Dnes se nejčastěji v našich domovech doplňkové kožešiny objevují tradičně před postelemi do ložnice nebo sedací soupravou či křeslem v obýváku, případně je uplatníte jako přehoz přes pohovku. Nemusí tomu tak být pokaždé. Kožešinovými motivy se letos nechává unášet celá řada designérů. Už jste viděli stoličku jednoznačně připomínající ovečku?

Ovčí stoličky
Na letošní podzimní přehlídce Designblok 09 byla k vidění originální kolekce sedacího nábytku Ovis Aries z dílny designéra Jiřího Svatoně. Kovové stoličky složené z tenkých nožiček a pravé ovčí vlny vás neomylně navedou na myšlenku - odkud asi tvůrce čerpal inspiraci. Nová vtipem oplývající kolekce obsahuje trojici 45 centimetrů vysokých stoliček jednoznačně připomínajících malé ovce. Základ sedátek tvoří kostra z nerezové oceli, která zahrnuje i čtyři malé hubené nožky s kopýtky. Kostry jsou potažené hustou ovčí kožešinou ve třech variantách. Limitovaná edice obsahuje stoličky v provedení přírodní a stříhané kožešiny. V nabídce designérova studia Sanctus Georgius figuruje i tmavě hnědé provedení, které zdařile imituje černou ovci ve stádu.

Co takhle africký styl?
K africkému stylu patří kožešinové doplňky, které vytvoří tu správnou exotickou atmosféru. Afriku nejvíce vystihují zvířecí motivy. Napětí do afrického stylu vnáší kombinace zvířecích vzorů na pravých kožešinách s matnými povrchy stěn, podlahy a neglazované ručně opracované užitné keramiky. Luxusní výjimečnost interiérům vtisknou vyčiněné kůže a lesklé kožešiny divokých zvířat, nejčastěji ze zebry, žirafy, kočkovitých šelem nebo krokodýlů. Zvířecí motivy se mohou objevit na polštářích, obrazech, dekoracích, atd. Čím však více prvků bude z kožešin nebo kůže či ze dřeva nebo ratanu, tím více se vám podaří přiblížit Africe. Na umělé materiály raději zapomeňte.

Jakou péči kožešina potřebuje?
I přes četné protesty ochránců zvířat se kožešinové předložky, polštáře a další doplňky stále těší velké oblibě zejména v chalupách a vesnických usedlostech, kterým podobné dekorace dodávají na útulnosti. Aby kožešiny plnily svou estetickou funkci, vyžadují také náležitou péči. Pokud odjíždíte z chaty či chalupy na delší dobu nebo víte, že nebudete kožešinové výrobky používat, uložte je do igelitového pytle. Můžete do něj přidat i tabletu naftalínu, která ochrání kožešinu proti molům. Před dalším použitím je však nutné výrobek pořádně vyvětrat.

Může se vám stát, že si koupíte ovčí kožešinu a ta stále silně páchne. Je to tak strašné, až si připadáte jako v chlívku. Přestože stále větráte, nic nepomáhá. Jaký prostředek je opravdu účinný? Všeobecně je doporučováno použít lanolin a nepříjemný zápach se vytratí.

Ideální je kožešinové doplňky čas od času vyklepat a z lícové strany vyčesat jemným kartáčem po směru vlasu. Potom naneste pomocí měkké utěrky na kožešinu roztok vody a kvalitního pracího prášku a jemnými pohyby rozetřete po tkanině. Měkkou houbičkou namočenou ve vlažné vodě kožešinu přetřete ve směru vlasu a kožešinu nechte dobře vyschnout. S výsledkem budete určitě spokojeni.

Kožešinové výroby je nutné chránit před prachem a sluncem, protože dlouhodobým působením slunečních paprsků kožešina žloutne. Rozhodně doplňky z kožešin nevystavujte přímému slunečnímu záření.

Výrobkům z kožešin určitě nebude svědčit ani pračka ani sušička. Pokud přece jen nechtěně dojde k namočení, nechejte kožešinu volně uschnout při pokojové teplotě. Nepokoušejte se pokládat kožešiny na rozpálená kamna ani je nepokládejte na topení. Pro udržení tvaru není ani vhodné věšet kožešinu na šňůru. Usušenou kožešinu je možné trochu překartáčovat, ale rozhodně nepoužívejte žehličku.

Na výraznější znečištění jako jsou nejrůznější skvrny od čehokoliv je možné kožešinové doplňky vyčistit směsí lihu a kuchyňské soli nebo benzínem. Ověřená je také směs z pilin a benzínu, případně speciální pasta, kterou pořídíte v obchodech zaměřených na domácí potřeby. Pastu nebo směs naneste na postižené místo a nechejte zaschnout. Potom kožešinu řádně vykartáčujte. Pokud máte pochybnosti, že proces bude úspěšný, svěřte péči o kožešinové doplňky raději odborníkům ve specializovaných čistírnách.

Přirozeným stárnutím se může stát, že kožešina ztvrdne. S tím si dobře poradí roztok octa a kuchyňské soli. Roztok nanášejte z rubové strany a nechejte jej působit po několik hodin. Později takto ošetřené místo s citem promněte. Ocet však zná další kouzla. Zkuste namočit kousek klůcku do octa a lehce jím kožešinu potřete. Kožešinový doplněk pak velmi rychle získá svůj dřívější lesk.

Pokud máte ve svých domovech z nejrůznějších důvodů kožešiny umělé, máte vlastně vyhráno. Jejich nespornou výhodou je totiž snadná údržba. Většinu výrobků z umělé kožešiny lze snadno prát v pračce a snesou i případné přežehlení.

A jak to máte s kožešinovými doplňky ve svých domovech vy?

Autor: Alexandra Rohanová