V obývacím pokoji potřebujeme mít neustále při ruce nějakou plochu, na niž bychom si mohli odkládat skleničky s pitím, dálkové ovládání k televizi, nebo třeba noviny. Z toho důvodu bývá vždy poblíž sedací soupravy nějaký ten konferenční stolek. Dnes už však nemusí jít o kus dřeva bez nápadu, ale může být zajímavým estetickým doplňkem interiéru, který oživí nejen sedací soupravu, ale celý prostor. Na trhu dnes najdeme množství konferenčních stolků lišících se jak tvarem a velikostí, tak i materiálem. Jak tedy vybrat ten správný konferenční stolek?


Japonské stolky jsou vhodné především k nižším sedacím soupravám nebo k posezení na polštářích. Foto: Alax

Rozměry

Velikost konferenčního stolku bychom měli přizpůsobit velikosti a dispozičnímu řešení místnosti, ve které jej chceme mít, a také by se měl velikostně i tvarově hodit k sedací soupravě. Pokud hledáme stolek do domácnosti, jsou vhodnější lehké a menší modely, které se dají snadno přenášet, zatímco mohutné masívní konferenční stolky se hodí spíše do kanceláří. Jak by měl být konferenční stolek vysoký? Měl by dosahovat přibližně do úrovně polštářů na pohovce, vedle které bude umístěn. Ideální výška je tedy mezi 40 až 50 centimetry.

Tvary

Konferenční stolky jsou k dostání samozřejmě v klasickém obdélníkovém či čtvercovém tvaru, ale pokud jste rádi originální, můžete sáhnout i po různých nápaditějších tvarech, jako je ovál, kruh, ale i všelijaké mnohoúhelníky, spirály, abstraktní či 3D tvary. Designerům se meze nekladou a tak můžete v prodejnách s nábytkem narazit i na opravdu nevšední kousky. Jediné, co musí zůstat, je dokonale rovná odkládací plocha stolků, jinak by jejich funkce ztratila smysl, všechny ostatní linie mohou být jakkoliv dynamické. Moderně pojaté konferenční stolky se však hodí spíše jen do minimalistických a strohých interiérů, kde mohou skutečně vyniknout. Stolky se mohou lišit také svými podpěrami, mohou mít klasicky čtyři nožky, ale také třeba jen dvě po stranách, jeden rovný či všelijak tvarovaný sloupek uprostřed, případně mohou nožky tvořit koule atd.

Materiály a povrchová úprava

Obchody dnes nabízí se široký výběr konferenčních stolků z různých materiálů, od dřeva, přes laminát, sklo, až po plast nebo kámen. Konferenční stolek je dobré vybírat s ohledem na jeho praktickou stránku a snadné omývaní. Povrchová úprava by měla být odolná vůči mechanickému poškození a lehce omyvatelná.

Dřevo - nejčastěji používaným materiálem pro výrobu konferenčních stolků však zůstává dřevo, protože je to na omak i na pohled velmi příjemný materiál, který vytváří teplo domova. Klasické dřevěné konferenční stolky jsou dnes k dostání v mnoha nejrůznějších variantách a tak není problém vybrat takový, který bude dokonale ladit se stávajícím nábytkem v obývacím pokoji. Do rustikálně zařízených interiérů nebo do interiérů venkovského stylu se nádherně hodí masivní konferenční stolky. Před samotným masivem však často vítězí dýhová deska nebo laminát. Konferenční stůl z masivu je příliš těžký a samozřejmě také drahý, ke koupi levnější verze dřevěného stolku tak nahrává nižší pořizovací cena a snadná údržba. Dýha i laminát působí decentně, vzdušně a lehce. Stolky jsou nabízeny v různých barevných provedeních, na výběr jsou tak imitace nejrůznějších typů dřevin, a to jak tuzemských, tak i exotických. Tyto konferenční stolky je navíc možné kombinovat s dalšími materiály, jako je klasické dřevo, hliník, sklo i kov.


Pokud zvolíme dřevěný konferenční stolek, nemusíme se bát, že za pár let vyjde z módy. Foto: Nábytek Torrimex

Sklo – velmi oblíbené jsou také konferenční stolky z tvrzeného skla, které se hodí především do menších obýváků, protože působí vzdušně, decentně a opticky tolik nezaplácnou prostor. Hitem se staly stolky s barevným či mléčným sklem, případně s kombinací lesklého a mléčného povrchu. Zajímavé jsou také stolky, které mají skleněnou desku zapuštěnou v dřevěném či kovovém zámečku. Obecně jsou skleněné konferenční stolky vhodné spíše do moderněji zařízených interiérů. Skleněných stolků se nemusíte obávat ani, když máte malé děti, jsou totiž vyrobeny ze speciálního tvrzeného skla, které má zaoblené rohy, není náchylné na poškrábání ani rozbití. Nevýhodou skleněných stolků je, že se snadno zašpiní a na někoho mohou působit chladně.


Ohýbané bezpečnostní sklo ocení zejména milovníci čistých linií. Foto: Nábytek Torrimex

Plast – konferenční stolky z plastu již také našli své místo v mnoha domácnostech, vypadají totiž velmi moderně a zároveň elegantně. Mezi jejich přednosti patří nekonečná barevná škála a také možnost kombinace barev. Navíc nemusí být ani jednobarevné, vybrat si můžete třeba takové plastové konferenční stolky, na kterých budou geometrické či abstraktní vzory, květiny či puntíky. Plastové stolky jsou navíc lehké a tak se s nimi dobře manipuluje. Někdo by mohl namítat, že jsou nestabilní, ale dnes jsou již vyráběny z pevného a kvalitního plastu, který tuto obavu vylučuje. Výhodou plastových stolků je také jejich snadná údržba, desku stačí jen přetřít vlhkým hadříkem a je hotovo.


Foto: Alax

Kámen – koho uchvátil nezaměnitelný vzhled přírodního kamene, může si domů pořídit konferenční stolek s krycí deskou z přírodního mramoru, travertinu a žuly. Povrchy stolků jsou nejčastěji leštěné a hrany obroušené a rovněž naleštěné. Jejich výhodou je neotřelý luxusní vzhled, trvanlivost, stabilita a snadná údržba. Jsou však poněkud těžší a tak se s nimi hůře manipuluje. Je také třeba počítat s tím, že si při jejich pořízení sáhnete hlouběji do kapsy.

Nevšední konferenční stolky

Doba jde neustále kupředu a ani v oblasti konferenčních stolků designéři nezaostávají. Vznikají pak opravdu nevšední konferenční stoly, které mají v sobě například zabudovaný plamen a mohou sloužit jako otevřené ohniště, skleněné stolky, v nichž je zabudováno akvárium, stolky ve tvaru motýla či s deskou postavenou z lega. Stejně tak může funkci konferenčního stolku plnit například upravená truhla či přepravka. Zajímavě vypadá také stolek, jehož deska se skládá z několika samostatných kousků, či takový, který má po obvodu desky rozptýleny integrované LED pásky. Kdo si potrpí na luxus, může si připlatit za konferenční stolek z hadí kůže, drahého kovu či exotického dřeva.

Zajímavé vychytávky

Pokud víte, že budete potřebovat například při úklidu s konferenčním stolkem hýbat a přemisťovat jej z místa na místo, zaměřte se na takové, které jsou vybaveny kolečky pro snazší manipulaci. Velmi praktické jsou pak také tzv. hnízdové (zasouvací) stolky, které jsou složeny z několika částí a ty se dají jednoduše zasunout do sebe, nebo v případě potřeby zase roztáhnout (více v článku Hnízdové stolky mají původ v Orientu.) Velmi originální jsou i tzv. japonské stolky, které jsou ale velmi nízké. Pohodlné vám tak budou pouze v případě, že rádi sedáváte na zemi na polštáři, ale pokud je chcete mít vedle sedací soupravy, budete se k nim muset neustále shýbat. Konferenční stolky mohou skrývat také úložné prostory. Ty mohou být buďto po stranách, pod hlavní odkládací plochou, nebo uvnitř stolku – stačí jej jednoduše roztáhnout. Někdy se dá také z klasického konferenčního stolku v případě roztáhnutí získat i plnohodnotný jídelní stůl.

- jpa -