Místnost určená ke skladování svršků se samozřejmě nedá vybudovat v každé bytové jednotce, pokud však máte v bytě dostatek prostoru nebo vlastníte dům, s investicí do šatny rozhodně neváhejte. Majitelé budoucích novostaveb by na šatnu měli myslet už při samotné přípravě projektu.

Vyřešit úschovu všeho oblečení do šatny je řešení nejen efektní, ale i vysoce efektivní. Místo několika překypujících skříní rozesetých po domácnosti máte všechno šatstvo přehledně vyskládáno a rozvěšeno na jednom místě. Výběr oblečení a samotný proces oblékání je tak mnohem jednodušší a pohodlnější. Navíc šetříte místo v obytných místnostech, a to nejen díky absenci samotné skříně, ale i díky prostoru, který kolem skříní musíte ponechat pro otevírání dvířek či šuplíků.

Šatna může být buď zcela samostatnou místností uzavřenou dveřmi anebo částí obytného prostoru, například ložnice, od níž může být oddělena pouze sádrokartonovou či prosklenou příčkou, mléčným sklem či luxferami. Prostor můžete zcela uzavřít, ale je možné nechat jej zčásti otevřený. Pokud disponujete velkým prostorem, pak zvažte, zda chcete mít jednu velkou centrální šatnu rodinnou, nebo jich mít více - dámskou, pánskou a dětskou.

Pakliže teprve připravujete návrh domu, ideální je umístit šatnu například mezi ložnici a koupelnu nebo blízko haly či předsíně. V každém případě by se šatna měla nacházet v klidové části domu, kam se příliš nepráší, kde není vlhko a kam se nedostanou výpary z kuchyně. Vhodné je, aby do šatny dopadaly přímé sluneční paprsky oknem, možné je samozřejmě spokojit se pouze s umělým osvětlením. Pokud máte šatnu zcela uzavřenou, je důležité promyslet systém větrání. Pamatujte si ovšem, že i uzavíratelná šatna bez okna větrá mnohem lépe než klasická skříň.

Další výhodou šatny je prostor využitý až ke stropu - tam ukládejte sezónní oblečení a další věci, které potřebujete jen zřídkakdy. Do prostoru zhruba mezi výšku očí a výšku pasu uživatelů místnosti by se měly vejít každodenně nošené věci včetně spodního prádla, dolů pak boty, kabelky, kufry a další objemnější a těžší věci. Šatní tyč by měla být umístěna ve výšce kolem 160-180 centimetrů, přičemž samozřejmě záleží na vašich individuálních potřebách.

Na trhu dnes najdete také speciální věšáky na kalhoty či sukně, výsuvné nebo výklopné systémy, kravatníky či držáky pásků. Praktické jsou i úložné koše, boxy a výsuvné kontejnery nebo drátěný program. Děti určitě ocení barevné kapsáře. Při pořizování vybavení šatny pak nezapomeňte na zrcadlo a schůdky, hodí se sem i němý sluha na roznošené oblečení.

Jestliže bydlíte v menším bytě, nezoufejte. Zkuste se poradit s bytovým architektem, možná pro vás vymyslí originální řešení, jak vytvořit šatnu z části komory nebo z rohu ložnice. Pokud dospějete k závěru, že šatnu si dovolit opravdu nemůžete, pak zcela rozhodně vyměňte staré klasické skříně alespoň za vestavěnou skříň ze zasouvacími dveřmi.

Autor: efa

Foto: archiv firem