Z čeho můžeme vybírat
Duté skleněné tvárnice se vyrábějí v základních rozměrech 19 x 19 x 8 cm. Na trhu jsou však běžně k dostání i další velikosti, a to v široké nabídce barev, vzorů či povrchové úpravy. Přesto většina architektů stále upřednostňuje klasické čiré díly, jejichž světelná propustnost se pohybuje na nejvyšších hodnotách. Pro trochu odvážnější provedení se nebojte použít ani luxery různých barevných odstínů. Mají sice o něco nižší propustnost, avšak v kombinaci se světlem dokáží doslova čarovat.
Nezapomenutelnou atmosféru vytvoříte také pomocí tzv. metalických luxfer, jejichž boční strana je nastříkaná stříbrným lakem. Díky tomu lze dosáhnout zajímavého kovového efektu, který dodá celé stěně nejen na originalitě, ale i na větší kompaktnosti. Při volbě mezi hladkým a pískovaným povrchem berte v úvahu vedle estetického hlediska i budoucí údržbu, která je v druhém případě o něco náročnější. Pro získání maximálního možného účinku doporučujeme se při výběru konkrétního typu poradit s odborníkem.
Kam s nimi
Luxfery se nejčastěji používají tam, kde je potřeba funkčně rozdělit místnost na několik částí a přitom zachovat dostatek přirozeného osvětlení. Umožňují nám opticky zvětšit prostor, který pak působí mnohem vzdušněji a otevřeněji. Pomocí usměrnění světelného toku můžeme také docílit požadované atmosféry. Ve frekventovaných částech domu tak dominuje spíše čiré sklo s vysokou propustností, zatímco v koupelně a dalších místnostech vyžadujících soukromí se častěji vyskytují decentnější matové či strukturované tvárnice, jež uchovávají určitý pocit intimnosti.
Díky neuvěřitelným možnostem hry se světlem dnes skleněné stěny postupně nahrazují klasické příčky ve velké části moderních interiérů. Avšak vynikající zvukové i tepelně izolační vlastnosti umožňují využít luxfery i namísto oken tam, kde z jakéhokoliv důvodu nemůžeme zajistit dostatečný přísun denního světla. Jedinou jejich nevýhodou tak zůstává poměrně vysoká nosnost, díky které je nelze instalovat např. do domácností s plovoucí podlahou. U rekonstrukcí starších bytů je pak nezbytná konzultace se statikem.
Jak na to
Instalace skleněné stěny může probíhat třemi základními způsoby. Nejlevnější, avšak také nejpracnější a né vždy s ideálním výsledkem, je zdění. O něco snažší je využití luxferových prefabrikátů, které se k sobě sesadí, spojí speciálním lepidlem a nakonec přespárují. Poslední variantou je suchá cesta, kdy se jednotlivé tvárnice zasunou do dřevěných rámečků .
Text: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem České Luxfery, Vetroarredo