Bytový doplněk se zvláštním a trošku legračním názvem pochází údajně z Anglie. První "dumb waiter" se na britských ostrovech zrodil někdy během 19. století a v podstatě navázal na svého "živého předchůdce". S postupným vymizením služebnictva, které před mnoha lety od svých pánů při příchodu domů či před spaním převzalo svršky a uklidilo je, se začala z ryze praktických důvodů vyrábět neživá náhražka. Dnes se na němých sluzích oceňuje vedle praktičnosti spíše jeho design, a němý sluha tak povýšil na dekorační prvek moderně zařízené domácnosti.
Na trhu dnes najdete řadu němých sluhů od levných a nenápaditých stojanů až po sofistikované konstrukce z kvalitních materiálů. Liší se samozřejmě i cenově. Ty nejlevnější dnes pořídíte v akci v supermarketu i za tři stokoruny, otázkou však zůstává, jak dlouho vám takový výrobek bude sloužit a zda se vám nerozpadne pod rukama hned po smontování nebo až po prvním zavěšení oblečení. Na opačném konci spektra pak stojí luxusní designové lahůdky od návrhářů zvučných jmen. Jejich cena se pak ovšem šplhá k několika tisícům, ne-li desítkám tisíců korun.
Než si vyberete toho správného sluhu vy, pak je vhodné zamyslet se nejprve nad několika skutečnostmi. V prvé řadě je nutné zvážit, kde bude sluha umístěn a vybírat jeho provedení podle zařízení daného pokoje. Nejčastěji němý sluha stojívá v předsíních a ložnicích. Někdo volí neutrálnější design a věšák na kolečkách, aby jej mohl snadno přemisťovat z místnosti do místnosti, jiný pro něj vyhradí stálé místo a zvolí takový, který lze napevno zabudovat do stěny.
Nejčastěji se setkáte se sluhy volně stojícími, s ramínkem na sako či košili a ramínkem na kalhoty (tyč, přes kterou se kalhoty zavěsí, může být odnímatelná). Většina z nich pak disponuje ještě háčkem na kabelku či svršek s poutkem, odkládací miskou na drobnosti jako hodinky či šperky anebo odkládací plochou pro trička, svetry či spodní prádlo, případně všemi doplňky dohromady. Něžné pohlaví si zřejmě oblíbí sluhu se zabudovaným zrcadlem a starší ročníky zase zajisté ocení možnost přídavného sedátka - nejen u tohoto typu věšáku, kde je to naprostou nezbytností, ale obecně u všech němých sluhů zkontrolujte již v prodejně jeho stabilitu!
Nejčastějším materiálem, z něhož se němí sluhové vyrábějí, je dřevo či kov (zejména chrom nebo nerezová ocel), často pak bývají kovové a dřevěné prvky kombinovány. Setkat se však můžete i se stojany z plastu, z tvrzeného speciálního skla a dalších materiálů. Fantazii se meze nekladou - najít dnes v obchodech či na internetu můžete téměř vše - od obyčejných a jednoduchých tvarů v podobě nohy s ramínkem pro konzervativní či praktické povahy, přes ozdobné antikvariátové kousky pro staromily až po zajímavé kovové konstrukce ve tvaru lidského těla či rostliny pro náročné estéty.
Autor: Eva Vychodilová
Foto: archiv firem