Malování
Hledáte rychlý způsob, jak proměnit nudnou dekoraci v umělecké dílo? Hliněný nebo keramický květináč pomalujte. Abyste mohli začít zdobit, je třeba celou nádobu na rostliny omýt mýdlovou vodou, aby na ní nezůstaly žádné nečistoty. Jakmile je povrch suchý, můžete truhlík celý přebarvit jinou barvou, případně můžete začít kreslit samostatné obrázky na původní povrch. Pro malování nám stačí standardní akrylové nebo modelářské barvy a plochý či špičatý štětec. Nerovného povrchu lze docílit tak, že nejprve použijete lazuru. Pokud si při vytváření obrazce nejste jistí, můžete si na květináč předkreslit šablonu tužkou. Malovaným květináčům budou slušet abstraktní motivy, obrázky květin, zvířátek nebo obyčejné rovné linie. Dokončenou dekoraci zafixujte lakem.
Přečtěte si také Jak originálně využít kolíčky na prádlo?
Foto: MCC Artes - Arte en puntillismo (@mccartescreativas) • Fotos y videos de Instagram
Ubrousková technika
K jedné z vyhledávaných možností zkrášlování truhlíků patří ubrousková metoda, známá také pod názvem decoupage. Technika je velice oblíbená pro svou jednoduchost. Zdobení květináčků, talířků, hrníčků nebo krabiček zvládnou hravě i děti. Je vhodná na skoro na všechny druhy materiálů - dřevo, kámen, papír, plast, sklo, kov, keramika, terakota, textil, polystyren, svíčky a další. Pro aplikaci budete potřebovat pouze malé ostré nůžky, třívrstvé ubrousky s barevnými motivy (lze použít také papíry pro decoupage nebo zbytky tapet), lepidlo na ubrouskovou techniku, univerzální akrylovou barvu, syntetický plochý štětec a předmět k ozdobení. Většinu potřeb na decoupage zakoupíte ve specializovaných hobby obchodech, případně ve větších papírnictvích.
Jak na to?
Květináč natřete světlou akrylovou barvou. Z papírového ubrousku si vystřihněte libovolný motiv, který se vám líbí. Pro tvoření budete potřebovat pouze svrchní potištěnou vrstvu, takže zbylé dvě spodní vrstvy oddělte. Jestli budete chtít zjemnit přechody mezi ubrouskem a podkladem květináče, vybraný obrázek můžete rovněž z ubrousku pečlivě otrhat. Po zaschnutí barvy natřete místo, kam chcete obrázek přilepit, slabou vrstvou lepidla na ubrouskovou techniku. Velice opatrně přiložte motiv na určené místo a jemnými tahy štětce namočeného do lepidla jej pomalu přetírejte, dokud nejsou vyhlazeny všechny nerovnosti a bublinky. Jakmile máte hotovo, ještě jednou celý obrázek přetřete slabou vrstvou lepidla a na závěr po zaschnutí můžete výsledný produkt ještě přelakovat vhodným lakem.
Krakelování
Podobnou výtvarnou technikou, která vychází z principů ubrouskové techniky, je krakelování. Díky ní získá dekorovaný předmět popraskaný efekt, tzv. patinu. Pro dosažení imitace starého povrchu stačí květináč natřít tmavou podkladovou barvou, podobně jako v prvním kroku ubrouskové techniky, a následně nanést tenkou vrstvu speciálního krakelovacího laku. Po zaschnutí předmět opět přetřete barvou, tentokráte libovolným světlým odstínem. Lak se postará o popraskání, takže se v barvě na květináči objeví drobné praskliny napodobující starý nátěr. Nechejte pořádně zaschnout a můžete pokračovat ve zdobení lepením ubrousků.
Mozaiková technika
Jednobarevné nebo obyčejné hliněné květináče můžete kreativně ozdobit barevnými kousky a vytvořit z nich efektní mozaiku. Na tuto techniku můžete upotřebit zbytky dlaždic, drobná sklíčka, střepy, rozbité zrcadlo, korálky nebo kamínky, které štípacími kleštěmi nebo kladivem přes kus látky upravíme do požadované velikosti. Aby nám květináč při nanášení lepidla nenavlhnul a nalepené kousky vinou vlhkosti neodpadávaly, je třeba jej nejdříve natřít penetrací. Poté můžete jednotlivé úlomky na nádobu lepit lepidlem na obklady či silikonem. Doporučujeme po celé ploše dodržet stejně silnou vrstvu lepidla a rovnoměrné rozestupy dílků od sebe. Spáry nakonec přetřete spárovací hmotou, nechejte přibližně jednu hodinu zatvrdnout a houbičkou namočenou ve vodě odstraňte přebytečnou hmotu, která zakrývá mozaiku. A to je vše, netradiční výrobek je na světě.
Další možnosti zdobení květináčů
Při dekorování květináčů i jiných nádob na květiny se vaší fantazii meze nekladou. Vyzkoušejte také další neobvyklé způsoby zkrášlování, kombinujte materiály i barvičky. Na truhlíky můžete lepit korek, mušličky, flitry, oblázky, drcené cihly, písek apod. Skvělým tipem pro dosažení plastické struktury, například na modelování trojrozměrných ozdob, se hodí speciální tvrdnoucí tmely. Ale i obyčejná mašle nebo stužka ovázaná kolem květináčku dokáže udělat divy. Jestliže si chcete s výzdobou vyhrát a umíte plést nebo drátkovat, můžete na nádobu vyrobit obleček na míru z vlny nebo drátku. Zajímavě bude vypadat i květináč omotaný provázkem, který pověsíte do výšky. Až se ve zdobení zdokonalíte, můžete vytvářet nápadité dárky pro vaše blízké a kamarády.
Přečtěte si také:
Podzimní interiérové dekorace z vřesů
V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře
Nápady na podzimní dekorace – dýně, šišky, oříšky, větvičky
Autor: Olga Kolková
Foto: Pinterest