Přestože ne pro všechny musí být nutně společné stolování důležité, v mnohých rodinách je jídelní stůl často jediné místo, kde se všichni její členové potkají a mohou nad společnou krmí prodiskutovat události dne nebo dokonce celého týdne. Snad i proto se řada rodin nechce jídelny vzdát a je ochotna obětovat i kus kuchyně nebo obývacího pokoje. Jídelna tedy není pouze prostor, kde přijímáme uvařenou potravu, ale také společenskou místností, a měli bychom tedy přistupovat k jejímu vybavování a zařizování zodpovědně.

Velikost stolu
Stůl by měl být dostatečně veliký na to, aby se k němu mohli pohodlně posadit všichni členové domácnosti a pokud nám to místo dovolí, měli bychom počítat i s malou návštěvou. Dospělý člověk potřebuje prostor zhruba půl metru čtverečního, tedy přibližně 80 cm na šířku a 60 do hloubky stolu. Šířka stolu vyplývá z hloubky, kterou potřebuje jeden člen rodiny, pokud budou sedět naproti sobě, počítejme tedy s šířkou 120 cm plus prostor uprostřed stolu na položení polévkové mísy, pekáč s masem apod. Stůl široký 130 cm by měl být dostačující. Délka stolu pro čtyřčlennou rodinu, kde budou vždy 2 lidé vedle sebe, by měla být alespoň 170 cm. Pro rodinu šestičlennou potom počítejme se stolem dlouhým asi dva a půl metru. Pokud si pořídíme stůl, který je ve složeném stavu určen pro 4 osoby a po rozložení se k němu vměstná osob 6, je to ideální varianta – ušetříme místo a usazení návštěvy nemusíme řešit provizorně.

Jaký materiál zvolit?
Tradiční i moderní jídelní stoly jsou nejčastěji vyrobeny z různě lakovaného a zpracovaného dřeva. Dřevo je příjemné na dotek a teplé, obejdeme se bez prostírání, aniž by nám vystydlo jídlo nebo nás studily ruce. Moderním a často užívaným materiálem je sklo. Pokud je v interiéru více prvků ze skla, nebo je jídelní stůl v kombinaci se dřevem, může sklo působit velmi zajímavě. Nevýhodou skla ovšem je, že sklo je studené a může tak některé pokrmy znehodnotit, protože nám rychle zchladnou. Problém lze vyřešit vhodným prostíráním.   V moderních kuchyňských studiích se často setkáme také s plastem – ať už ve formě umakartu, dýhy nebo přímo plastu. Výhodou plastu je jeho variabilita, protože lze vyrobit v podstatě jakýkoliv tvar a přizpůsobit stolu i židle. Plastový stůl nemusíme pro běžné stolování prostírat, pro sváteční oběd či večeři už by se ale ubrus hodil.

Židle
Standardní výška židle je 45 centimetrů – stehna a holeně by měly svírat pravý úhel a chodidla by měla být celou plochou na zemi. Samozřejmě těžko nalezneme rodinu, ve které by byli všichni její členové stejně vysocí. Opěradlo židle a sedák by neměli svírat pravý úhel, ale 95 st. Při jídle se rozhodně neopíráme a židle k jídelnímu stolu by neměla mít ani opěrky pod ruce, jakkoliv by se to mohlo zdát pohodlné. Jediné, co může přispět k pohodlnému sezení, aniž bychom porušili zásady etikety, je kvalitní polstrovaný sedák.

Kolem stolu by měl být dostatek místa, aby si všichni stolující mohli pohodlně odsunout židli a usadit se. Rovněž by měl být zajištěn pohyb kolem stolu, aniž by byli ti, kteří ještě nedojedli, rušeni. Kolem stolu potřebujeme prostor ve vzdálenosti zhruba 1,3 metru od stolu.

Pokud máme vybrán stůl, židle, prostírání, popřípadě i nádobí, neměli bychom zapomenout na osvětlení – některá jídla vyžadují silnější osvětlení (například ryby s kostmi), u jiných příležitostí je naopak příjemnější tlumené osvětlení a intimní atmosféra.

Články s podobnou tématikou
Máme doma starožitnost
Domácí pracovna
Jak zařídit ložnici
Nepodceňujte výběr židlí a křesel