Sklo se v interiéru objevuje stále častěji nejen jako doplněk, ale i jako konstrukční materiál. Zhotovují se z něj nejen kusy nábytku nebo dveře, ale také celé příčky nebo části stěn. Do bytového designu se v současnosti velmi pevně a jistě dostávají celoskleněné fixní stěny a dělící příčky, jejichž realizace v interiérech je velkou výzvou jak pro samotné majitele, tak i designéry. Příjemnou reminiscencí je i návrat k vitrážím, tedy kombinacím různobarevných skel ve výplních oken či dveří. Skleněné může být zábradlí a ze speciálního tvrzeného skla můžete mít i samotné schodišťové stupně.

V poslední době se do koupelny dostává stále častěji sklo jako obkladový materiál. Sklo vypadá velmi elegantně a jeví se jako nejdražší materiál, ale není to pravda. V některých případech je dokonce levnější než klasický obkladový materiál. Sklo se může objevit také v koupelně v podobě skleněného umyvadla nebo vany. Méně extravagantní, ale o to stále více oblíbené, jsou skleněné tvárnice, z kterých můžeme stavět podobně jako z cihel.

Jedním z nejmodernějších způsobů využití skla v interiéru jsou nyní luxfery. Někdy nazývány jako vitrabloky, byly velice oblíbené již v minulosti. Právě proto se mnozí jejich použití jako moderního materiálu brání. Luxfery použité s citem a vkusem však dokážou vytvořit působivý interiér. Často se používají pro vystavění celé příčky, nejčastějším místem výskytu je koupelna nebo toaleta. Z luxferů nemusí být nutně postavená celá stěna, ale mohou být pouze zazděny mezi ostatní cihly, čímž dodají interiéru vzdušnosti a světla.  

Oblíbeným a nejčastěji voleným typem skla pro skleněné dveře a příčky je například čiré sklo Float s možností rozmanitých barevných a ornamentních obměn, které v interiérech svůj význam nezapře. Můžete si kupříkladu utvořit své vlastní relaxační zákoutí, které nebude stranou do rodinného dění, nýbrž elegantní oddělenou celoskleněnou součástí.

Zdaleka nejčastěji používaným typem skla v interiéru je sklo tažené ploché. Denně se s ním setkáváme ve výplních oken, dveří nebo celých stěn. Rozlišujeme tři základní tloušťky skla - tenké (0,7 – 1,35 cm), střední (2 – 4 cm) a tlusté (5 – 20 cm). Skleněné výplně dveří, tak jak je obvykle známe, mohou a nemusí být z kaleného skla. Obvykle je používáno sklo o síle čtyř milimetrů, které jako výplň do dveří zcela postačuje. Menší skleněné tabulky kalené sklo nevyžadují, ale pokud si například do rustikálních interiérů vybereme do dveří dekorovanou skleněnou výplň, osazenou třeba dekoračními kameny či jinými doplňky, pak už by určitě stálo za úvahu sklo kalené.

 

Sklo se nepoužívá jen jako výplň, nejnovější technologie dovoluje vyrábět z tohoto elegantního materiálu různé solitéry, stolky, vitríny, knihovny, ale i křesla a obdivovat můžeme dokonce i postel. K výrobě se používá tvrzené sklo s tloušťkou 8 až 20 mm, díky zpracování patří k odolným materiálům. Klidně sklo zvolte jako materiál desky stolu jídelního nebo konferenčního. Je to transparentní materiál, který vám opticky zaplní značnou část místnosti. Velkou výhodou skleněného nábytku je totiž fakt, že místnost zůstává vzdušná.

Sklo simuluje krystaly, a pokud je vybroušeno do lesklých ostrohranných tvarů bude se skvěle vyjímat jako umělecký předmět nebo na křišťálových lustrech, broušeném skle a jiných drobných předmětech.

Výhody a úskalí skla

Nejdůležitější funkcí skla je schopnost propuštění světla a docílení příjemného, vzdušného a odlehčeného stylu. Propouští do místnosti bez okna denní světlo třeba ze sousedního pokoje. Pocitově jde o chladný materiál, přesto d okáže vytvořit pocit sounáležitosti, ačkoliv jsou místnosti odděleny. Rozhodnete-li se tedy pro něj, měli byste ho vždy kombinovat s jinými, teplými materiály alespoň v doplňcích. Počítat musíte také s náročnější údržbou. Je třeba pamatovat na nosnost desky, která je limitována. Sklo také nezakrývá, ale odhalí i to, co jiný materiál schová.

Možná rodiče s malými dětmi namítnou, že je tento průsvitný materiál nepraktický, protože se při jediném dotyku zašpiní a zůstanou minimálně otisky prstíků. Zkušený architekt však radí, že doba, během které je dítě malé a sahá na vše kolem sebe, uteče poměrně rychle, lze ji přestát, a to i třeba s vědomím, že se bude uklízet častěji. Odměnou je nadčasový interiér nepodléhající pouze módnímu diktátu, vždyť sklo patří ke stejně oblíbeným materiálům, jako je dřevo.

Kromě estetické funkce ale musíme u tohoto materiálu dbát především na bezpečnost. Víme, jaké požadavky by mělo sklo v interiéru splňovat? Bezpečnostní sklo, které je složeno ze dvou a více vrstev, je potažené speciální fólií. Při rozbití skla zůstanou střepy na fólii a zmírní tak nebezpečí poranění. Moderní trendy, které pevně zakotvily v současném bytovém designu, s sebou přináší stále častější využití skleněných prvků v domácím prostředí. Pro výrobu celoskleněných dveří, stěn nebo sprchových koutů se používá výhradně sklo bezpečnostní neboli kalené, které má díky speciálnímu kalicímu procesu mnohonásobně vyšší odolnost než obyčejná skleněná výplň a jeho rozbití při běžném provozu a pohybu v domácnosti je takřka nemožné.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem