Kov už nemusí být chladný

Kov v nás většinou vzbuzuje pocit chladu. Ovšem dnešní moderní technologie vás jej velmi rychle zbaví. Povrch nábytku je ještě ve výrobě ošetřen povrchovou úpravou, na příklad Thermosintem®, který se skládá ze tří postupných kroků, při nichž se povrch kovu stane zcela odolný vůči korozi, navíc je poté nábytek na omak teplý a hladký. Na slunci se nerozpálí a v chladné místnosti zase nestudí. Tato povrchová úprava pochopitelně zvyšuje cenu kovového nábytku, ale výsledek rozhodně stojí zato.

Další povrchovou úpravou je eloxování. Jde o druh úpravy hliníku nebo oceli, který je méně nákladný a ekologicky šetrný. Vytvoří na povrchu hliníku nebo oceli ochrannou vrstvu, která zabrání korodování a kterou je možné barevně upravit podle přání zákazníka například i formou pozlacení nebo postříbření. Výhodou je také velká otěruvzdornost. Tato technologie se používá také ve strojírenském nebo sportovním průmyslu.

Kovový nábytek bývá velmi často kombinován s nejrůznějšími materiály - výplety, dřevem, sklem nebo dokonce i s plastem. To vše pro maximální pohodlí uživatele. Zvolíte-li kombinovaný nábytek, snáze se vám podaří jej začlenit do již hotového interiéru, ve kterém dosud převládalo dřevo nebo třeba ratan.

Máte-li výhrady ke kovovému nábytku proto, že není variabilní, pak vězte, že opak je pravdou. Na trhu jsou dnes k dostání výrobky jak pevné, tak i polohovací jako židle či lehátka, ale také nábytek skládací.

Kam s ním?

V domácnosti jej uplatníte například v ložnici. Kovová postel s nebesy bude pro romantiky pravým rájem, doplnit jí můžete kovovým nočním stolkem nebo toaletním stolkem se zrcadlem. V obývacím pokoji potom můžete zvolit kovové doplňky v podobě konferenčního stolu s tvrzeným sklem i luxusního lustru. V jídelně najdou uplatnění kovové židle s pletivem nebo látkovými podsedáky v barvách, jež lahodí vašemu oku, propracované svícny nebo stojany na vinné lahve.

Své nezastupitelné místo má kovový nábytek v domácich dílnách a pracovnách. Všichni, kteří chtějí mít ve věcech pořádek, jistě ocení nejrůznější regály, police či kontejnery. Díky konstrukci i použitému materiálu jsou tyto nábytkové prvky velmi pevné a trvanlivé.

Kovovým nábytkem si s oblibou vybavují své pokojíčky a byty také mladí lidé i všichni ti, kteří se chtějí oprostit od konvencí a aktuálního trendu. Není tak výjimkou nalézt v takovém bytě plechové skřínky určené původně do dělnických či sportovních šaten, vojenskou palandu či parkovou lavičku. Další úpravy nábytku, barevné variace a kombinace jsou již na fantazii majitele.

Samostatnou kapitolou je využití nerezu nebo chromu, v současnosti asi nejvíce využívaných kovů v domácnostech. Používají se především na doplňky, nejčastěji se s nimi setkáte v kuchyni, ale také v ložnici, u sedacích souprav nebo kuchyňských židlí. Zatímco nerez korozi, jak už z jejího názvu napovídá, nepodléhá, na chromované věci musíte být opatrnější. Poruší-li se u nich vrchní ochranná vrstva, podléhají korozi ve vlhkém prostředí poměrně rychle.

Než nábytek koupíte, dobře si jej prohlédněte, vyzkoušejte, zjistěte si, jakou má povrchovou úpravu, i zda na ní výrobce dává záruku proti korozi. U opravdu kvalitních výrobků dosahuje záruční lhůta i pěti let. Vybrané kusy si také dobře vyzkoušejte, zda jsou pohodlné a stabilní.

 
Výhodou je, že:

- kovový nábytek je téměř bezúdržbový, k péči o něj vám stačí pouze hadr a voda se saponátem,

- pokud je ošetřený proti korozi, vydrží vám prakticky v jakémkoliv prostředí včetně toho vlhkého, aniž by se zničil dlouhé roky,

- snese poměrně vysoké zatížení,

- velmi dlouho vydrží a dodá vašemu bytu nádech romantiky a dávno minulých časů.

 
Nevýhodou je však:

- jeho poměrně velká hmotnost (kromě hliníku, který je naopak velmi velký) a tudíž nákladné a pracné stěhování kamkoliv,

- jeho cena, oproti ostatním druhům nábytku je poněkud dražší, ovšem vrátí vám to zase na stylovosti.

Autor: Petra Martíšková

Foto: archiv firem Kovona, Interarch, Kettler