bez ostnů, během růstu používá okolní stromy jako oporu. Nejčastěji je tento materiál dovážen z Indonésie – tato země zajišťuje asi 80% jeho celosvětové produkce. Ratan se pěstuje v rozlehlých pralesních zahradách a sklízí se, až když je několik let starý. Aby se ratan mohl použít na výrobu nábytku, prochází nejdříve spoustou technologických procedur, jako je vysoušení a uzení. Ratan se dá také mořit a tak je dnes k sehnání v několika přírodních odstínech, z nichž nejoblíbenější je světlý a tmavý med, ale k dostání jsou různé další odstíny, jako je hnědá, zelená, žíhaná i černá. Kostra ratanových sedacích souprav je vypletena pevným ratanovým proutím, které může být loupané, nebo s kůrou. Díky tomu, že je možné ratan napařovat horkou párou, je poddajný a dá se snadno tvarovat. Z ratanu se tak dá vyrábět nábytek nejrůznějších tvarů. Tento lehký a vzdušný materiál je oblíbený pro svou snadnou údržbu a dlouhou životnost. Snáší vlhkost a tak je možné jej používat jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách.
Banánové listí
Velmi elegantně vypadají také sedací soupravy z banánového listí, které jsou kvalitní a pohodlné. Přestože banánový list jakožto materiál na výrobu nábytku není u nás ještě příliš rozšířen, občas na něj v obchodech narazíme. Materiál je získáván z banánovníku. Banánový list určený pro výrobu sedacích souprav se nejdříve suší, poté stáčí a nakonec se z něj vytváří pevné provazy, které se skvěle hodí k vyplétání. Na závěr se materiál lakuje bezbarvým lakem. Banánový list má příjemný povrch, je dostatečně pevný a tak zaručuje maximální výdrž. Sedací soupravy splétané z banánového listí mají nejčastěji hnědou barvu, ale mohou být také žíhané.
Vodní hyacint
Dalším 100 % přírodním materiálem používaným pro výrobu sedacích souprav je vodní hyacint. Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky, ale dnes ji již najdeme na všech kontinentech kromě Antarktidy a Evropy. Největší naleziště se v současnosti nachází v americké Louisianě a v oblasti Kerala Backwaters v Indii. Tato rostlina je známá svou schopnosti rychlého růstu, během pouhých 14 dní dokáže zdvojnásobit svojí velikost. Její semena navíc dokáží přežít až třicet let. V nábytkářském odvětví se používají především její kořeny, které se zpracovávají do provázků a následně se vplétají do ratanové, nebo dřevěné konstrukce. Kořeny vodního hyacintu jsou světlé, ale materiál je možné přibarvovat do tmavé barvy, nebo se dá vytvořit patina, tzv. wash – kdy je tmavá barva z povrchu setřena. Sedací soupravy z vodního hyacintu jsou po vypletení lakovány bezbarvým lakem, který materiálu dodává odolnost a zajišťuje mu tak maximální výdrž.
Mořská tráva
Kdo má rád originální a nápadité materiály, jistě jej zaujme také sedací souprava z mořské trávy. Jde o kvetoucí rostlinu rostoucí v mělkých slaných vodách, kde je dostatek přímého slunečního svitu. Vyskytuje se na mnoha místech zeměkoule, nejvíce v pobřežních regionech východní Asie, ale i v Evropě, Austrálii a Americe. Roste vždy jen v místě, kde se vyskytuje jen jeden druh rostlin, vícedruhové soužití je u mořské trávy výjimečné. Přestože jde o rostlinu dosti přizpůsobivou, byl během posledního desetiletí zaznamenán úbytek mořské trávy v mořích, za což může s největší pravděpodobností nadměrný rybolov. Přemnožují se tak mořské řasy, které zabraňují slunečním paprskům pronikat na mořské dno a zastiňují tak listy mořské trávy. Své pojmenování získala rostlina díky svému vzhledu, kterým se podobá běžné trávě a navíc roste na plochách podobajících se loukám. Sušené listy mořské trávy se stáčí do pevných provazců a používají se jako výplety koster sedacích souprav. Výplety se lakují bezbarvým lakem a poté mají stejnou tvrdost jako ratan. Jsou však poněkud drsnější a to jak na pohled, tak i na dotek. Z mořské trávy se dnes kromě nábytku vyrábí také lehátka a hnojiva.
Bambus
Přestože u nás není bambus coby stavební materiál příliš častý, v jihovýchodní Asii z něj mají vyrobeno téměř vše – v těchto zeměpisných šířkách se stal jednou z vůbec nejvyužívanějších rostlin. Používá se ke stavbě domů, lodí, lešení, ale i mostů a samozřejmě se z něj vyrábí také nábytek a různé doplňky do domácnosti. Bambus je v podstatě zdřevnatělá tráva, jejíž stébla jsou dosti velká a dutá, vodotěsná a rozdělená přepážkami. Přestože tak na první pohled nepůsobí, je bambus velmi tvrdí a má neuvěřitelnou odolnost. Bambusů je ve světě známo na 1500 druhů, některá stébla tak mají průměr jen několik milimetrů a jiná klidně až 40 centimetrů. Bambus se vyskytuje ve třech základních barvách, jako je žlutá, zelená a vzácněji tmavě hnědá. Tmavý bambus se těží převážně na indonéském ostrově Sumatra, kde se také ručně zpracovává. Vzhledem k tomu, že žádný bambusový stvol není stejný, bude mít sedací souprava z bambusu naprosto originální a nezaměnitelný vzhled. Bambusový nábytek je lakován přípravkem, který mu dodá lesk. Bambusové sedací soupravy se vyznačují vysokou odolností a dlouholetou trvanlivostí. Jsou praktické, estetické a ekologické.
Bambusová pohovka TAO, 29 000 kč
- jpa -
Foto: Ratanobchod.cz, Nábytek EVA