Masážní křesla existují v různých velikostech, barvách, tvarech a samozřejmě se liší také tím, co všechno to které křeslo umí, jaké druhy masáže kombinuje a hlavně, jak vám je pohodlné. Proto nekupujte první křeslo, které vám v nabídnou v prvním obchodě, ale nechejte si představit více typů od různých výrobců.

Masážní neboli terapeutické křeslo, jehož první prototyp na světě byl navržen a zhotoven v Japonsku už před čtyřiceti lety, by mělo být pohodlné a vytvarované pro vaši postavu. Mělo by být polohovací, přičemž nastavit by se měla dát nejen jeho opěrka, ale i vzdálenost a poloha podpěrky nohou.

Většina křesel pak kombinuje několik typů masáže - válečkovou (protahovací), poklepovou (pulsní), roztírací (excentrickou), bodovou (akupresurní), hnětací či vibrační (oscilační) masáž. Výjimkou není ani masáž shiatsu nebo různé druhy lokálních masáží.

Vedle masáže zad totiž provádějí některá křesla také masáž boků, stehen, lýtek nebo chodidel, jiná křesla zase vyhřívají záda a další disponují sluchátky s předvolenou relaxační hudbou. Po stisknutí zvoleného programu křeslo masíruje do rytmu hudebních tónů, a navozuje tak příjemnou atmosféru. Intenzita hlasitosti je samozřejmě nastavitelná, stejně tak se dá navolit i intenzita masáže. Některé typy masážních křesel se dají pomocí speciálního zařízení připojit k vašemu vlastnímu zdroji hudby (HiFi, TV) a zkoordinovat masáž s dynamikou toho, co právě hraje.

Mnohá křesla jsou navíc tak "chytrá", že diagnostikují pomocí senzorů míru ztuhlosti zádového svalstva. Na základě vyhodnocení pak nastaví optimální délku a intenzitu masáže pro konkrétního uživatele.

Jistě vás zajímá, na kolik takové masážní křeslo přijde peněz a zda se vyplatí mít "automatického maséra" doma nebo si jednou za čas dopřát komplexní masáž od maséra živého. Zřejmě tušíte správně - terapeutická křesla (i jejich sourozenci v podobě masážních lůžek) jsou poměrně drahá. Ta nejlevnější pořídíte "už" od 50 tisíc korun, většina však stojí dvojnásobek nebo dokonce třikrát tolik.

Autor: efa