Rozdělení interiéru je praktické, ať už pořizujete nový domov, který chcete upravit k obrazu svému, anebo se dostáváte do jiné životní etapy, jíž je zapotřebí přizpůsobit uspořádání ve vašem bytě či domě. Díky různým způsobům přepažení prostoru můžete například oddělit místo, které má zůstat ukryto zrakům návštěv – třeba takto oddělit v obýváku pracovní koutek či kuchyň nebo v garsonce skrýt část určenou na spaní. Jedná se o účelné řešení i v případě, že potřebujete rozdělit pokoj, který sdílí dva sourozenci a při přechodu do teenagerovského věku si žádají vlastní soukromí. V ložnici zase lze vizuálně izolovat spací prostor od šatny nebo od pracovního stolu s počítačem tak, aby jeden partner nerušil druhého... Kromě osamostatnění jednotlivých sekcí místnosti na funkčně nezávislé celky jsou zde ale i další důvody: kupříkladu příliš velkou místnost rozdělením zútulníte a předěl může fungovat jako zajímavý dekorační efekt.
Jak lze rozdělit interiér?
Způsobů, jakými lze interiér rozdělit, existuje několik. Vedle možnosti předělu prostřednictvím nábytku jsou to také pevné dělící příčky vytvořené ze sádrokartonu, dřevotřísky, dřeva, cihel či luxferů, posuvné stěny či dveře, skleněné stěny... Mezi moderní a stále populárnější prostředky patří ovšem také japonské stěny, tvořené z několika látkových panelů. Disponují řadou výhod: Na rozdíl od pevných příček je jejich montáž rychlá a jednoduchá, a navíc jsou vzdušné, takže ani menší místnosti či garsonky při jejich použití nepůsobí stísněným dojmem. Zároveň také při volbě světlé látky propouštějí sluneční záření, tudíž neztmavují interiér. Vytvořené tlumené rozptýlené světlo rovněž zamezuje nepříjemným odleskům od pronikajících přímých paprsků a vytváří tak denní osvícení místnosti, které je příjemné nejen pro obyvatele domácnosti, ale také pro pokojové rostliny. Japonské posuvné panely lze pořídit na míru, aby sedly přesně, kde mají. „Imitují lehký a vzdušný závěs. Absence rušivé konstrukce je jen další plus, proč se vyplatí o koupi japonských stěn uvažovat,“ říká Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA a dodává, že tyto stěny lze kotvit na strop nebo zeď. Ve spodní části mají uchycenou zátěžovou lištu, která zajišťuje vyrovnání látky; díky tomu se na rozdíl od klasických závěsů nekrabatí, neshrnují a drží stále stejný tvar.
Různé typy látek propůjčí originální interiérový design
Další výhodou japonských stěn je možnost vybírat z celé řady látek. Vedle nepřeberného množství barev a originálních dekorů lze zvolit rovněž nehořlavý materiál, anebo skelné vlákno, zvláště vhodné pro alergiky. Díky výběru správného odstínu máte možnost stěnu sladit s dalšími textiliemi v místnosti. A protože japonské stěny lze využít také pro zastínění oken, včetně těch opravdu prostorných, dají se prostory vyšperkovat do jedinečného oku ladícího celku. Pokud se vám po čase design omrzí, lze látkové pásy vyměnit za jiný design a tím jednoduše proměnit i celý vzhled interiéru. Na rozdíl od pevných předělů mají také japonské stěny výhodu, že se nejedná o finální řešení a lze je v případě potřeby buď nechat stažené na jedné straně, anebo jednoduše odstranit.
Přečtěte si také
Podzimní trendy v bydlení: Inspirace přírodou vládne i v oblasti stínicí techniky!
Užijte si grilování i v aprílovém počasí pod bioklimatickou pergolou
Poradna - ROLETY „DEN A NOC“
- PR článek -