Interiér je dnes chápán jako ucelená homogenní struktura, kde je všechno řešeno do detailů, samozřejmě včetně textilií v bytě. Látky mimořádné svým vzhledem i materiálem pomáhají dovézt podobu bytu k originální dokonalosti. A přestože se kvalitní textilie používají zejména na záclony, závěsy a potahy sedacího zařízení, své kráse nechávají vyniknout i na polštářcích, osvětlení nebo ložním prádle.
 
CHÁPÁNÍ LUXUSU
Co je luxus, je velmi individuální záležitost. Vždy velmi záleží na tom, kde bude textilie umístěná. Zcela jiné požadavky klade dobový interiér než vzdušná moderní ekologická stavba. Stylově zařízený byt si žádá především pravé zdobné materiály, jako třeba hedvábí nebo ušlechtilou vlnu, zatím co majitelé ekologické stavby určitě upřednostní látky s titulem „eko textilie“, většinou s jednoduchým puristickým vzhledem. Látky „eko“ musí splňovat řadu podmínek včetně absence jakýchkoli škodlivých látek i výroby.

ZDAŘILÉ IMITACE
Luxusní mohou být pro někoho i velmi zdařilé napodobeniny. V dnešní době umějí totiž výrobci vzhledově napodobit jakýkoli přírodní materiál umělou náhražkou - například hedvábí polyesterovým vláknem. Takové tkaniny se pak sice lépe udržují v čistotě - některé se dají prát i v pračce, ale náročný zákazník vždy pozná rozdíl, zejména pokud se týká uživatelských pocitů a omaku materiálu. Tento luxus je ovšem vykoupený náročnější údržbou. Obvykle pomůže dobrá čistírna nebo opatrný osobní zásah - například vyčištění skvrny na sametovém potahu mýdlovou pěnou. Ideální je udělat tu samou skvrnu na zbytku látky a čištění si předem vyzkoušet. Každopádně se vždy řiďte pokyny výrobce, abyste neudělali ještě větší spoušť.
 
JAK VYBÍRAT
Pokud jste se rozhodli vybírat do interiéru luxusní látky, řiďte se stále stejným pravidlem nejdůležitější je kvalitní výchozí surovina, nejlépe přírodní materiál, a dále náročné techniky zpracování. Tedy například hedvábí, ušlechtilá vlna (merino, kašmír, alpaka…), ale také bavlna a len zpracované tak, aby byly na omak jemné, ale přitom kompaktní. Ve vzorování jsou obvyklé žakárské techniky, vypalování vzoru i zdobení zlatem. Pro dosažení neobvyklých vykrajovaných vzorů se využívá velmi moderní laserová technologie. Nároční zákazníci žádají i ručně zpracované solitéry, při jejichž výrobě se používají  tradiční rukodělné techniky.
 
MODERNÍ KOMBINACE
U luxusních materiálů dále platí, že velmi zajímavé efekty vznikají různou kombinací materiálů. Pro dosažení strukturálního reliéfu se například přidávají polyamidová vlákna k přírodnímu materiálu. Nebo se kombinují skelná vlákna s hedvábím a dosahuje se tak zajímavých optických efektů. Triacetátová vlákna zase vytvářejí zajímavě lesklý, tzv. „mokrý“ efekt ve spojení dejme tomu s vlnou. Velmi zajímavé jsou i kombinace několika druhů materiálů při vrstvení. Výsledkem je objem, struktura a barevné efekty.

CO SE NOSÍ
Ve vzorech vládnou v současnosti rostlinné a květinové motivy, dále pak geometrické futuristické vzory, a to jak menší, tak velkorysé. Stálicí jsou vzory s inspirací z historie, stejně jako odkazy k pop-artu a folklórní inspirace. Rozsah historizujících ornamentů je široký, od Marie Antoinetty po Marylin Monroe, od princezny Diany k Madonně. To vše například na krásných barokních damašcích kombinovaných s jednoduchými pruhy. Moderní jsou i zvířecí motivy v neobvyklých provedeních. Vše v kombinaci matného sametu a metalického podkladu.

ŽÁDANÁ BAREVNOST
Pokud se týká barevnosti, oblíbené jsou klidné pastelové tóny doplněné výraznou vibrující barvou, jako je fuchsiová nebo sorbetová, ale také tmavé hluboké tóny modré, purpurové, hnědé i šedé. V souladu se zmiňovaným eko trendem se do popředí dostaly i zelenkavé odstíny, které se dobře kombinují s dalšími přírodními tóny. Stále se uplatňuje i kontrastní černobílá kombinace. Velmi důležitou roli hrají kovové lesky a světelné efekty.

LÁTKY HLAVNĚ Z DOVOZU
Bohužel stále platí, že luxusní textilie u nás seženete převážně dovozové - z Francie, Itálie, Anglie, ale i ze Španělska nebo z Německa. I výjimky ale potvrzují pravidlo - v protikladu k této skutečnosti vyvinula česká Veba brokát se speciálními úpravami, který vyváží do Afriky. Jde o unikátní žakárský výrobek - extrémně hustou bavlněnou tkaninu s originálním africkými motivy.

Co jsou to eko textilie?
Při jejich výrobě se nesmějí používat látky, které poškozují zdraví a životní prostředí.
Za škodliviny se nebere jen množství odpadů nebo druh použitého barviva, ale také nepříznivé mzdové podmínky pracovníků včetně využívání dětské práce.
Eko textilie dnes tvoří asi 5 % všech textilií.
Jejich nevýhodou je zatím vyšší cena a někdy i fádní podoba.
Dají se šetrně prát v pračce.

Slovníček pro vás:
BAVLNA - dnes nejčastěji zpracovávané přírodní vlákno. Získává se z tobolek bavlníku. Je vzdušná, dobře saje a výborně se barví. Mezi bavlněné tkaniny lišící se váhou a hebkostí patří kreton, batist, plátno, mušelín…
HEDVÁBÍ - je výchozí surovinou pro sametové, brokátové a atlasové typy látek. Pravé hedvábí tvoří výměšek žláz housenky motýla bource morušového a získává se rozvinutím kukly. Kombinace se lnem nebo vlnou jsou levnější a mají i zajímavé vlastnosti. Polohedvábné látky: boura, bomesin, taft, heras…
LEN - vlákna se získávají z lodyhy lnu. Postup znáte z pohádky Krtek a kalhotky. Len se dobře bělí, ale hůře barví, je pružný a pevný. Lněné vlákno je charakteristické uzlíčky.
VLNA - je to živočišný materiál ze srsti ovcí, koz či velbloudů. Kvalita vlněné příze závisí na stáří zvířete, klimatických podmínkách chovu i místě střihu (nejkvalitnější je mezi lopatkami).

Autoři: Vanda Jesenská, Hana Konečná, Par Excellence a Magdalena Pechová, redakce časopisu Domov

Foto: archiv firem Tician, Design Mania