Vezměme si jen kancelářská křesla. Člověk pracující v kanceláři na nich stráví třetinu dne (někdy i více), a tedy velkou část produktivního života. Přitom se nedá říci, že by dlouhodobé sezení bylo pro člověka přirozené a zdravé. Jak to dopadá, vidíme všude kolem sebe. Ztuhlé svaly, bolavá záda, křivá páteř, z toho vyplývající bolesti hlavy, špatná kondice… Je jasné, že sedavé zaměstnání musíme kompenzovat aktivním pohybem po práci. Ale i samotné sezení může být zdravější, stačí si správně vybrat kancelářské křeslo. Při každodenním použití by mělo jít o křeslo určené pro profesionální použití, tedy nikoliv nejlevnější výrobek z hypermarketu za pár stovek. Takové křeslo musí splňovat několik zásad:

1. Pohodlí

2. Anatomický tvar

3. Nastavitelnost

4. Bezpečnost

5. Kvalita

Co se týče prvních dvou bodů, nestačí jen to, že do křesla pěkně zapadnete a nic vás netlačí. Ideální křeslo by mělo umožňovat tzv. dynamické sezení. Tedy takové, kdy má člověk možnost přirozeně měnit polohu svého těla dle potřeby. To však mohou jen křesla vybavená synchronním mechanismem, umožňujícím současný pohyb opěradla a sedadla, takže tvar křesla se průběžně přizpůsobuje vašim pohybům. Takové křeslo nechává páteř přirozeně rovnou a tlak opěradla přitom vyvolává rovnoměrné namáhání a práci zádových svalů. Díky tomu je sezení zdravé a nezatěžuje nepřirozeně tělo.

I pokud židle není konstruována pro dynamické sezení, měla by být přiměřeně široká i vysoká, pohodlná a anatomicky tvarovaná tak, aby nikde netlačila a přitom nedeformovala páteř do nepřirozených tvarů. Důležitá je zejména bederní opěrka, zabraňující křivení páteře. Nesmíme zapomínat ani na vhodnou tvrdost sedáku, kdy ani jeden extrém není vítán (i příliš měkké sezení je nezdravé).

Aby kancelářské křeslo vyhovělo různým lidem a požadavkům použití, mělo by být nastavitelné, minimálně výškově jako celek a s výškovým nastavením samotné opěrky. U křesel s opěrkami rukou, tzv. područkami (které jsou mimochodem velkým plusem, zejména při práci na počítači), by i tyto područky měly být stavitelné z hlediska výšky.

Co se myslí bezpečností? Tak především dostatečná stabilita křesla, neumožňující nechtěné zvrhnutí při sezení nebo pohybu. Standardem je pětiramenná základna o dostatečném rozchodu, křesla s menším počtem ramen nemají většinou potřebnou stabilitu.

A nakonec kvalita. Nakonec v našem výčtu, nikoliv významem. Asi je zbytečné říkat, že kvalitní výrobek déle vydrží a z dlouhodobého pohledu vychází výhodněji, než levný šunt. Kvalita má také vliv na všechny ostatní, výše uvedené faktory. Kvalitní materiály a provedení zajišťují, že se kancelářské křeslo snadno otáčí, že kolečka dobře jezdí po podlaze, že všechny nastavovací mechanismy správně fungují a drží svou pozici, nic se nezlomí, nezohne, neprodře… Ke kvalitě přispívají rovněž detaily. Například čalounění, které nejen dlouho vydrží, ale neklouže, je příjemné na dotek, nesvědí, neškrábe a nezpůsobuje alergické reakce. Nebo píst tlumící náraz při dosedu.

Kancelářské křeslo zkrátka není jen tak nějaký, bezvýznamný kus nábytku. Jeho správný výběr je velmi důležitý a i když cena kvalitního křesla je poněkud vyšší, přispěje ke spokojené a efektivní práci zaměstnanců bez zdravotních problémů, tedy v konečném důsledku i k vyšší produktivitě firmy.

Autor: Michal Hamšík

Foto: archiv firem Sedus, Semas, AD Interiors