Polici v prostoru lze opravdu pojmou jako předěl většího pokoje. Lze tak rozdělit například obývací a spací část nebo jídelní kout. Výhodou takového řešení je nízká pořizovací cena police a její využitelnost. Kromě oddělení prostoru získáme také spoustu místa pro uložení knih, cédéček, suvenýrů nebo jiných předmětů, které chceme mít po ruce a zároveň na očích.

Takovýto předěl je samozřejmě pouze optický a nelze od něj očekávat ani akustickou, ani tepelnou izolaci. Také optický předěl funguje pouze v případě, že je police zaplněná. I přesto, že předěl nám nenabídne vlastnosti klasické příčky, dokáže prostor značně zútulnit. Efekt soukromí vnímáme podobně jako v restauraci, kde jsou mezi jednotlivými stoly postaveny nenápadné paravány.

Police v prostoru je často také z nouze ctnost. Dispozice některých pokojů je natolik nešťastná, že umístit nábytek do prostoru je jediným řešením. Týká se to zejména příliš dlouhých pokojů nebo místností, v nichž není jediná stěna bez oken nebo dveří a nábytkový díl není vlastně ani kam umístit.

Police je mnohdy spásným řešením do malých bytů. Stabilní multifunkční police, nejlépe upevněná šrouby do stropu, může výborně posloužit jako psací stůl, televizní stolek, knihovna nebo i hobby centrum pro švadlenku nebo domácího kutila. Ideální je, aby jednotlivé díly police variabilní a šly libovolně nastavit.

Chceme-li pokoj spíše prosvětlit a provzdušnit, měli bychom zvolit světlé dřevo v kombinaci s kovem nebo sklem. Záleží také na ostatním nábytku v pokoji. Pokud nemáme malé děti a nebojíme se případného úrazu, můžeme zvolit zajímavě řešenou skleněnou vitrínu, kde je sklo použito z obou stran. Citlivě a s vkusem zvolená police se může stát dominantou celé místnosti, kterou budou obdivovat návštěvy, aniž by tušily, že jsme umístěním police řešili nějaký dispoziční nedostatek.

Foto: archiv firem Brik a Torrimex