Řada z nás tráví značnou část života v práci, a tak nás pracovní prostředí ovlivňuje stejně jako domov. Pracovní úspěch závisí na mnoha faktorech, z nichž některé ovlivnit dokážeme, jiné nikoli. Obvykle si můžeme uspořádat svůj pracovní prostor tak, aby posiloval a umožňoval dobře pracovat. Jiné faktory jako například osvětlení, nábytek a celkové uspořádání možná není v naší moci změnit.
Dobře navržený ergonomicky správný kancelářský nábytek je nedocenitelný. Rohy všeho nábytku mají být zaobleny, hlavně kvůli pohybu v místnosti, a také aby nesměřovaly na nikoho poblíž. Praštit se o roh stolu pokaždé, když jdeme do skříně nebo nemoci otevřít dveře kvůli něčí židli rozhodně znechutí a rozladí.
Záleží i na rozměrech
Kancelářský nábytek se často zanedbává, zvlášť v kancelářích bez návštěvníků. Nábytek se obvykle kupuje hotový od dodavatele kancelářského vybavení. Lépe vyhoví doporučeným rozměrům feng-šuej, bude-li speciálně navržen. Správnými rozměry tabulí, oken, dveří, stolů, židlí, knihoven a dalšího zařízení je možné si zajistit dobrou výchozí pozici pro úspěšné podnikání.
Tajemství šťastné míry je odvozeno od osmi úseků úhlopříčky o délce přibližně 43 cm, která dělí čtverec o straně čínské stopy, která se v podstatě rovná britské stopě. Celé to koresponduje s takzvaným zlatým řezem či Ludolfovým číslem a vychází z proporcí v přírodě. Je možné je vysledovat mimo jiné na struktuře růstu ulit nebo rostlin.
I když se nábytek po ergonomické stránce samozřejmě podřizuje současným standardům, tři hlavní rozměry kancelářského stolu by měly vycházet ze šťastných rozměrů feng-šuej, stejně jako výška a šířka opěradla židlí. I další nábytek, jako knihovny a vitríny, by měl být navržen podle těchto principů.
V malých místnostech o několika lidech je nutné zjednodušit pracovní postupy natolik, aby s i skříně a další úložné prostory daly zredukovat na minimum. Výška skříní by měla odpovídat skladovaným věcem, aby se pracovníci nemuseli ohýbat nebo příliš natahovat. Police nad hlavou mohou deprimovat i být nebezpečné.
Kde je to možné, mají být poblíž pracovního místa skříně s otevřenými policemi. V malých kancelářích jsou mnohdy police od podlahy ke stropu zvlášť nepřiměřené, a čím víc polic máme, tím pravděpodobněji je naplníme věcmi, které ani nepotřebujeme. V nevelkých místnostech navodí iluzi prostoru zrcadla, ale nedávejte je tam, kde se v nich lidé při práci uvidí. Buď jim to bude vadit, nebo se v nich budou celý den nepřiměřeně zhlížet.
Pracovní stůl znamená stabilitu
Základním pravidlem pro stůl by měla být pevnost a dostatečná velikost. Jako vhodný materiál je doporučován ten, z něhož čiší jistota a sebevědomí, tedy nejlépe dřevo. Sklo tento záměr určitě nenaplní.
V práci trávíme mnoho času, a proto je důležité, abychom za pracovním stolem zaujímali pozici, která je nám příjemná a v níž můžeme nabírat prospěšnou energii z dobrého směru. Toho lépe dosáhneme, jsme-li v kanceláři sami. I když ji však sdílíme s jinými, mělo by se tu najít místo, které nás bude posilovat.
Nejdůležitějším pravidlem feng-šuej je cítit se pohodlně. To se nám však nepodaří, sedíme-li zády k oknu nebo ke dveřím – budeme neklidní a nervózní. Sluneční světlo dopadající z okna na monitor počítače může způsobit bolení hlavy. Účinnou nápravou je umístit na parapet rostliny nebo přesunout tam nějaký nábytek, pokud to neomezí náš pracovní prostor. Stůl by měl stát raději po straně, aby jeho majitel neseděl zády k oknu.
Nejlepší místo pro stůl je diagonálně proti dveřím, abychom viděli každého, kdo vstoupí do místnosti. Osoby obrácené ke dveřím budou vystaveny každému, kdo vstoupí. Ty nejblíže u vchodu nebude práce uspokojovat tak jako ostatní, protože budou neustále vyrušováni přicházejícími a odcházejícími. Zaměstnanci sedící v těchto pozicích zřídkakdy vydrží v místě dlouho. Příchozí si půjčují jejich pera a jiné pomůcky, mizí jim ze stolu noviny apod.
Ve feng-šuej jsou důležité tvary stolů. Za vhodné se považují čtverce a obdélníky, ovšem se zaoblenými rohy, aby na nikoho nemířily a neohrožovaly průchozí. Stoly tvaru písmene L připomínají sekáček na maso, kratší strana je ostří, které odsekne autoritu a komunikaci. Je-li to možné, oddělte od sebe obě části a na menší dejte počítač. Kulatý stůl nikoho nepřiměje usednout a dlouho pracovat. Proto je ideální pro schůze, které mají být krátké. Moderní židle vypadají sice mnohdy zajímavě, ale neposkytují dostatečnou podporu zádům. K pracovnímu stolu si vybírejte židli, která má vysoké opěradlo zad a pevně stojí na podlaze.
Dalším, velmi důležitým pravidlem pro pracovní stůl je pořádek na stole. Je spojen s pořádkem v myšlenkách a čistým záměrem. Abyste si přitáhli peníze a pracovní úspěch, používejte vhodné symboly, které vám v tom pomohou. Optimálním místem pro vašeho pomocníka, který vám přinese prosperitu, je na pracovním stole diagonálně vpravo. Může to být anděl, kovový zvonek, ametyst nebo křišťál. Váš záměr pracovního úspěchu byste měli rozhodně podpořit i jednoduchým heslem, které můžete napsat na papír a mít stále před očima, tak jej snadno a brzo naplníte.
Zdraví a bezpečnost
Výsledkem trávení dlouhého času na jediném úkolu vede k vyčerpání organismu, které může postiženým přinést velké potíže. Počítače jsou v kanceláři nepostradatelné. Trávíme-li však před nimi mnoho času, vystavujeme se riziku řady nemocí, od problémů se zrakem až po opakované vyčerpání. Řada zemí zavedla zákonná opatření omezující počet hodin, které se mohou denně strávit před monitorem. Existují dostupné metody, jak si vylepšit pracovní podmínky, například podpěrami zápěstí při práci na klávesnici.
Dalším problémem pracoviště mohou být různé kabely. Měly by být nějakým způsobem zabezpečeny. Nejlepší je, když jsou vedeny žlábky. Sedět směrem k zadní straně počítačového monitoru ohrožuje zdraví a při uspořádání kanceláře bychom se tomu měli rozhodně vyhnout. Negativní vlivy technických zařízení zejména v menších pracovnách pomohou zmenšit rostliny. Vybírejte si takové, které mají kulaté listy, rozhodně se vyhněte kaktusům a špičatým rostlinám. Rostliny s plazivými stonky naopak pomohou schovat ostré hrany a úhly nábytku. Vhodnou rostlinou do pracovny je třeba bambus. Roste totiž v těžkých podmínkách, je nezlomný a symbolizuje štěstí.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firmy Hobis