Pod pojmem plast si spousta z nás dokáže představit jen laciné záležitosti, ale uplatnění plastu v interiéru nabízí mnohem více. Upoutá nejen snadnou údržbou a svěžestí barev, ale je také jedinečný ve své kombinaci např. s kovem nebo textilem. Moderní interiér jednoznačně oživí barevnou a tvarovou originalitou a své místo nachází v celém jeho prostoru. Fantastická hra barev a tvarových možností dokáže určitě povznést nejen naše obydlí ale ovlivnit i naši náladu, ať už se jedná o plastový nábytek nebo bytové doplňky z plastu, případně doplňky z plastu v kuchyni.
Všude kolem sebe dnes plasty najdete. Jsme obklopeni kuchyňskými spotřebiči, elektronikou, hračkami a dalšími předměty denní spotřeby. Většinou se moc nezamýšlíme nad tím, jak vypadají, spíše nás zajímá, zda nám dobře slouží. Existují však určitě možnosti, jak dát běžným věcem jiný rozměr. Například WC štětka nebo obyčejný kartáč na nádobí mohou mít netradiční design, a může jít právě o výrobek z plastu.
Časté používání umělých hmot, kterých si musíte všimnout, protož mají křiklavé barvy je charakteristické pro styl pop-art. Pop-artové židle jsou lehké, praktické a mají syté barvy. Plasty jsou cenově dostupné většině lidí, a tak se staly dobrým spotřebním zbožím. Například tác ve výrazné barvě s netradičním designem pořídíte v Ikea za 610 Kč a plastové otvíráky stojí 19 Kč/ ks.
Prvním uměle vytvořeným plastem byl bakelit. Belgický chemik Leo Hendrik Baekeland si velmi dobře uvědomil dopad svého objevu a někdy v roce 1910 založil továrnu na výrobu bakelitu v německém Erkneru. Výroba plastu se velmi rychle rozšířila a také postupně zdokonalovala. Plasticita, což je základní vlastnost plastu, pak v následujících letech inspirovala mnohé designéry nábytku a užitných předmětů. Snad proto se plastový design zaměřuje především na umělecké ztvárnění solitérních kousků.
Čeští designéři se sice drží tradičním forem a vyhýbají se extravagantním výstřelkům, ale inspiraci lze načerpat u italských designérů. Ti totiž patří už řadu let k nepsaným králům designu, nejen co se týče nábytku. Je to zaručený recept, jak zařídit byt vzdušně a současně s dostatkem úložných prostorů. Stačí jen použít netradiční materiál jako je průhledný plast.
Plusy a mínusy plastu
V současnosti se zásadně mění pohled na využití plastu v domácnostech. Už není pokládán jen za nekvalitní a cenově dostupný materiál. Architekti s oblibou volí plastový nábytek především v moderních interiérech zejména pro jeho atraktivní vzhled a lehkou konstrukci. Z těchto důvodů má plast řadu výhod – je variabilní, lehký a dobře tvarovatelný a taky dostatečně pevný. Barevné tóny lze volit v široké paletě barev, existují i průsvitné varianty.
Mezi velké výhody plastového nábytku patří bezesporu jeho snadná údržba. Ve většině případů stačí suchý, případně navlhčený hadřík. Na rozdíl od mnoha přírodních materiálů je také méně přitahován bakteriemi a je tedy vhodný například do prostor pro alergiky nebo dětských pokojů.
K největším výhodám plastových oken patří pochopitelně jejich přijatelná cena, ovšem při rozhodování o výběru není zanedbatelná ani paleta barev, povrchových úprav a tvarová pestrost. Okna s rámy z „umělé hmoty“ sice na českém trhu nejsou tak dlouho jako okna dřevěná, ovšem za dobu své existence si získala řadu příznivců.
Nábytek nemusí být vyroben nutně jen z plastu, protože je možné jej snadno kombinovat s jinými materiály jako je bavlna nebo kámen, případně mořskou řasou nebo papírem. Plastový nábytek se tak často stává atraktivním a výrazným doplňkem celkového naladění interiéru. Speciálně plastové židle jdou snadno kombinovat se skleněnými stoly a kovovými konstrukcemi. Celému interiéru se tak dodá lehkost, světlo a eventuálně i barevná hravost.
Při pořizování nábytku z tohoto materiálu však pamatujte na jeho poměrně nízkou životnost a fakt, že není zcela odolný vůči škrábancům, které dávají estetice na frak. Taky na něm postupem času ulpívají nečistoty, které se čistí spíše špatně než dobře. Plast také časem ztrácí svou pevnost a stává se docela křehkým, což může přivodit neopravitelná poškození.
Přes nesporné kvality plastu je třeba brát také v úvahu to, že se jedná o materiál neekologický z hlediska jeho podstaty a trvanlivosti. Pokud se pro plast rozhodnete, pak investujte raději do kvalitních, a tedy i designově trvanlivějších výrobků.
Výběr z plastových produktů je opravdu rozsáhlý, počínaje různými tvary, barvami, čirostí nebo ohebností či tvrdostí. Správně zvolený plastový nábytek lze doporučit i do exteriéru – hlavní výhodou takového nábytku je v tomto případě jeho lehkost, odolnost, ale také cena. Například lze doporučit barevné židle Calligaris CS/1085 HERO. Židle je vhodná i pro venkovní použití a je tzv. stohovatelná. Objednává se po 4 kusech a cena jedné židle je 2 323 korun.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem