Ratan je přírodní materiál, který se vyrábí ze stonků plazivé palmy Calamus, která má svůj domov v oblastech především Indonésie a Malajsie, najdeme jej však i na Filipínách nebo v jižní Číně. Kmínky, které jsou tenké a velice dlouhé, rostou velmi pomalu, takže ke zpracování se používá dřevo dvaceti- až třicetileté.
Do Evropy se začal ratan dovážet už před třemi sty lety, kdy si jej oblíbili zejména Angličané ve svých zimních zahradách. Dnes zažívá tento materiál doslova renesanci, v Čechách jej lidé "znovuobjevili" po sametové revoluci a hojně jimi zařizovali své domácnosti, chalupy i kanceláře. Výhodné je, že se dá kombinovat s různými typy nábytku; se dřevem, sklem, kůží i kovem.
Ratan se zpracovává dvěma způsoby - buď se nechává v původním, přírodním stavu nebo se loupe, tedy odstraňuje jeho kůra. Přírodní ratan (jsou vidět tzv. kolínka) je vhodný na venkovní nábytek, oloupaný ratan se může používat pouze v interiéru. První typ se upravuje pouze bezbarvým lakem, druhý typ se brousí a může se jak lakovat, tak i namořit. Jednotlivé vypletené kusy se spojují buď hřebíky nebo se sešroubovávají vruty.
Výhod má ratan (nebo také rotang) hned několik. Vedle toho, že se hodí téměř kamkoliv, vnáší do našeho domova kus přírody a harmonie, vedle toho je pevný a zároveň pružný. Kladem je i jeho nízká hmotnost a prodyšnost, takže se v ratanové pohovce nepotíme a i oblečení v ratanové skříni může volně dýchat.
Nábytek z ratanu je zároveň poměrně trvanlivý a snadno se udržuje a ošetřuje. Prach se dá vyluxovat vysavačem nebo antistatickou utěrkou, vzhledem k dobré snášenlivosti vlhka jej můžeme otřít mokrým hadrem nebo jej dokonce vysprchovat.
Autor: efa