Při výběru a nákupu akvária existuje rada, kterou byste rozhodně neměli podcenit – zásobte se literaturou, která popisuje danou problematiku a která vám pomůže i při potížích s chovem rybiček nebo čištěním akvária, a dbejte rad odborníků v akvaristické prodejně či na webových stránkách akvaristických nadšenců.

Výběr akvárií na trhu je opravdu široký a vy si tak můžete vybrat nejen velikost (tedy objem v litrech), ale také tvar (hranolový, deltový vhodný do rohu místnosti apod.). Výjimkou nejsou ani akvária lepená na míru, jejichž jediným omezením je technická proveditelnost návrhu. Rovněž byste si měli dát pozor na to, zda neobvyklý tvar akvária bude dobře dostupný při krmení, čištění a zda nebude způsobovat vyšší kumulaci nečistot. Strach z velkým akvárií není na místě, protože obecně platí, že čím větší je akvárium, tím vyrovnanější je biosystém a výrazně se tak snižuje pravděpodobnost potíží. Při výběru akvária se snažte skloubit estetické a praktické hledisko.

Řešením, které vám ušetří spoustu starostí je komplet obsahující i podstavnou skřínku a osvětlovací kryt ve stejném provedení jako skřínka. Výhodou samozřejmě je, že komplet působí jako přirozená součást interiéru a díky úložnému prostoru ve skřínce budete mít všechny akvaristické pomůcky včetně krmení po ruce. Některé komplety jsou v podstatě akváriem na klíč, které už obsahuje také technické vybavení vhodné pro daný typ akvária, dekorace, rybičky i akvarijní rostliny.

Umístění akvária
Ač by se mohlo zdát, že umístění akvária na slunném místě bude dobrým nápadem, opak je pravdou. Akvárium raději umístěte co nejdále od oken, sluneční světlo totiž podporuje růst nepříjemných řas, kterých se budete zdlouhavě zbavovat. V blízkosti akvária by neměly být ani tepelné zdroje, žádoucí teplotu vody vám zaručí topné tělísko. Akvárium lze umístit také mezi ostatní kusy nábytku. Dbejte však na nosnost jednotlivých kusů nábytku a nechejte si dostatečnou rezervu. Rozbití akvária a rozlití vody na podlahu může znamenat pohromu nejen pro vás, ale také pro sousedy. Zajímavým řešením je také využití akvária jako dělícího prvku v místnosti. Jedinou důležitou podmínkou umístění v nábytku i mimo něj je dostatečný manipulační prostor nad nádrží, alespoň 25 centimetrů.

Biosystém akvária
Akvarijní biosystém potřebuje co nejstabilnější prostředí, což znamená stálou teplotu vody, vhodné umělé osvětlení (zejména kvůli rostlinám), dostatečné filtrování a okysličování vody. Sledovat byste měli také tvrdost vody a pH.

Výběr rybiček
Pokud s akvaristikou začínáte, pořiďte si raději běžné a méně náročné druhy ryb. Ideální jsou takové, které si pochutnávají na tvořících se řasách (parmy, živorodky apod.) Ve společném akváriu lze samozřejmě chovat pouze vzájemně snášenlivé druhy. Důležité je také vědět, že mnohem více svým rybičkám ublížíte, pokud je budete překrmovat. Bez krmení vydrží rybičky i 14 dnů, při překrmování však mohou rychle uhynout. K „výbavě“ akvária patří také akvarijní rostliny. I u nich se vyplatí zvolit raději odolnější a rychle rostoucí druhy (růžkatec, mokřanka nebo šípatka).

Tipy:
•   chcete-li získat obdiv přátel a hostů, pořiďte si některé z překrásně zbarvených afrických jezerních ryb nebo sladkovodní rejnoky, jejich chov však vyžaduje nadstandardní podmínky od velké nádrže, kvalitní filtrace vody až po úzkostlivé měření chemických hodnot vody a vydatnou stravu,
•   na dno nádrže se nejlépe hodí tmavší štěrkový písek zrnitosti 2 až 5 milimetrů a neostrými zrnky,
•   u akvárií s objemem nad 200 litrů je lepší zvolit filtraci externí,
•   pokud se nechcete spokojit se zadní stěnou akvária zcela bez dekorace nebo jednoduché omyvatelné tapety, můžete zvolit členité plastové pozadí s přírodním motivem, které se lepí přímo do akvária.

Foto: archiv firmy Sklorex Akvarium

Články s podobnou tématikou
Máme doma kočku
Máme doma psa