Energie musí být v rovnováze
Podíváte-li se na materiály v nadčasových stavbách, všimnete si, že se jedná o přírodní materiály, jakými je kámen, mramor, dřevo či přírodní krystaly, které v sobě po dlouhá léta zadržují spoustu energie. Když naopak pomyslíte na cement, plasty a umělé koberce, jistě poznáte rozdíl. Jedná se o prchavé materiály obecně nevhodné pro životní prostředí.
Rozdíl mezi architekturou, která respektuje principy života a tou, která nikoliv, je právě ve Feng Shui. Staří Číňané tvrdili, že Feng Shui je umění udržet v rovnováze dva důležité živly, a to vítr (Feng) a vodu (Shui). Obojí je podle tohoto starého učení důležitým zdrojem energie pro vše živé na zemi a je třeba umět tuto energii správně přijímat.
Energie zvaná čchi by měla naším domovem rovnoměrně procházet, což jí správně umožníme především přírodními, hladkými a oblými materiály, po kterých může dobře „klouzat“. Některé z materiálů čchi urychlí, jiné zklidní a některé zadrží. Je třeba mezi nimi vytvořit tu správnou rovnováhu - jin a jang. Měkké a kostrbaté materiály čchi zpomalí (jin) a lesklé a oválné materiály tuto energii naopak urychlí (jang).
Umělé materiály neumí energii zadržovat, navíc jsou plné uvolňujících se chemikálií
Z energetického hlediska jsou proto určitě lepší přírodní materiály, které mají vlastní strukturu a skvěle se doplňují. Moderní budovy něco takového neumožňují, přírodní materiály jsou nahrazeny umělými, vzduch je nahrazen klimatizací a přirozené světlo světlem umělým. Důležitým prvkem každé domácnosti jsou podlahy a právě zde by se mělo začít. Koberce z umělých vláken často zadržují prach a různé roztoče a už kvůli tomu nejsou do zdravého prostředí vůbec vhodné.
Oproti tomu ručně vyrobené koberce z přírodního materiálu jsou lepší volbou, stejně jako dřevěná podlaha, mramor nebo další druhy přírodního kamene. I když není možnost podlahy komplet vyměnit, lze začít u nábytku i doplňků. V bytě byste vůbec neměli mít nic, z čeho se uvolňují chemikálie. I když si pořídíte dřevěnou skříň, může být natřena syntetickým lakem. Je proto třeba věnovat pozornost barvám a nátěrům. Dřevo podle Feng Shui udržuje nejvíce energie a má uklidňující účinky.
Kde to jen jde, použijte přírodní vlákna jako bambus, slámu, proutí a další druhy rostlin. Můžete je využít jako rohožky a koberce, nebo místo záclon a žaluzií. Tyto materiály pomáhají tok čchi zpomalit. Oproti tomu sklo je skvělým materiálem, který umí energie naopak urychlit. Je účinné především v případě, že použijete velké okenní či dveřní tabule, které navíc do bytu propustí přirozené světlo.
Hlavní zásadou Feng Shui je udržování čistoty
Pro revitalizaci stagnující oblasti je vhodný i kov, který bez ohledu na typ a tvar čchi taktéž zrychluje. V místech, kde chybí přirozené světlo, je vhodné použít kámen, který v sobě dokáže udržet hodně energie. Hladký kámen energii urychlí, hrubší jí zpomalí a nakumuluje. Každý z nás v domácnosti využívá i různé textilie, opět by se mělo jednat o přírodní zdroje, mezi které patří například bavlna, ovčí vlna, len či hedvábí.
Pokud rovnoměrně nakombinujete výše jmenované materiály, tak by na vás staří mistři Feng Shui byli určitě hrdí. O domácnost však musíte pečlivě dbát, pokud se zde bude udržovat špína a prach, proudění energií nebude probíhat správně a rovnováha jing a jang se naruší
Foto: Pinterest
Autor: Eliška Střelková