Možná, že jste nedávno koupili, zdědili či jinak nabyli byt a po počáteční euforii se pomalu rozkoukáváte a   přemýšlíte, kam to všechno dáte. V prázdném bytě bez koberců a nábytku je na první pohled spousta místa. S postupným zabydlování ale často zjistíte, že toho místa zase není až tak moc.

Dříve než si začnete nakupovat nábytek a stěhovat se, zkuste si navrhnout rozvržení nábytku takzvaně nanečisto – na papíře nebo na počítači. Na internetu naleznete množství jednoduchých prográmků, pomocí kterých si návrh uděláte sami.

Pokud vám to možnosti a statika dovolí, snažte se prostor co nejvíce otevřít. Zbourejte nějakou tu příčku nebo alespoň její část a vytvořte „okno“, které sousedící místnosti opticky propojí. Podlahy v sousedících místnostech (většinou obývací pokoj a ložnice či kuchyně) co nejvíce sjednoťte. Nemusí jít nutně o totožný materiál, což by z praktického hlediska nebylo ani nejlepší. Stačí pouze sjednotit barevné odstíny. „Žroutem“ místa jsou také klasické dveře. Mnohé vyřeší dveře posuvné nebo dveře žádné. Opticky místnosti propojí a prosvětlí také skleněná výplň dveří.

Ústředním prvkem obývacího pokoje je většinou pohovka či sedací souprava. Sedací soupravy se dvěma křesly jsou skvělé, ovšem ne do malého prostoru. Výbornou službu při větší návštěvě vám udělají také taburetky či pohodlné sedáky. Zvláště do malého bytu je vhodná rozkládací sedačka s úložným prostorem. Návštěva pohodlné přespí a hned máte také místo pro uložení přikrývek. Sedačka také nutně nemusí být přímo u stěny. Prostor za ní lze využít pro umístění odkládacího stolku pro knihy, časopisy, nějakou tu dekoraci či šálek s čajem.

Při zařizovaní malého obývacího pokoje zapomeňte na robustní kusy nábytku. Nábytek by měl působit lehce a vzdušně, praktický je také nábytek na kolečkách, který lze v případě potřeby posunout. Prostor zvětší také, nebude-li konferenční stolek „nalepen“ na sedací soupravě. Nějaký ten stolek na odložení kávy je jistě potřeba, nemusí však být příliš velký a také nemusí být před sedačkou stále. V módě jsou také kombinace několika menších stolků, které lze příležitostně spojit či rozdělit.

Co je malém obývacím pokoji přímo zapovězeno, je obývací stěna s plnými dvířky. Pokud nechcete prostor opticky ještě zmenšit a zavřít, dejte přednost raději otevřeným policím, které nesahají od podlahy až po strop. Oblíbená jsou také dvířka z mléčného skla. Nábytek s lehkou kovovou konstrukci bude působit subtilně a hlavně tak, že nezabírá téměř žádné místo.

Pokud uvažujete, že umístíte do obývacího pokoje také jídelní stůl s židlemi, dejte přednost rozkládacímu stolu, který lze složit a připevnit například na stěnu. Ideální do malého prostoru jsou židle stohovatelné.

Ani v případě elektroniky se již nemusíte nijak omezovat. Pryč jsou doby, kdy byly na trhu pouze televize hluboké 50 cm. Ideální je proto plazmová televize, kterou lze jednoduše zavěsit na zeď jako obraz.

Důležitým faktorem v malém prostoru je pořádek. Místnost přeplněná rozházenými časopisy či oblečením rozhodně nepůsobí vzdušně a prostorně. Každá maličkost by měla mít své místo. Nebojte se ani lesklých povrchů a skla, které ovšem musí být čisté a vyleštěné.

O tom, jak celkový dojem podtrhnout barvami se dozvíte například v článku

Zvětšujeme malý byt I. - Hra s prostorem a barvami

Foto: archiv firmy Ikea