Předkové tapet

Podle historiků se tapety vyskytovaly již ve starověku. Krášlily příbytky těch bohatších a stávaly se již od nepaměti zároveň i dílem umělců a malířů, kteří na ně zobrazovali nejrůznější motivy ze života nebo z přírody. Svůj podíl má i Čína, kde se tapety začaly vyrábět počátkem 17. století. Šlo o ručně malované archy rýžového papíru s motivy ptáků, květů a krajiny. Byla to ale Francie, která přiblížila tapetu širším vrstvám. A to tak, že ji začala vyrábět z papíru. Šlo spíše o menší papírové plochy, které měly imitovat tapisérie.

Anglický výraz „wallpaper“ přesně vystihuje účel tapety – pokrývá stěny a je z papíru. Zajímavé je, že se tapety původně na zeď vůbec nelepily. Lepily se nejdříve na plátno, a to se následně připevnilo na zeď měděnými hřebíčky. Odtud se také odvozuje vznik bordur, které měly původně hřebíky zakrývat. Od roku 1839 se v Anglii rozvinula manufakturní strojová výroba, tapety výrazně zlevnily a začaly se objevovat i v dětských pokojích. Obecně došlo k posunu směrem k jednoduchosti. Ještě než tapeta na nějaký čas upadla v nemilost, trochu si s ní pohráli ve dvacátých letech minulého století kubisté a futuristé, kteří do ní   včlenili nové a moderní motivy.

Tapety současnosti

Moderní tapety mají, na rozdíl od svých jednovrstvých papírových předchůdkyň, několik výhod. Zdvojením vrstvy se zkvalitnily jejich užitné vlastnosti a hlavně se změnil jejich vzhled. Tapety lze využívat všude tam, kde dochází trpělivost s nátěry a malováním. Jsou vhodné pro zajímavé doplnění interiéru, neboť občas nabízejí  mnohem více vzorů či přímo ornamentů, barev a  možností než malba.

 

Dnes je ve všech obchodech poměrně velký výběr tapet. Můžete si vybrat od plastických, po samolepící a umyvatelné. Současná technologie pokročila natolik, že můžete mít cokoliv, třeba i tapetu, která bude vypadat jako starodávná freska. Můžete si dopřát romantiku, eleganci, modernu, historii i budoucnost.

Můžete si pořídit tapetu, která má na sobě lepidlo, nebo si koupit lepidlo, které se natírá na zeď a nikoliv na tapetu. A co se týká trendů, dovoleno je také cokoliv. Damaškové vzory, orientální motivy, ptáci, květy, výšivky nebo kašmírové vzory.

 

V novém podání je zpátky textilní tapeta – lesklé látky, pytlovina, len, hedvábí, vlna. Pro lepší aplikaci jsou však na vinylu nebo papíře. K nejnovějším trendům patří tapety imitující přírodní materiály jako kámen, bambus nebo stébla trávy a proutí. Pro ty, kdo to rádi barevné a pestré, jsou tu vzory z let šedesátých.

Výběr pro každého

Obecně bychom tapety mohli rozdělit na jednovrstvé a dvouvrstvé. Jednovrstvé jsou tvořeny jedním pásem papíru nebo plastické fólie. Dvouvrstvé se skládají ze dvou k sobě slepených pásů, ta spodní vrstva je vždy papírová a horní je z různých materiálů. Dvouvrstvé tapety jsou kvalitnější. Výborně tlumí hluk, dokáží překrýt i drobné trhliny na stěně, což běžné vymalování nedokáže.

Tapety hrubovlákenné (papírové) nikdy nezklamou, protože s nimi můžete libovolně pracovat. Nejenže na stěnách vytvoří zajímavou a jedinečnou strukturu, ale dokonce se dají i natírat omyvatelnou barvou.Tyto tapety rozhodně vydrží mnohem déle než malba a jejich údržba je díky omyvatelnosti skutečně snadná. Jejich cena se pohybuje od 100 do 300 Kč za roli (10 m).

Vinylové tapety výborně odolávají oděru, vlhkému prostředí a vyrábějí se v široké škále vzorů. Mívají strukturovaný povrch, který dobře skryje nerovnosti zdí. Vinylové tapety se omývají běžnými saponátovými roztoky. Jejich životnost je deset až patnáct let. Vinylové tapety uvítají všichni, kteří mají rádi extravaganci a neustálou změnu. Postarají se totiž o to, že vaše tapety budou mít jiný nádech při světle denním, při umělém osvětlení, nebo za svitu svíček. Při nákupu počítejte s cenou 200 až 600 Kč za roli (5 m).

Nejdražším typem jsou vliesové tapety. Nalepují se na zeď natřenou lepidlem, nevadí jim praskliny v omítce a vydrží i velkou zátěž. Hodí se díky tomu například do dětských pokojů, kde obyčejné papírové tapety brzy umírají – jak na počmárání, tak na potrhání.

 

Tapeta ze skelného vlákna s textilní strukturou je čistě přírodní produkt přispívající ke zdravému bydlení. Skelné tapety jsou vysoce odolné dekorační tapety ze skelných vláken pro luxusní a namáhané prostory. Odolávají vlhkosti, nebobtnají, mají dlouhou životnost, výborně zakrývají menší trhliny. U tapety ze skelného vlákna nehraje roli, zda jsou plochy ze dřeva, kovu nebo plastu. Drží všude a k tomu nabízí přirozený vzhled, efektní design a různorodost lesku a barev.

Textilní tapety působí velmi stylově a hodí se zejména do reprezentativních prostor. V běžném interiéru je příliš nenajdete, protože jsou dražší a jejich údržba je poměrně náročná. Velmi žádané jsou stále do historických objektů. Jsou vhodné pro dotvoření individuálních a luxusních interiérů, s nenapodobitelnou strukturou a atmosférou. Škála barev a vzorů je u těchto tapet skutečně nekonečná a je tedy z čeho vybírat! Cena se pohybuje přibližně kolem 700 Kč/m.

Rauhfaser jsou tapety, které se skládají z několika vrstev papíru, do nichž jsou pevně zapracována dřevěná vlákna, tvořící strukturu drsné vláknité tapety. Jsou přetíratelné běžnými interiérovými barvami. Nelze opomenout oblíbené fototapety, které vytvářejí dojem pohledu z okna na přírodu, na mrakodrap atd.

Zkušenosti prodejců tapet říkají, že lidé kupují nové většinou proto, že je ty staré už omrzí, nikoliv kvůli poškození. Tapety by určitě měly ladit se zbytkem bytu. Velké vzory zmenšují plochu stěny, menší vzory naopak prostor opticky zvětšují. Dá se však říci, že tapety jsou věčné. Mají nejen svou krásnou minulost, často i přítomnost, ale jistě také svoji budoucnost.

Autor: Alexandra Rohanová