Proč právě kůži?
Jednoduše proto, že dobře vypadá, nezachytává se na ní prach ani se neusazují nečistoty, tudíž je vhodná pro všechny alergiky. Velmi snadno se udržuje a k péči o ní je na trhu velké množství nejrůznějších speciálních přípravků, které vám práci usnadní a životnost nábytku prodlouží. Za svou péči a nejen ji se vám odvděčí velkou odolností proti mechanickému poškození, oproti obyčejným potahovým látkám je to až třikrát delší životnost. Oceníte její jemnost a příjemnost na dotek. Kůže se při kontaktu samozřejmě zahřívá, takže nestudí a navíc má schopnost absorbovat vlhkost. Vybírat můžete buď z kůže impregnované, která je ošetřena přípravky, jež jí chrání před okolními vlivy a prodlužují její životnost v tom stavu, v jakém jsme si jí koupili, a pak je tu také kůže naturální, která si získá srdce uživatelů díky své proměnlivosti, barevné nestálosti i jakési patině, jež na jejím povrchu časem vznikne a která z každého kusu nábytku učiní jedinečný a originální kousek. Zapomeňte na omezený výběr barev. Pro kožený nábytek už není synonymum jen hnědá nebo černá barva. Vybírat můžete z celé barevné palety a je jen na vás, jestli si hodláte interiér zařídit v červené, bílé, smetanové nebo klidně modré či oranžové barvě.
Na nábytek se používá opracovaná kůže zbavená srsti a chlupů, k nejrůznějším dekoracím pak můžete zvolit i neopracovanou kožešinu.
Kancelářeské doplňky Ikarus, Nobl nábytek
Pohovka Kamel, Design One
Není kůže jako kůže
K dostání je několik typů kůží, které se liší především finální úpravou. Mezi ty nejpoužívanější patří docela jistě anilinové kůže, které jsou velmi masivní a každý kus je díky nestejnoměrnému zabarvení a různému žilkování vlastně originál. Kůže se barví vodou ředitelnými anilinovými barvami a povrch je následně ošetřen jen voskem. Díky tomu je kůže dokonale prodyšná. Nevýhodou je její poměrně velká náročnost na údržbu v porovnání s jinými typy a také patří mezi ty nejdražší. Semianilinové kůže jsou naproti tomu po namočení v barvách ještě ošetřovány pigmentem, který má kůži dodat jednolitý vzhled. Jsou velmi jemné na omak a jsou, pokud budete dodržovat základní pokyny k údržbě i odolnější vůči skvrnám a světlu. Pigmentové kůže bývají při konečném výrobním procesu ošetřeny vrstvou pigmentu a speciálními oleji. Takto ošetřené kůže mají sice poněkud omezené propouštění vlhkosti, ale na druhou stranu jsou nejméně náročné na údržbu a jejich povrch není tak náchylný na sluneční záření. Velkou oblibu si získaly i kůže broušené, jež jsou v konečné fázi výroby broušeny buď z lícové strany (nubuk) nebo z rubové (velur). Jejich povrch je velmi jemný, při dotyku na ní ale zůstávají stopy, které po přetření zmizí. Jsou sice odolné, ale také velmi náročné na údržbu.
Komoda Vinotti Art Line, Homemarket
Postel Logan, Cattelan Italia
Správná péče se vyplatí
Kůži je potřeba chránit před přímým slunečním zářením. Dbejte, aby byla vždy v dostatečné vzdálenosti také od jakýchkoliv tepelných zdrojů. Nepoužívejte k ošetření kůže běžné saponáty a mycí prostředky. Zbytečně kůži vysušují. Řiďte se radami a doporučeními výrobce a používejte přípravky, které jsou k tomu přímo určeny. Pokud kůži znečistíte, snažte se skvrny odstranit vždy co nejrychleji.
Kůže to nejsou jen sedací soupravy
Je-li kůže to, po čem toužíte, pak se nemusíte omezovat jen na sedací soupravu. Kůží se potahují i čela postelí, nebo části nábytku. Pořídit si můžete třeba jídelní stůl Party z dílny italských tvůrců v kombinaci skla a dřevěné podnože potažené kůží. Na výběr máte hned z osmi odstínů barev a k němu třeba židle s velmi luxusním čalouněním. Italská firma Cattelan Italia dodává na náš trh jídelní stůl, který je celý potažený jemnou kůží. Pravda, za tento jemný a propracovaný kousek si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale můžete si být jisti, že budete mít doma skutečný skvost. Do ložnice se vám bude jistě hodit jedinečná komoda s předními zásuvkami potaženými kůží. K dostání je za asi 26000 korun. Pohodlí po dlouhém dni v práci si můžete dopřát na posteli William od téže firmy, která má výrazné vypolstrované čelo a jejíž konečnou podobu si můžete vybrat z více jak dvaceti různých barevných vzorů. Dokonalý odpočinek s knihou nebo u televize si vychutnáte například v relaxačním koženém křesle Python od firmy Dan Form, které je vybaveno navíc malým polštářkem na magnet. Pořídíte jej od zhruba sedmnácti tisíc korun. Do pracovního koutku nebo domácí pracovny se bude skvěle hodit křeslo Crown. Kombinace jemné kůže, chromu a dýhy je nadčasová a elegantní. Pokud máte rádi opravdu originální věci, pak právě pro vás bude ideální otočné křeslo Question Mark firmy Tonon, jež je velmi vydařený designový kousek pyšnící se pochromovanou kostrou a křeslem z ohnivzdorné výplně potažené jemnou kůží. Vyjímat se bude skvěle třeba u barového pultu.
Komoda Shamal, Cattelan Italia
Pro milovníky vína dodává netradiční stojánek z kůže na dvě láhve vína firma Echo. Za cenu od 700 korun koupíte tento doplněk v zajímavé bordó barvě. Od stejné firmy můžete pořídit i velmi krásné kožené obaly na knihy, které se budou vyjímat ve vaší knihovně. Na vaše přání na obal vyrazí iniciály, jaké si budete přát. Stěny pokoje ozdobí raznice vyzdobené obrázky v motivech dle vašeho přání. Cena je závislá na velikosti a náročnosti obrázku. Kožené můžete darovat nebo si jen tak pro radost koupit třeba slony, vázy či velmi dekorativní obaly na květináče. Hezké a zároveň praktické jsou firmou Abitare dodávané stojánky na dřevo nebo na časopisy. Pořídíte je od zhruba 13000 korun. Kožené můžete mít i pestrobarevné polštáře na gauč nebo postel, ale také koberec. Na náš trh je dodává například firma A15 a vybrat si můžete buď barvené a upravované koberce v nejrůznějším barevném provedení, nebo celé sety v podobě koberců, potahů na polštáře a předložek - vše ve stejném stylu. Firma nabízí i netradiční křesílka či klasické kožené předložky ke krbu. Pokud toužíte po nějakém tom parádním kousku, ale přijde vám to neetické, pak vězte, že většina výrobců kožených výrobků odkupuje kůži z chovů zvířat chovaných především pro maso, kdy kůže je až sekundární produkt. Eventuelně ze zraněných zvířat.
Připravila: Petra Martišková