Ve starověkém Řecku truhla sloužila k úschově oblečení, ale také jako pokladnice, nebo prostředek pro přepravu zboží. Proti nenechavcům bývala pokladnice opatřena zámky a kováním. Slované začali používat truhly k ukládání různých domácích potřeb a šatstva až v desátém století našeho letopočtu. Truhly zpočátku zhotovovali vydlabáním kmene stromu a až o hodně později se výroby ujali truhlářští mistři. Velmi mohutné truhly se používaly na úschovu obilí. Rozměrný kus truhlice byl těžký sám o sobě, a tak zůstávaly postaveny zvenku u stěny domu. Truhly se staly i určitým mezníkem v životě lidí. První okamžik nastal při svatbě, kdy truhla byla součástí nevěstiny výbavy a druhý smutnější, když se člověk ubíral na pravdu boží. Rozměry a typy jednotlivých truhel se přizpůsobily danému účelu, rozměrům lidského těla i velikosti obytných prostor. Kromě zručnosti a řemeslného umu dodnes na starožitných truhlách obdivujeme vynalézavost a originalitu malovaných a vyřezávaných ozdob, precizního kování a důmyslných zámků.
Současná podoba truhly se tvarem od původních příliš neliší, a ani velikost není rozhodující. Vyrábějí se malé i velké, ale z lehčích dřev než je těžký dub. V nabídce najdeme dřevěné truhly ze smrkového nebo borového masivu mořené v různých odstínech barev (bílá, červená, modrá, zelená) nebo v imitaci javoru, břízy, dubu, buku či třešně. Rovněž povrchová úprava mořením na vzhled vzácných dřevin jako je mahagon nebo eben nejsou žádnou výjimkou. Dřevěné truhly se povrchově upravují voskovým nátěrem, který je trvanlivý, snadno se renovuje i udržuje a je odolný proti tekutinám.
Do moderního interiéru si razí cestu i truhly pletené z přírodních vláken. Mořská tráva, vodní hyacint, banánové listy či ratan jsou na ošetřování nenáročné a velmi trvanlivé. Prach stačí setřít vlhkým hadříkem. Jediné co přírodnímu materiálu nesvědčí je slunce. Vlákna se nebarví, ale povrchově upravují transparentním lakem, proto je-li truhla přímo pod oknem, kam svítí slunce celý den mohou za nějaký čas se barvy vyblednout. Tyto truhly se často využívají jako koš na špinavé prádlo či k uložení lůžkovin, proto je vnitřek opatřen látkovým povlakem.
Sezónní šatstvo, deky, hračky, časopisy – to vše se v útrobách truhly snadno ukryje. Není třeba se nikam natahovat nebo lézt na půdu. Do truhly se nepráší, a pokud budete třeba na chatě ukrývat před myšími vetřelci lůžkoviny, máte šanci, že do dřevěné se hned tak nedostanou. Některé věci mají zůstat skryty před dětskými neposedy. I tady truhlu využijete k úschově pánského čtení s choulostivými obrázky anebo jako nedobytný úkryt pro vánoční dárky. Obsah truhly se zamkne a máte po starostech. A aby dítko nezlobilo a mělo i své místo na tajné poklady a hračky, je na trhu široký výběr dětských truhliček ze dřeva i plastu s veselými dětskými motivy. Konstrukce truhel je bezpečná - dají se sice zvenku i zevnitř zamknout, ale zámek je opatřen bezpečnostní pojistkou proti náhlému uzavření. Při hře na schovávanou udušení dítěte brání větrací otvory ve dně truhly.
Z designu dřevěných truhel vede jednoduchý frézovaný kazetový motiv, ale můžete mít i ručně malovanou s lidovými ornamenty, či v etno stylu se zdobením kováním a kůží. Opravdu skvostnou repliku truhly - která je od pravého starožitného kusu k nerozeznání - objevíte buď na aukci, nebo ji lze získat na objednávku jako zakázkovou práci. Samozřejmě, že ruční práce je nákladná záležitost a nezbude než si připlatit.
Autor: Irena Forejtová